EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

15. 06. 2012

0 komentářů

Politická a ekonomická nejistota v Řecku a Egyptě má dopady na maloobchodní trh

 


 

Nájemné

Během šesti měsíců do prvního čtvrtletí roku 2012 většina hlavních nákupních tříd napříč regionem EMEA nezaznamenala žádné změny, nebo jen drobné posuny ve výši nájemného. Výjimku tvoří některé klíčové trhy, kde došlo k nárůstu nájemného u prostor nejvyšší kategorie. Jedná se o Vídeň (14 %), Hamburk (12 %), Londýn (11 %) a také pobaltská města Riga a Talin. Ve Velké Británii zaznamenal opačný trend nejen Londýn, ale také Manchester (11 %) a Edinburgh (9 %), kde také došlo k růstu nájemného. Na opačném konci stupnice bylo naopak Řecko a Bulharsko, kde byly registrovány největší propady. Nájemné u prostor nejvyšší kategorie kleslo v Aténách o 12%, v Sofii o 20%. Na těchto trzích dochází k poklesu již od třetího čtvrtletí roku 2010.

Nájemné za prostory nejvyšší kategorie v nákupních centrech také zůstalo na většině sledovaných trhů stabilní. Nejvýznamnější nárůst jak v šesti, tak i dvanáctiměsíčním období, byl zaznamenán v Glasgow (11% a 18%), Moskvě (8% a 23%) a Bělehradu (8% a 17%). V Káhiře naopak nájemné dramaticky kleslo o 24%, bezpochyby kvůli nejistotě panující kolem politické a ekonomické situace v Egyptě. Jak nájemci, tak investoři čekají s rozhodnutím o vstupu na trh na výsledky červnových voleb.

Navzdory tomu, že v posledních měsících bylo otevřeno velké množství on-line obchodů, hlavní mezinárodní obchodníci s módou pokračovali v silné expanzi s rostoucím počtem maloobchodních projektů vhodných pro mezinárodní nájemce, a to zejména ve střední a východní Evropě. Většina prodejců, kteří již na trzích střední a východní Evropy působí, stejně tak i nově příchozí nájemci, poptávají prostory v nákupních centrech, zatímco luxusní značky stále dávají přednost umístění na hlavních nákupních třídách, a také ve špičkových obchodních domech a hotelech. Trend otevírání obchodů v luxusních hotelech byl zaznamenán především v Bukurešti. Během posledních šesti měsíců zůstalo nájemné za prostory nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách i v nákupních centrech v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku pozoruhodně stabilní.

Výše nájemného za prostory nejvyšší kategorie v regionu střední a východní Evropy:

Praha

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách       200 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                       90 Euro/m2/měsíc

Varšava

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách         90 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                      79 Euro/m2/měsíc

Budapešť

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách       110 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                       65 Euro/m2/měsíc

Bratislava

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách          40 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                       38 Euro/m2/měsíc

Výnosy

Vzhledem k pokračujícímu trendu stability klíčových nemovitostí napříč regionem EMEA zůstala drtivá většina výnosů na hlavních nákupních třídách nezměněna. K mírnému zlepšení (mezi 10 a 25 bazickými body) došlo v německých městech Stuttgart, Frankfurt a Düsseldorf. V Helsinkách vzrostly výnosy u nemovitostí nejvyšší kategorie o 35 bazických bodů na 5,4 % a v Rize byl zaznamenán další růst na 9 % v 1. čtvrtletí roku 2012, což je zlepšení o 50 bazických bodů. K poklesu o 50 bazických bodů došlo v Aténách, protože řecká ekonomika zůstává v recesi s nízkými maloobchodními prodeji a slabým zájmem ze strany investorů.

Podobná situace byla sledována i v případě výnosů z nákupních center nejvyšší kategorie, kdy většina trhů vykázala stejné výnosy v šestiměsíčním období. Zvýšení výnosů byla zaznamenána na východoevropských trzích, a to v Bratislavě (25 bazických bodů), Rize (25 bazických bodů) a Vilniusu (50 bazických bodů). Menší pokles výnosů (25 bazických bodů) byl zaznamenán v celé řadě britských regionálních center, kde oslabila aktivita investorů. Největší pokles výnosů však registrovala Káhira (100 bazických bodů) z důvodu slábnoucího zájmu investorů o egyptský maloobchod, jak bylo uvedeno výše.

REKLAMA

Výnosy z nemovitostí na hlavních nákupních třídách v České republice jsou 6,25%, zatímco výnosy  z nákupních center nejvyšší kategorie jsou 6,50%. V Maďarsku jsou výnosy jak na hlavních nákupních třídách, tak i v maloobchodních centrech 7,50%; stejný výnos je dosahován i z nemovitostí nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách v Polsku, ale u maloobchodních center je 6,50%. Slovensko udržuje nejnižší výnosy z nemovitostí na hlavních nákupních třídách v regionu na 8,00 %, zatímco výnosy z maloobchodních center jsou na 7,25 %.

Stuart La Frenais, ředitel divize maloobchodu v regionu EMEA, říká:

„Není překvapení, že trh nájemců zůstává klíčovým pro růst nájemného a zlepšování výnosů. Ekonomická nejistota v celém regionu EMEA znamená, že spotřebitelé jsou opatrnější ve výdajích. Roste objem výdajů utrácených na internetu, stejně tak i v  maloobchodních lokalitách nejvyšší kategorie, kde je k dispozici větší výběr a zákazník si tak odnese příjemnější zážitek z nakupování.“

„Módní značky vyšší kategorie, které zaznamenaly rostoucí zájem ze strany zákazníků, mohou očekávat další růst. Další nárůst nájemného na hlavních nákupních třídách lze očekávat na silných maloobchodních trzích jako je Londýn, Frankfurt, Hamburk, Moskva a Petrohrad.“

„Předpokládáme, že výnosy zůstanou na stejné úrovni v převážné většině sledovaných trhů s prognózou komprese pro Londýn a Petrohrad. Nejlepší maloobchodní lokality, které stále přitahují mezinárodní maloobchodní řetězce, budou i nadále v hledáčku investorů. Na nejslabších trzích se nedá očekávat žádné rychlé zotavení.

„Na závěr lze říci, že u nejlepších trhů v regionu se očekává, že zůstanou stabilní i přes ekonomickou nejistotu. Řecko a Egypt, které jsou výjimky potvrzující pravidlo, byly těžce ovlivněny svou vlastní ekonomickou a politickou situací.“ 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *