EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

14. 07. 2016

0 komentářů

Poptávka po nemovitostech je extrémní. Čím dál častěji do hry vstupují aukce

 


 

Podobné příběhy se v posledním měsíci objevují v celé České republice stále častěji. V Českých Budějovicích se podařilo prodat nemovitost o půl milionu dráž než byla původní prodejní cena. byty v Praze nebo ve Vyškově se prodaly s desetiprocentním nárůstem. Důvodem je extrémní poptávka po nemovitostech.

Poptávka šroubuje ceny

Realitní síť RE/MAX proto zavedla unikátní elektronický systém, který umožňuje prodat nemovitost prostřednictvím elektronické aukce. Díky tomu se daří zvyšovat cenu nemovitosti, a to mnohdy o výrazné částky. Navíc je tím vyřešen problém, kdy o stejnou nemovitost v krátkém časovém horizontu projeví zájem více zájemců. „Dříve jsme řídili tím, že kdo první podepsal rezervační smlouvu, měl na nemovitost nárok. Situace, kdy se najednou přihlásilo více zájemců, byly ale ojedinělé. Dnes je tomu naopak. Po nemovitostech je obrovská poptávka. Proto jsme museli věc začít řešit důkladněji,“ vysvětluje Milan Žák, generální ředitel RE/MAX. Systém elektronické aukce pomáhá zvýšit prodejní cenu pro majitele a zároveň řeší větší počet zájemců.

Stejný princip, různá kritéria

Aukce mají specifická pravidla. Klienti předem obdrží informaci o způsobu aukce a upřesňující podmínky pro konání u každé konkrétní nemovitosti. Kritéria pro vítězství se totiž mohou lišit. Zdaleka ne vždy jde jen o cenu. V rámci pravidel jsou nastavena různá kritéria a jejich váhy. Například kupující s hotovostí (rychlejší vyřízení případu) může být upřednostněn před kupujícím s hypotékou. Celý systém je založen na modelu, který se již několik let používá ve Spojených státech a Kanadě. „Dosavadní zkušenosti říkají, že majitelé nemovitostí aukce vítají a výsledky pro ně bývají příjemným překvapením,“ potvrzuje Milan Žák.

REKLAMA

Průběh aukce

O aukci se zájemce dozví od makléře, případně na webu RE/MAX, kde je u konkrétní nemovitosti uvedeno, že prodej probíhá prostřednictvím tohoto systému. Ve většině případů bývá o formátu prodeje nemovitosti rozhodnuto až podle počtu potenciálních zájemců. Ti jsou v případě aukce makléřem informováni o datu jejího začátku a dostanou čas pro podání nabídky. Celý proces probíhá pomocí nedávno spuštěného on-line systému, do kterého má zájemce vlastní unikátní přístup. Po vypršení celkového času pro podání se vybere a kontaktuje výherce aukce. „Makléř vidí výsledky aukce až po jejím skončení. Dříve mu to systém neumožní. Díky tomu, že nevidí vývoj cen ani nabídky od jednotlivých kupujících, je zabezpečeno, že nebude nikomu nadržovat ani informovat o vývoji ceny,“ zakončuje Jan Štohanzl, majitel realitní kanceláře RE/MAX Consult.

V rámci sítě RE/MAX už proběhly desítky aukcí. Ve všech případech došlo k nárůstu prodejní ceny a tedy vyššímu užitku pro prodávajícího. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

aukce - dražba - dražební kladívko

Dražba: Levná cesta k nemovitosti

Ceny nemovitostí zatím letí vzhůru a lidé je přesto kupují. Jenže zdaleka ne všichni pak zvládnou splácet své závazky. Řešením pro ně může být dražba. A to je příležitost pro kupující. S jakou slevou lze nemovitosti v dražbě koupit?

Text: Petr Zámečník

30. 08. 2019

Zima, sníh, winter

Zchladí přísnější pravidla hypoték realitní trh?

Byty pokračují ve zdražování a hypoteční sazby se stále drží nízko. Poptávka po hypotékách v posledních týdnech před zavedením dalších hypotečních pravidel sílí. Česká národní banka (ČNB) chce novou regulací zchladit realitní trh. Jak se omezení promítne do hypotečních sazeb a cen nemovitostí?

Text: Jana Zámečníková

12. 09. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *