EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

15. 04. 2020

Mladým lidem jejich současné bydlení nevyhovuje, budou se stěhovat

 


 

Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot se chtějí tři čtvrtiny mladých lidí stěhovat, z toho 40 % dokonce v příštích 5 letech. Chtějí se totiž osamostatnit a bydlet ve vlastním, ideálně v domě a spolu s partnerem či partnerkou.
Mladí lidé ve věku 18–35 let nejčastěji obývají dva až tři pokoje, které ale nejsou v jejich osobním vlastnictví. Téměř třetině z nich přitom současné bydlení nevyhovuje a přemýšlejí nad stěhováním. „Mladá generace má před sebou hodně plánů včetně zakládání rodiny. A to se projevuje i větší nespokojeností s tím, jak nyní bydlí. Svou roli v tom hraje i to, že skoro dvakrát více mladých oproti starší generaci bydlí v pronájmu,“ uvádí Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot a dodává: „A tak touží po vlastním bydlení, podobně jako dříve jejich rodiče“.
 
Mladí chtějí do vlastního
Podle průzkumu společnosti Wüstenrot se chce 72 % mladých lidí stěhovat, z toho 40 % již během následujících pěti let. „Současná situace patrně nejbližší plány přibrzdí, z dlouhodobého hlediska se ale jedná o trend, který bude pokračovat,“ upřesňuje Martin Fritsch. Polovina z nich (48 %), by chtěla přesídlit do vlastního rodinného domu, 29 % by si rádo koupilo vlastní nebo družstevní byt. Do pronajatého bytu by se rádo stěhovalo 18 % respondentů.
Mladí lidé se chtějí nejčastěji stěhovat, aby mohli bydlet sami ve vlastním domě nebo bytě, anebo aby se sestěhovali s partnerem či partnerkou. Vadí jim také malý prostor, ve kterém žijí, a rádi by se odstěhovali od rodičů. „Není to nic překvapivého, mladí se totiž osamostatňují od své původní rodiny a připravují se na založení své vlastní,“ vysvětluje Martin Fritsch.
 
Koupit byt nebo postavit dům?
Mladí by si vlastní bydlení chtěli nejčastěji koupit – v následujících pěti letech to plánuje téměř polovina (47 %) z nich. Naopak 25 % respondentů by rádo stavělo. Mnoho mladých také chtělo rekonstruovat, konkrétně 43 % lidí do 35 let. Rekonstrukce místa, kde už bydlíme, je dobrým řešením stávající situace, kdy je bytů a domů obecně nedostatek. Pokud je pro vás současné bydlení dostatečně veliké, nemuseli byste se stěhovat a ještě byste ušetřili, protože rekonstruovat lze levněji,“ domnívá se Martin Fritsch.
A co je pro mladé důležité? Především mít místnost, ve které by mohli uskladnit sportovní náčiní, jako jsou třeba kola nebo kočárky. Uvítali by také zahradu, bazén či gril. Domácnost by si zase přáli dovybavit myčkou a sušičkou.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.