EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

14. 05. 2020

Koupit, nebo prodat? Majitelé nemovitostí i kupující tápou

 

Praha 13. května – Dobře rozjetý realitní trh zbrzdila pandemie nového koronaviru. Zájem o prodej či pronájem nemovitostí v podstatě ze dne na den rapidně klesl. Menší poptávka po nemovitostech je patrná hlavně v Praze, kde byli lidé nejvíce zasaženi důsledky nouzového stavu. Mnozí už dokonce ztratili svou práci, takže koupi nového bytu či domu museli odložit. 


Podle dat realitního portálu Videobydlení došlo za březen a duben k ochlazení poptávky na nemovitostním trhu téměř o 25 procent. „Na druhou stranu dochází k navýšení počtu nabídek nemovitostí kvůli strachu z poklesu cen. Tyto efekty způsobují na trhu rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Realitní makléři by po uvolnění opatření měli mít opět co prodávat a realitní kanceláře by z této situace mohly nakonec spíše profitovat,“ komentuje situaci ředitel pro strategii a inovaci portálu Videobydlení.cz Jakub Veverka.
Kupující by měli vydržet, prodávající neotálet
Pokud jste měli před nouzovým stavem v plánu nějakou nemovitost prodat, je teď stále ještě vhodná doba. Někteří lidé mají na prodej nemovitosti navázány další plány, jako je výstavba domu nebo již smluvně zajištěný nákup jiného bytu či domu. Rozhodně je lepší prodat byt či dům teď než vyčkávat na pokles cen.
Současný stav vnímáme u vybraných typů nemovitostí jako cenový vrchol, proto by mohla být příležitost nemovitost nyní ještě dobře prodat. Od začátku dubna evidujeme nárůst nabízených nemovitostí cca o 15 procent u prodejů a kvůli uzavření hranic a téměř úplnému zastavení aktivit Airbnb o 20 procent u pronájmů,“ popisuje Jakub Veverka.
Podle něj si cenu udrží především kvalitní nemovitosti v dobrých lokalitách. Developerské projekty s cenou přes 110 000 Kč/m2 již dále zdražovat nebudou.
Rekreační nemovitosti zažívají renesanci
Do zahraničí se asi jen tak nepodíváme. Proto se ti, kteří by rádi odjeli z města a vypnutí ekonomiky je nijak finančně nezasáhlo, poohlížejí po chatách a chalupách v českých luzích a hájích.
Chaty a chalupy zaznamenávají vzhledem k nižší možnosti cestovat do zahraničí již dnes vyšší poptávku o 15–20 procent v závislosti na regionu. Pokles v řádu jednotek procent zaznamenají především větší panelákové byty. Vzhledem k tomu, že Airbnb v ČR téměř nezprostředkovává žádné obchody, došlo k navýšení nabídky pronájmů dobře vybavených bytů, což způsobuje tlak na cenu směrem dolů,“ doplňuje Veverka.
Jak to bude dál?
Kromě chat a chalup vzroste zájem i o nájemní bydlení. Lidé také budou více rekonstruovat, protože některým nouzový stav zhatil plány na koupi nového bydlení. Luxusní a drahé projekty budou těžko hledat investory a ceny developerských projektů budou stagnovat.
Nyní je nejlepší čas prodat svou nemovitost, respektive třeba byt po babičce. V horizontu dvou až tří let dojde k cenové korekci napříč mainstreamovým bydlením. Kdo tedy potřebuje bydlet, nechť kupuje. Kdo nechce mít starosti s nájemníky, ať prodává, je nejvyšší čas,“ uzavírá Veverka.
Tisková zpráva Videobydlení

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.