EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

05. 04. 2024

0 komentářů

Ostrava chce zachránit památkově chráněnou sýpku

 

Město chce zachránit památkově chráněnou historickou sýpku, která aktuálně chátrá a dobou svého vzniku patří k nejstarším dochovaným stavbám ve městě. Svinovská sýpka sestává ze dvou objektů, budovy samotné sýpky, která je kulturní památkou, a dále pak je k východnímu průčelí sýpky připojen novější, dříve obytný dům. Zmíněné objekty chátrají, v průběhu zimy navíc došlo k poškození střechy vlivem tíhy napadeného sněhu, vedení města proto jednalo s vlastníky objektů, kterým se nedařilo zajistit opravu památky. Návrh odkupu objektů s bezprostředně přiléhajícími pozemky nejprve projednala rada města, načež jej schválili zastupitelé na svém březnovém zasedání.

Loading 

Snažíme se nalézt způsob, jakým aktuálně chátrající historickou památku zachránit. Po nabytí nemovitosti předpokládáme vyhlášení architektonické soutěže na projekt rekonstrukce objektů, během níž bude také blíže upřesněno příští využití. Obnovená památka pak může v budoucnu nabídnout společensko-kulturní zázemí ve Svinově, které absentuje. Nicméně může mít také další uplatnění, například při vzdělávání či různých informačních aktivitách, možností je celá řada. Teď nám jde skutečně o to zachránit významný i cenný doklad předindustriální minulosti nejen Svinova v hodině dvanácté, neboť stav samotné sýpky je velmi neuspokojivý. Stejně tak se městu v předchozích letech podařilo zachránit památkově chráněná bývalá městská jatka, která byla zpřístupněna veřejnosti po obnově v roce 2022 a aktuálně se projekt přestavby probojoval dokonce do užšího nominačního výběru Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Ceny Miese van der Rohe, což se žádné české stavbě v minulosti nepodařilo. V tomto týdnu byla zájemcům zpřístupněna i památkově chráněná Grossmannova vila, kterou Ostrava rovněž zachránila před zkázou,“ přiblížil primátor města Jan Dohnal.

Sýpka stojí v místech starého hospodářského dvora rodu Wilczků, kde byla původně situována svinovská tvrz. Zděná stavba obdélného půdorysu pochází pravděpodobně v nejstarší části z počátku 17. století, v první polovině 19. století byl k sýpce na východní straně přistavěn dvoupodlažní zděný empírový dům. Sýpka je zděnou dvoupodlažní stavbou ze smíšeného zdiva, krytou sedlovou střechou a vikýři. Detailněji ke stavbě viz https://pamatkovykatalog.cz/sypka-13068705. K nejstarším stavbám v Ostravě patří Slezskoostravský hrad, radnice v Moravské Ostravě (dnešní Ostravské muzeum), Kostel sv. Václava, dochované části městského opevnění, zámečky v Porubě a Zábřehu, presbytář Kostela sv. Bartoloměje v Nové Vsi.

Návrhy případné architektonicko-urbanistické soutěže mohou zohlednit také vedlejší prostranství, zejména prostor křižovatky ulic Polanecká, Nad Porubkou a Bílovecká ve vztahu k významnému snížení dopravní intenzity v souvislosti s dokončením komunikace Prodloužené Rudné. Proběhla také jednání s vedením městského obvodu Svinov, aby byl následně umožněn samostatný vstup do objektu z ulice Bílovecké a současně bylo umožněno vytvoření prostoru pro případné budoucí venkovní aktivity. Byl zpracován znalecký posudek, přičemž cena obvyklá byla u jednotlivých dotčených pozemků a staveb definována v celkové výši takřka 2,2 miliony korun,“ dodává Jiří Vávra, náměstek primátora.

Starosta městského obvodu Svinov Radim Smetana iniciativu města při záchraně památky vítá: „Jsme velmi rádi, že objekty budou obnoveny, jednak pro jejich historickou hodnotu nejen pro Svinov, ale také pro možnost následného využití prostor sýpky pro občany a komunitní život v místě. Vhodný sál pro společenské aktivity nám nyní schází. Na krocích záchrany památky se chceme aktivně podílet.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *