EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Nedostupnost bydlení nutí Čechy rekonstruovat, hlavně koupelnu a kuchyň

 

Praha 20. dubna 2020 – Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot vnímají Češi vlastní bydlení jako nedostupné. A to jak z hlediska ceny, tak množství nabídek. Češi tuto situaci řeší třeba rekonstrukcemi, na které se v následujících pěti letech chystá 42 % z nich. Změn dozná především koupelna a kuchyně.

Loading



 


Jen 20 % Čechů vnímá dostupnost nabídek bydlení jako dobrou z hlediska počtu možností, s ohledem na cenu je to dokonce pouze pro 16 % populace. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Wüstenrot. „Jak velký bude negativní dopad koronavirové krize na ekonomiku a tím zprostředkovaně i na realitní a hypoteční trh ve střednědobém horizontu teď nedokážu odhadnout. Klíčem bude budoucí nálada zájemců o bydlení, jejich očekávání a důvěra v ekonomické oživení – ve světle vývoje nezaměstnanosti a jejího dopadu na ekonomiku jako celek. Vývoj na realitním trhu tak bude značně rozdílný v jednotlivých krajích. Stále tu však zůstává převis poptávky nad nabídkou na trhu s bydlením, slabší koruna může také více motivovat ke koupi zahraniční zájemce. Zásadní je, jak rychle budeme schopni nastartovat ekonomiku co nejrychleji do „plného výkonu“ a jak moc se za dobu „hybernace“ zpřetrhají různé ekonomické vazby,“ vysvětluje Marian Holub, produktový manažer společnosti Wüstenrot. Dalším možným řešením bytové krize je tak rekonstrukce, kterou v následujících pěti letech plánuje 42 % Čechů.
Rekonstrukce se dočká koupelna a kuchyň
Nejčastěji se Češi chystají na rekonstrukci koupelny a kuchyně, a to v 46 %, resp. 42 %. „Každá generace přistupuje k bydlení jinak. Mladí lidé nemyslí příliš na dlouhověkost, jde jim především o design za přijatelné náklady. Naopak střední věková skupina si už ráda za kvalitu připlatí a ti 55+ rádi počkají na to přesně vyhovující řešení,“ uvádí designérka Martina Pištěláková.
Liší se i důvody, proč chtějí rekonstruovat. Zatímco 35 % mladých do 35 let uvádí rekonstrukci kvůli potřebám dětí, lidé starší 55 let zase myslí na možná omezení ve vyšším věku. Ta jsou důvodem pro rekonstrukci pro 48 % z nich. „Je to vlastně velmi logické. Ve vysokém věku se zhoršuje pohyblivost, obratnost a je tak nejen problematické dostat se do některých částí bytu, k vysokým poličkám, do vany apod., ale i případné pády by měly mnohem vážnější následky,“ doplňuje Jiří Procházka, produktový manažer společnosti Wüstenrot.
Na rekonstrukci padnou úspory a stavebko
Přes polovinu Čechů (53 %) plánuje rekonstruovat z vlastních úspor. Těch má čtvrtina respondentů jen do 50 tisíc korun. Dalších 25 % plánuje využít své stavební spoření. Stavebko je díky státní podpoře jedním z nejvýhodnějších spořicích produktů na trhu, proto je tak oblíbené. Momentálně je uzavřeno přes 3,2 milionu smluv ve fázi spoření, na kterých je uloženo na 360 miliard korun. A podle našeho průzkumu ho má 36 % lidí opakovaně,“ dodává Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot. Další vhodnou možností financování je například půjčka na rekonstrukci od stavební spořitelny. Wüstenrot ji nyní nabízí bez souvisejících poplatků za sjednání a to do konce června.
Češi rekonstruují po částech
Skoro ¾ Čechů už má s rekonstrukcemi zkušenosti. Zatímco 34 % Čechů provedlo drobné úpravy či výměnu nábytku, 36 % provedlo částečnou rekonstrukci a 23 % má za sebou již rozsáhlou rekonstrukci. Nejvíce se rekonstruovaly rovněž koupelny a kuchyně.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Nejvyšší soud přehodnotil své rozhodnutí

Vystěhovat problémového nájemníka, který přestane platit, je v Česku často běh na hodně dlouhou trať. Přes nejrůznější odvolání a zdržování se celý proces může hodně dlouho protáhnout. Existuje případ z jednoho okresního města, kdy se majitel bytu zbavil nežádoucího nájemníka až po více než čtyřech letech od doby, co v rozporu s nájemní smlouvou přestal platit. Jen na nezaplaceném […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Intouš

    21 června, 2020

    Souhlasím. My jsme také na hypotéku nedosáhli a tak jsme si museli zrekonstruovat naši koupelnu od úplného začátku až do konce na vlastní pěst. Když už jsme ale byli u toho, kupovali jsme všechny věci kompletně nové. Třeba i takové držáky na ručníky ( ty jsme koupili na stránce https://www.emako.cz/drzaky-na-rucniky ) 🙂

    Odpovědět