EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

15. 06. 2023

0 komentářů

Nové pronájmy brzdí i vysoké náklady na stavební úpravy kanceláří

 

Dvoj- až trojnásobný nárůst nákladů spojených s vybudováním nových kancelářských prostor brzdí ochotu nájemců ke stěhování. Zatímco v roce 2019 se investice do realizace interiérů nových kanceláří, takzvaných re-fitů, pohybovaly kolem 400 – 600 EUR za čtverečný metr, v současnosti je to kolem 1000 EUR a výjimkou nejsou ani náklady přesahující 1200 EUR.

Loading 

Ve spojení s rostoucími náklady na pronájem a provoz kanceláří jde o hlavní důvody, proč trh kancelářských prostor v prvním pololetí letošního roku ochladl. Řada firem totiž upřednostňuje setrvání ve stávajících prostorách. I proto roste podíl přejednání starších nájemních smluv, který v prvním čtvrtletí dosáhl 45 %.

 Do skokového nárůstu nákladů na vybudování interiérů pracovních prostor se propsalo hned několik faktorů. Patří mezi ně zvýšení cen stavebního materiálu, včetně úprav technologií v prostorách nebo zasíťování, energetická krize, nedostupnost pracovní síly a její rostoucí cena. Průměrné náklady, které se nyní běžně pohybují mezi 800 až 1200 EUR za čtverečný metr, přitom odpovídají víceméně standardnímu provedení vybavení kanceláře. V případě vyšší kvality vybavení může investice značně přesáhnout hranici 1200 EUR/m2 a více.

Pokud nájemce uvažuje o pronájmu 500 metrů čtverečných, musí počítat s jednorázovou investicí kolem deseti dvanácti milionů korun. Pokud k tomu připočtete náklady na samotné stěhování a kancelářské vybavení, i poměrně bonitní společnosti takový výdaj dobře zvažují. Také proto řada z nich dává přednost setrvání v dosavadních prostorách s upgradem stávajících interiérů,“ říká Lena Popova.

Stěhování do nových prostor pro nájemce navíc aktuálně velmi často znamená i vyšší platby nájemného. Nové kancelářské budovy sice bývají úspornější z hlediska spotřeby energií a dalších médií, ale developeři již často musejí v nájemném zohlednit dražší bankovní financování a samozřejmě také stavební náklady. To v kombinaci s inflací stojí za tím, že se nejvyšší požadované nájemné za nové kanceláře v Praze dostalo ve 2. čtvrtletí už nad 30 EUR za m2 a měsíc.

Tým realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY upozorňuje, že vysoké náklady na re-fity se netýkají jen nových pronájmů, ale i úprav ve stávajících prostorách. Většina nájemců musí při ukončení nájemního vztahu prostory uvést do původního stavu, tedy zpravidla shell & core. Jedním z důvodů je, že investice do úpravy kanceláře na míru se považuje za technické zhodnocení budovy, a tak se musí daňově odpisovat nebo na konci nájmu zlikvidovat. Z toho důvodu vlastníci nemovitostí většinou trvají na tom, aby nájemce splnil tuto smluvní povinnost. Proto je po skončení nájmu odstraňováno často kvalitní a nákladné vybavení, které by mohlo sloužit i novým uživatelům, jako jsou příčky, dveře, koberce anebo vestavený nábytek.

REKLAMA

V tomto směru vidíme značné plýtvání zdroji – stavebními, finančními i lidskými. Chceme proto iniciovat legislativní změnu. Stávající podmínky jdou přímo proti principům udržitelnosti. Pronajímatelé i nájemci se snaží snižovat svou uhlíkovou stopu v každém detailu, ale zůstává zde prostor, kde nenávratně mizí potenciál za stovky milionů korun ročně, který by mohl nadále sloužit nebo pomoci v rámci cirkulární ekonomiky,“ shrnuje Jakub Holec, managing director 108 AGENCY.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *