EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

25. 03. 2022

0 komentářů

Luxusní nemovitosti jsou dostupnější. Ceny ruských nemovitostí klesly o 25 procent

 

Realitní trh na většinu světových i tuzemských situací reaguje se zpožděním. Momentální situace se zatím na poklesu poptávky po nemovitostech neprojevila. Právě naopak. Investoři, ale i běžní lidé řeší, kam uložit peníze, které ovlivňuje válka na Ukrajině a vysoká inflace a v hledáčku jsou hlavně nemovitosti. Navíc ceny v určitých lokalitách kvůli ruským sankcím klesají. 

Poptávka po nemovitostech byla v poslední době vysoká, a i přes jejich zvyšující se cenu a rostoucí úrokové sazby u hypoték, zájem o nákup bytů a domů neklesá. Zájem roste i o pronájmy.

Rusové začínají sice prodávat své nemovitosti, ale pod cenou. Očekáváme, že prodejů bude přibývat. Ale prodávající se musí připravit na to, že ceny prodejní ceny budou nižší než kupní. Případně navýšené o drahé, opulentní a leckdy i bizarní rekonstrukce. Problém je právě představa o prodejních cenách. Z našich dat vyplývá, že ceny jsou navýšeny zhruba o 25 procent, než je reálná cena, za kterou je možné tyto luxusní byty, či domy prodat. Teď ale musí majitelé těchto bytů a domů zlevnit, zvlášť, když chtějí prodat rychle. Dle našeho odhadu budou ceny o 25 až 30 procent nižší, než kdyby se taková nemovitost prodávala před půl rokem,“ upřesňuje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Zatímco trh práce zaznamená příval ukrajinských rukou do průmyslového odvětví, trh s nemovitostmi čeká silná poptávka po pronájmech. „Z našich dat vyplývá, že začíná sílit poptávka po pronájmech nemovitostí z řad Ukrajinských občanů. Většinou jde o Ukrajince žijící v ČR, kteří pomáhají hledat bydlení svým rodinám a spoluobčanům, kteří jsou na útěku před situací na Ukrajině,“ vysvětluje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Kam s penězi? Nejlépe je uložit do nemovitostí

REKLAMA

Nemovitosti na prodej jsou pod stálým tlakem poptávajících z řad investorů, kteří se snaží „schovat“ své volné prostředky do stabilního aktiva, které jim uchová hodnotu. A to především v době rostoucích cen komodit, které způsobí další růst inflace. Poměr kupujících investorů, kteří mají hotovost, versus těch, kteří financují nákup skrze hypoteční úvěr je dle našich dat 60 ku 40 procent ve prospěch hotovosti investorů,“ dodává Jakub Veverka.

Z dlouhodobého hlediska je vložení finančních prostředků do nemovitosti dobrá volba. Nemovitosti většinou neztrácí svou hodnotu a dají se využít ať už jako startovací bydlení pro děti, ubytování na stáří, nebo jako přivýdělek v případě pronájmu.

Pokles cen luxusních rezidenčních nemovitostí v Karlových Varech

Z důvodu sankcí na rusky hovořící občany očekáváme mírný pokles cen luxusních rezidenčních budov. Vzhledem k bizarnímu stylu bohatších Rusů jsou tyto nemovitosti za investované prostředky neprodejné. Očekáváme tedy, že zůstanou v nabídkách realitních kanceláří. Již nyní sledujeme trend, kdy takový typ nemovitosti setrvává v nabídce i několikrát déle než běžné rezidenční nemovitosti,“ říká Jakub Veverka.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.