EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

15. 06. 2023

0 komentářů

Nové pronájmy brzdí i vysoké náklady na stavební úpravy kanceláří

 

Dvoj- až trojnásobný nárůst nákladů spojených s vybudováním nových kancelářských prostor brzdí ochotu nájemců ke stěhování. Zatímco v roce 2019 se investice do realizace interiérů nových kanceláří, takzvaných re-fitů, pohybovaly kolem 400 – 600 EUR za čtverečný metr, v současnosti je to kolem 1000 EUR a výjimkou nejsou ani náklady přesahující 1200 EUR.

Loading 

Ve spojení s rostoucími náklady na pronájem a provoz kanceláří jde o hlavní důvody, proč trh kancelářských prostor v prvním pololetí letošního roku ochladl. Řada firem totiž upřednostňuje setrvání ve stávajících prostorách. I proto roste podíl přejednání starších nájemních smluv, který v prvním čtvrtletí dosáhl 45 %.

 Do skokového nárůstu nákladů na vybudování interiérů pracovních prostor se propsalo hned několik faktorů. Patří mezi ně zvýšení cen stavebního materiálu, včetně úprav technologií v prostorách nebo zasíťování, energetická krize, nedostupnost pracovní síly a její rostoucí cena. Průměrné náklady, které se nyní běžně pohybují mezi 800 až 1200 EUR za čtverečný metr, přitom odpovídají víceméně standardnímu provedení vybavení kanceláře. V případě vyšší kvality vybavení může investice značně přesáhnout hranici 1200 EUR/m2 a více.

Pokud nájemce uvažuje o pronájmu 500 metrů čtverečných, musí počítat s jednorázovou investicí kolem deseti dvanácti milionů korun. Pokud k tomu připočtete náklady na samotné stěhování a kancelářské vybavení, i poměrně bonitní společnosti takový výdaj dobře zvažují. Také proto řada z nich dává přednost setrvání v dosavadních prostorách s upgradem stávajících interiérů,“ říká Lena Popova.

Stěhování do nových prostor pro nájemce navíc aktuálně velmi často znamená i vyšší platby nájemného. Nové kancelářské budovy sice bývají úspornější z hlediska spotřeby energií a dalších médií, ale developeři již často musejí v nájemném zohlednit dražší bankovní financování a samozřejmě také stavební náklady. To v kombinaci s inflací stojí za tím, že se nejvyšší požadované nájemné za nové kanceláře v Praze dostalo ve 2. čtvrtletí už nad 30 EUR za m2 a měsíc.

REKLAMA

Tým realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY upozorňuje, že vysoké náklady na re-fity se netýkají jen nových pronájmů, ale i úprav ve stávajících prostorách. Většina nájemců musí při ukončení nájemního vztahu prostory uvést do původního stavu, tedy zpravidla shell & core. Jedním z důvodů je, že investice do úpravy kanceláře na míru se považuje za technické zhodnocení budovy, a tak se musí daňově odpisovat nebo na konci nájmu zlikvidovat. Z toho důvodu vlastníci nemovitostí většinou trvají na tom, aby nájemce splnil tuto smluvní povinnost. Proto je po skončení nájmu odstraňováno často kvalitní a nákladné vybavení, které by mohlo sloužit i novým uživatelům, jako jsou příčky, dveře, koberce anebo vestavený nábytek.

V tomto směru vidíme značné plýtvání zdroji – stavebními, finančními i lidskými. Chceme proto iniciovat legislativní změnu. Stávající podmínky jdou přímo proti principům udržitelnosti. Pronajímatelé i nájemci se snaží snižovat svou uhlíkovou stopu v každém detailu, ale zůstává zde prostor, kde nenávratně mizí potenciál za stovky milionů korun ročně, který by mohl nadále sloužit nebo pomoci v rámci cirkulární ekonomiky,“ shrnuje Jakub Holec, managing director 108 AGENCY.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Nový stavební zákon pod lupou

Nový stavební zákon bude pro všechny typy staveb účinný od 1. července 2024. Jedním ze zamýšlených cílů nové úpravy bylo stavebníkům ulevit a také zrychlit celý povolovací proces. Zaměřme se na novinku v podobě jednotného řízení o povolení záměru – v čem skutečně stavebníkům usnadní život a s jakými úskalími je třeba počítat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *