EUR 24.260

USD 21.399

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.260

USD 21.399

15. 04. 2020

Mladým lidem jejich současné bydlení nevyhovuje, budou se stěhovat

 


 

Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot se chtějí tři čtvrtiny mladých lidí stěhovat, z toho 40 % dokonce v příštích 5 letech. Chtějí se totiž osamostatnit a bydlet ve vlastním, ideálně v domě a spolu s partnerem či partnerkou.
Mladí lidé ve věku 18–35 let nejčastěji obývají dva až tři pokoje, které ale nejsou v jejich osobním vlastnictví. Téměř třetině z nich přitom současné bydlení nevyhovuje a přemýšlejí nad stěhováním. „Mladá generace má před sebou hodně plánů včetně zakládání rodiny. A to se projevuje i větší nespokojeností s tím, jak nyní bydlí. Svou roli v tom hraje i to, že skoro dvakrát více mladých oproti starší generaci bydlí v pronájmu,“ uvádí Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot a dodává: „A tak touží po vlastním bydlení, podobně jako dříve jejich rodiče“.
 
Mladí chtějí do vlastního
Podle průzkumu společnosti Wüstenrot se chce 72 % mladých lidí stěhovat, z toho 40 % již během následujících pěti let. „Současná situace patrně nejbližší plány přibrzdí, z dlouhodobého hlediska se ale jedná o trend, který bude pokračovat,“ upřesňuje Martin Fritsch. Polovina z nich (48 %), by chtěla přesídlit do vlastního rodinného domu, 29 % by si rádo koupilo vlastní nebo družstevní byt. Do pronajatého bytu by se rádo stěhovalo 18 % respondentů.
Mladí lidé se chtějí nejčastěji stěhovat, aby mohli bydlet sami ve vlastním domě nebo bytě, anebo aby se sestěhovali s partnerem či partnerkou. Vadí jim také malý prostor, ve kterém žijí, a rádi by se odstěhovali od rodičů. „Není to nic překvapivého, mladí se totiž osamostatňují od své původní rodiny a připravují se na založení své vlastní,“ vysvětluje Martin Fritsch.
 
Koupit byt nebo postavit dům?
Mladí by si vlastní bydlení chtěli nejčastěji koupit – v následujících pěti letech to plánuje téměř polovina (47 %) z nich. Naopak 25 % respondentů by rádo stavělo. Mnoho mladých také chtělo rekonstruovat, konkrétně 43 % lidí do 35 let. Rekonstrukce místa, kde už bydlíme, je dobrým řešením stávající situace, kdy je bytů a domů obecně nedostatek. Pokud je pro vás současné bydlení dostatečně veliké, nemuseli byste se stěhovat a ještě byste ušetřili, protože rekonstruovat lze levněji,“ domnívá se Martin Fritsch.
A co je pro mladé důležité? Především mít místnost, ve které by mohli uskladnit sportovní náčiní, jako jsou třeba kola nebo kočárky. Uvítali by také zahradu, bazén či gril. Domácnost by si zase přáli dovybavit myčkou a sušičkou.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *