EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

26. 09. 2023

0 komentářů

Nové kanceláře v Praze mizí před očima kvůli vysoké poptávce a předpronájmům

 

Přestože se vlivem covidu obecně předpokládalo, že obsazenost kancelářských budov čeká výrazný propad, v Praze se tomuto fenoménu prozatím daří vyhýbat. Neobsazenost budov je stabilní, nová výstavba je z důvodu přísnějších podmínek financování vlažná a ceny za kancelářské prostory tak rostou. Přesto z přibližně 96 000 m2 nových ploch, které se letos v Praze postaví, je už tři měsíce před koncem roku asi 75 % pronajato. Firmy, které se chtějí stěhovat do nových kanceláří tak naráží na omezené možnosti a vyšší ceny musí akceptovat.

Loading 

Mezi dokončované kancelářské budovy, které budou mít v době otevření téměř kompletně pronajato, aktuálně patří například budovy Masaryčka, Legatica v rámci Nové Waltrovky, Red Court, Block Karlín či první budova v projektu Hagibor. Jen tyto projekty nabízejí celkem 60 000 m2 kancelářských prostor. Vzhledem k velikosti celkové poptávky, která letos pravděpodobně opět přesáhne hranici 500 000 m2, je úspěch těchto projektů pochopitelný. Zájem o prostory v oblíbených lokalitách, jako například pražský Karlín, je takový, že některé projekty se na trh ani nedostanou a jsou pronajaty již před začátkem své výstavby.

 „Vzhledem k nedostatku nové výstavby je jasné, že nájemci, kteří se chtějí stěhovat do nového v populární lokalitě, nemají tolik na výběr. Z letos nově dokončených kanceláří zbývá na trhu již jen asi čtvrtina. O řadě těchto prostor ale s klienty již také jednáme a pravděpodobně se tak většinu podaří pronajmout před dokončením budovy. Poptávka po kvalitních kancelářích je vysoká a často se stává, že o jeden prostor svádí boj několik zájemců,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Po letech pandemie COVID-19, kdy se home office stal normou, se zdá, že kvalita kanceláří je jedním z klíčových benefitů, které firmy mohou nabídnout a tím i lákadlem pro návrat zaměstnanců. Návrat do kanceláře nemusí znamenat úplné opuštění home office, ale může přinést rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a nabídnout řadu výhod. Kanceláře se přizpůsobují nové době a snaží se být místem, kde se spojuje výkon a komfort. A tak práce v kanceláři nemusí být jen nutným zlem, ale i cestou k vyšší produktivitě, kvalitnějšímu životu a kreativitě, která v domácím prostředí někdy schází.

 „Korporátní klientela, která kanceláře využívá, se teď musí o svém budoucím místu pro podnikání rozhodovat rychleji a strategičtěji než kdy jindy. Stojí před náročným rozhodnutím – investovat do moderního kancelářského prostoru, kde budou moci růst a tvořit, nebo setrvat v omezených podmínkách stávajících prostor? Vzhledem k posledním dvěma letům stagnace ve výstavbě je nabídka omezená a zároveň investice do nových prostor se zvyšují, kdy se vyplácí stavět jen s vyšším nájemným. Ceny nájemného tak rozhodně nepůjdou dolů, a to i vinou vysokých cen stavebních materiálů a výstavby. Zatímco u kanceláří nyní vidíme zdražení nájmu kolem 15 %, u industriálních nemovitostí je to dokonce 50 %,“ dodává Procházka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *