EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

26. 09. 2023

0 komentářů

Nové kanceláře v Praze mizí před očima kvůli vysoké poptávce a předpronájmům

 

Přestože se vlivem covidu obecně předpokládalo, že obsazenost kancelářských budov čeká výrazný propad, v Praze se tomuto fenoménu prozatím daří vyhýbat. Neobsazenost budov je stabilní, nová výstavba je z důvodu přísnějších podmínek financování vlažná a ceny za kancelářské prostory tak rostou. Přesto z přibližně 96 000 m2 nových ploch, které se letos v Praze postaví, je už tři měsíce před koncem roku asi 75 % pronajato. Firmy, které se chtějí stěhovat do nových kanceláří tak naráží na omezené možnosti a vyšší ceny musí akceptovat.

Loading 

Mezi dokončované kancelářské budovy, které budou mít v době otevření téměř kompletně pronajato, aktuálně patří například budovy Masaryčka, Legatica v rámci Nové Waltrovky, Red Court, Block Karlín či první budova v projektu Hagibor. Jen tyto projekty nabízejí celkem 60 000 m2 kancelářských prostor. Vzhledem k velikosti celkové poptávky, která letos pravděpodobně opět přesáhne hranici 500 000 m2, je úspěch těchto projektů pochopitelný. Zájem o prostory v oblíbených lokalitách, jako například pražský Karlín, je takový, že některé projekty se na trh ani nedostanou a jsou pronajaty již před začátkem své výstavby.

 „Vzhledem k nedostatku nové výstavby je jasné, že nájemci, kteří se chtějí stěhovat do nového v populární lokalitě, nemají tolik na výběr. Z letos nově dokončených kanceláří zbývá na trhu již jen asi čtvrtina. O řadě těchto prostor ale s klienty již také jednáme a pravděpodobně se tak většinu podaří pronajmout před dokončením budovy. Poptávka po kvalitních kancelářích je vysoká a často se stává, že o jeden prostor svádí boj několik zájemců,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Po letech pandemie COVID-19, kdy se home office stal normou, se zdá, že kvalita kanceláří je jedním z klíčových benefitů, které firmy mohou nabídnout a tím i lákadlem pro návrat zaměstnanců. Návrat do kanceláře nemusí znamenat úplné opuštění home office, ale může přinést rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a nabídnout řadu výhod. Kanceláře se přizpůsobují nové době a snaží se být místem, kde se spojuje výkon a komfort. A tak práce v kanceláři nemusí být jen nutným zlem, ale i cestou k vyšší produktivitě, kvalitnějšímu životu a kreativitě, která v domácím prostředí někdy schází.

 „Korporátní klientela, která kanceláře využívá, se teď musí o svém budoucím místu pro podnikání rozhodovat rychleji a strategičtěji než kdy jindy. Stojí před náročným rozhodnutím – investovat do moderního kancelářského prostoru, kde budou moci růst a tvořit, nebo setrvat v omezených podmínkách stávajících prostor? Vzhledem k posledním dvěma letům stagnace ve výstavbě je nabídka omezená a zároveň investice do nových prostor se zvyšují, kdy se vyplácí stavět jen s vyšším nájemným. Ceny nájemného tak rozhodně nepůjdou dolů, a to i vinou vysokých cen stavebních materiálů a výstavby. Zatímco u kanceláří nyní vidíme zdražení nájmu kolem 15 %, u industriálních nemovitostí je to dokonce 50 %,“ dodává Procházka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *