EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

25. 03. 2022

0 komentářů

Luxusní nemovitosti jsou dostupnější. Ceny ruských nemovitostí klesly o 25 procent

 

Realitní trh na většinu světových i tuzemských situací reaguje se zpožděním. Momentální situace se zatím na poklesu poptávky po nemovitostech neprojevila. Právě naopak. Investoři, ale i běžní lidé řeší, kam uložit peníze, které ovlivňuje válka na Ukrajině a vysoká inflace a v hledáčku jsou hlavně nemovitosti. Navíc ceny v určitých lokalitách kvůli ruským sankcím klesají.

Loading 

Poptávka po nemovitostech byla v poslední době vysoká, a i přes jejich zvyšující se cenu a rostoucí úrokové sazby u hypoték, zájem o nákup bytů a domů neklesá. Zájem roste i o pronájmy.

Rusové začínají sice prodávat své nemovitosti, ale pod cenou. Očekáváme, že prodejů bude přibývat. Ale prodávající se musí připravit na to, že ceny prodejní ceny budou nižší než kupní. Případně navýšené o drahé, opulentní a leckdy i bizarní rekonstrukce. Problém je právě představa o prodejních cenách. Z našich dat vyplývá, že ceny jsou navýšeny zhruba o 25 procent, než je reálná cena, za kterou je možné tyto luxusní byty, či domy prodat. Teď ale musí majitelé těchto bytů a domů zlevnit, zvlášť, když chtějí prodat rychle. Dle našeho odhadu budou ceny o 25 až 30 procent nižší, než kdyby se taková nemovitost prodávala před půl rokem,“ upřesňuje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Zatímco trh práce zaznamená příval ukrajinských rukou do průmyslového odvětví, trh s nemovitostmi čeká silná poptávka po pronájmech. „Z našich dat vyplývá, že začíná sílit poptávka po pronájmech nemovitostí z řad Ukrajinských občanů. Většinou jde o Ukrajince žijící v ČR, kteří pomáhají hledat bydlení svým rodinám a spoluobčanům, kteří jsou na útěku před situací na Ukrajině,“ vysvětluje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Kam s penězi? Nejlépe je uložit do nemovitostí

REKLAMA

Nemovitosti na prodej jsou pod stálým tlakem poptávajících z řad investorů, kteří se snaží „schovat“ své volné prostředky do stabilního aktiva, které jim uchová hodnotu. A to především v době rostoucích cen komodit, které způsobí další růst inflace. Poměr kupujících investorů, kteří mají hotovost, versus těch, kteří financují nákup skrze hypoteční úvěr je dle našich dat 60 ku 40 procent ve prospěch hotovosti investorů,“ dodává Jakub Veverka.

Z dlouhodobého hlediska je vložení finančních prostředků do nemovitosti dobrá volba. Nemovitosti většinou neztrácí svou hodnotu a dají se využít ať už jako startovací bydlení pro děti, ubytování na stáří, nebo jako přivýdělek v případě pronájmu.

Pokles cen luxusních rezidenčních nemovitostí v Karlových Varech

Z důvodu sankcí na rusky hovořící občany očekáváme mírný pokles cen luxusních rezidenčních budov. Vzhledem k bizarnímu stylu bohatších Rusů jsou tyto nemovitosti za investované prostředky neprodejné. Očekáváme tedy, že zůstanou v nabídkách realitních kanceláří. Již nyní sledujeme trend, kdy takový typ nemovitosti setrvává v nabídce i několikrát déle než běžné rezidenční nemovitosti,“ říká Jakub Veverka.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *