EUR 24.395

USD 23.798

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.395

USD 23.798

Mladým lidem jejich současné bydlení nevyhovuje, budou se stěhovat

 


 

Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot se chtějí tři čtvrtiny mladých lidí stěhovat, z toho 40 % dokonce v příštích 5 letech. Chtějí se totiž osamostatnit a bydlet ve vlastním, ideálně v domě a spolu s partnerem či partnerkou.
Mladí lidé ve věku 18–35 let nejčastěji obývají dva až tři pokoje, které ale nejsou v jejich osobním vlastnictví. Téměř třetině z nich přitom současné bydlení nevyhovuje a přemýšlejí nad stěhováním. „Mladá generace má před sebou hodně plánů včetně zakládání rodiny. A to se projevuje i větší nespokojeností s tím, jak nyní bydlí. Svou roli v tom hraje i to, že skoro dvakrát více mladých oproti starší generaci bydlí v pronájmu,“ uvádí Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot a dodává: „A tak touží po vlastním bydlení, podobně jako dříve jejich rodiče“.
 
Mladí chtějí do vlastního
Podle průzkumu společnosti Wüstenrot se chce 72 % mladých lidí stěhovat, z toho 40 % již během následujících pěti let. „Současná situace patrně nejbližší plány přibrzdí, z dlouhodobého hlediska se ale jedná o trend, který bude pokračovat,“ upřesňuje Martin Fritsch. Polovina z nich (48 %), by chtěla přesídlit do vlastního rodinného domu, 29 % by si rádo koupilo vlastní nebo družstevní byt. Do pronajatého bytu by se rádo stěhovalo 18 % respondentů.
Mladí lidé se chtějí nejčastěji stěhovat, aby mohli bydlet sami ve vlastním domě nebo bytě, anebo aby se sestěhovali s partnerem či partnerkou. Vadí jim také malý prostor, ve kterém žijí, a rádi by se odstěhovali od rodičů. „Není to nic překvapivého, mladí se totiž osamostatňují od své původní rodiny a připravují se na založení své vlastní,“ vysvětluje Martin Fritsch.
 
Koupit byt nebo postavit dům?
Mladí by si vlastní bydlení chtěli nejčastěji koupit – v následujících pěti letech to plánuje téměř polovina (47 %) z nich. Naopak 25 % respondentů by rádo stavělo. Mnoho mladých také chtělo rekonstruovat, konkrétně 43 % lidí do 35 let. Rekonstrukce místa, kde už bydlíme, je dobrým řešením stávající situace, kdy je bytů a domů obecně nedostatek. Pokud je pro vás současné bydlení dostatečně veliké, nemuseli byste se stěhovat a ještě byste ušetřili, protože rekonstruovat lze levněji,“ domnívá se Martin Fritsch.
A co je pro mladé důležité? Především mít místnost, ve které by mohli uskladnit sportovní náčiní, jako jsou třeba kola nebo kočárky. Uvítali by také zahradu, bazén či gril. Domácnost by si zase přáli dovybavit myčkou a sušičkou.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.