EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

01. 03. 2024

0 komentářů

Popularita operativního leasingu roste, financování v rámci ČLFA vloni překročilo 21 miliard korun

 

Operativní leasing tvořil v minulém roce polovinu celkového objemu financování, které poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) na nákup nového osobního automobilu. Konkrétně se jednalo o 21,5 miliardy korun, což je téměř o 7 miliard více, než tomu bylo v roce 2022. Členské společnosti ČLFA financovaly v roce 2023 necelou třetinu všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v České republice.

Loading 

„Rok od roku pozorujeme rostoucí počet motoristů, a to jak z řad podnikatelů, tak i občanů, kteří chtějí řídit vybraný vůz a svůj drahocenný čas chtějí věnovat rodině, svým zálibám nebo rozvoji svého podnikání. Proto starosti o pojištění, servis, nákup dálniční známky nebo výměnu pneumatik přenechávají leasingovým společnostem,“ uvedl Pavel Fořt, člen představenstva ČLFA.

Stále větší oblibě v rámci operativního leasingu se těší full service leasing, na který nyní připadá zhruba 70 %. V tomto případě zákazník platí jen fixní měsíční splátky. Full service leasing zahrnuje veškeré služby spojené s provozem vozů, jejich údržbou a servisem, vyjma pohonných hmot a provozních kapalin.

Operativní leasing je nový trend, který řeší provoz auta jako službu. V praxi to znamená, že vozidlo patří leasingové společnosti, která se stará o povinné ručení, havarijní pojištění a volitelně o servisní služby a další poplatky. Klient pouze měsíčně platí za pronájem vozu, který je v jeho užívání. Operativní leasing je dlouhodobý pronájmem vozidla, zpravidla na tři až čtyři roky. V případě operativního leasingu se tedy na rozdíl od finančního leasingu nebo úvěru vozidlo nesplácí, ale pouze pronajímá. Operativní leasing je v současné době považovaný za moderní způsob, jak si bez starostí a bez úspor pořídit nový osobní automobil.

Popularita operativního leasingu stoupá i díky postupující elektrifikaci vozových parků, na kterou se české společnosti postupně zaměřují. Pro mnohé z nich je operativní leasing atraktivní možností, jak se vypořádat s vyššími pořizovacími náklady těchto vozidel. V minulém roce představoval operativní leasing 43 % nově uzavřených smluv na nákup elektrických osobních a užitkových vozů v rámci ČLFA.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *