EUR 23.810

USD 21.657

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.810

USD 21.657

25. 03. 2022

0 komentářů

Luxusní nemovitosti jsou dostupnější. Ceny ruských nemovitostí klesly o 25 procent

 

Realitní trh na většinu světových i tuzemských situací reaguje se zpožděním. Momentální situace se zatím na poklesu poptávky po nemovitostech neprojevila. Právě naopak. Investoři, ale i běžní lidé řeší, kam uložit peníze, které ovlivňuje válka na Ukrajině a vysoká inflace a v hledáčku jsou hlavně nemovitosti. Navíc ceny v určitých lokalitách kvůli ruským sankcím klesají. 

Poptávka po nemovitostech byla v poslední době vysoká, a i přes jejich zvyšující se cenu a rostoucí úrokové sazby u hypoték, zájem o nákup bytů a domů neklesá. Zájem roste i o pronájmy.

Rusové začínají sice prodávat své nemovitosti, ale pod cenou. Očekáváme, že prodejů bude přibývat. Ale prodávající se musí připravit na to, že ceny prodejní ceny budou nižší než kupní. Případně navýšené o drahé, opulentní a leckdy i bizarní rekonstrukce. Problém je právě představa o prodejních cenách. Z našich dat vyplývá, že ceny jsou navýšeny zhruba o 25 procent, než je reálná cena, za kterou je možné tyto luxusní byty, či domy prodat. Teď ale musí majitelé těchto bytů a domů zlevnit, zvlášť, když chtějí prodat rychle. Dle našeho odhadu budou ceny o 25 až 30 procent nižší, než kdyby se taková nemovitost prodávala před půl rokem,“ upřesňuje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Zatímco trh práce zaznamená příval ukrajinských rukou do průmyslového odvětví, trh s nemovitostmi čeká silná poptávka po pronájmech. „Z našich dat vyplývá, že začíná sílit poptávka po pronájmech nemovitostí z řad Ukrajinských občanů. Většinou jde o Ukrajince žijící v ČR, kteří pomáhají hledat bydlení svým rodinám a spoluobčanům, kteří jsou na útěku před situací na Ukrajině,“ vysvětluje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Kam s penězi? Nejlépe je uložit do nemovitostí

REKLAMA

Nemovitosti na prodej jsou pod stálým tlakem poptávajících z řad investorů, kteří se snaží „schovat“ své volné prostředky do stabilního aktiva, které jim uchová hodnotu. A to především v době rostoucích cen komodit, které způsobí další růst inflace. Poměr kupujících investorů, kteří mají hotovost, versus těch, kteří financují nákup skrze hypoteční úvěr je dle našich dat 60 ku 40 procent ve prospěch hotovosti investorů,“ dodává Jakub Veverka.

Z dlouhodobého hlediska je vložení finančních prostředků do nemovitosti dobrá volba. Nemovitosti většinou neztrácí svou hodnotu a dají se využít ať už jako startovací bydlení pro děti, ubytování na stáří, nebo jako přivýdělek v případě pronájmu.

Pokles cen luxusních rezidenčních nemovitostí v Karlových Varech

Z důvodu sankcí na rusky hovořící občany očekáváme mírný pokles cen luxusních rezidenčních budov. Vzhledem k bizarnímu stylu bohatších Rusů jsou tyto nemovitosti za investované prostředky neprodejné. Očekáváme tedy, že zůstanou v nabídkách realitních kanceláří. Již nyní sledujeme trend, kdy takový typ nemovitosti setrvává v nabídce i několikrát déle než běžné rezidenční nemovitosti,“ říká Jakub Veverka.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *