EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

20. 09. 2022

0 komentářů

Protivínský zámek prochází proměnou. Částečně se vrací do aristokratických rukou

 

Zámek v jihočeském Protivíně svou historií sahá velmi daleko, až ke gotické tvrzi. V dávné minulosti patřil Lucemburkům nebo Karlovi IV. Následně byl v rukou Pernštejnů a od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Nyní se částečně vrací do aristokratických rukou. Jedním z investorů nového vlastníka Royal Capital Club je totiž i malajský král Muhammad V. Kelantanský.  Zámek nyní prochází pečlivou rekonstrukcí.

Loading 

Tradičně takovéto objekty byly využívány jako sídla významných rodů, dokonce za první republiky zde byl využíván mimo jiné i jako hotel pro letní hosty, a na tuto historii jeho budoucí využití navazuje. Citlivě rekonstruovaný objekt nabídne nejen ubytovací kapacity s reprezentativními a vzdělávacími prostory pro účely členů klubu Royal Capital Club, kterými jsou investoři a partneři klubu, ale také prostory pro odpočinek, kterými jsou spa a anglický park s mnoha zajímavými prvky pro poklidné rozjímání a odpočinek. Budovy v podzámčí pak nabídnou kulturní a gastronomické zážitky včetně ubytovací kapacity pro veřejnost.

Roku 1963 byl zámek prohlášen kulturní památkou. Objekt prošel několika rekonstrukcemi a úpravami, jedna z nejzásadnějších probíhala od roku 1985 do roku 1988, po roce 1989 objekt střídal majitele, a proto se rekonstrukce nikdy nedokončila. Objekt tak zůstal v nedokončeném stavu, kdy byly provedeny zásadní statické úpravy, jako jsou například zesílené spřažené stropní konstrukce s ocelovými nosníky a necitlivá úprava krovu. Také v zámku došlo ke kompletní výměně omítek, tudíž po těchto úpravách se moc historických prvků v objektu nezachovalo. Tento aspekt také ovlivňuje náš nynější přístup k celé rekonstrukci, kdy se snažíme citlivě spojit moderní přístup s historickým dědictvím. Současná rekonstrukce zámeckého areálu odstartovala samotným zámkem, který představuje srdce celého areálu a přilehlého okolí, zvolený koncept prostupuje každým detailem celého areálu.

„Naším hlavním koncepčním prvkem celé rekonstrukce je hledání citlivého kontrastu mezi moderním a historickým. Jsem přesvědčená, že když se původní historické věci dá prostor a postaví se v kontrastu s moderními prvky, tak vynikne mnohem více, než když se vytvoří napodobenina historie. Z mého pohledu je velmi důležité, aby v zámku byl nějaký odkaz dnešní doby. Hlavní roli v tomto případě hraje nejen volba formy, ale i materiálu. Musí se postupovat s respektem, aby vznikl jemný kontrast, který podpoří historickou tvář,“ říká vedoucí architektka studia ARCH.IC s.r.o. a představitelka projektu Royal Capital Clubu „THE ORB“ Věra Nagyová.

Rekonstrukce zámku je zhruba ve své polovině, stavbě předcházela řada nákladných průzkumů a dokumentací. Práce na zámku nyní pokračují podle plánu i přes velmi komplikovanou situaci na trhu stavebnictví. Nejvíce změn se dočká atrium zámku, přibyly v souladu s povolením památkářů hlavní nové vstupy, jinak má dispozice původní charakter. Úspěšně se zde podařilo zkombinovat moderní a historické prvky, čemuž nahrála rekonstrukce v osmdesátých letech.

REKLAMA

„V současné době jsme dokončili revitalizaci a opravu celého krovu a začali s výměnou střešní krytiny, kde se vracíme k původní tašce „bobrovka“ přírodní barvy v šupinové skladbě, která je použitá v celém areálu zámku a stejně tak bude nejspíš v podzámčí. Na střeše přibydou nové komíny v původních pozicích v historickém designu. Také všechny vikýře dostanou novou podobu, která bude více zapadat do celého konceptu, jehož cílem je celý objekt sjednotit. S orgány památkové péče v současné době řešíme novou podobu fasády zámku, která se začne brzy realizovat. Celkově bychom rádi sjednotili nejen vzhled zámku s podzámčím, ale i funkčnost a koncept celého areálu tak, aby se z nyní rozdělených dvou částí stala jedna kompaktní, která bude vycházet z historického vývoje celého areálu,“ popisuje architektka Věra Nagyová z THE ORB.

„Po dohodě s orgány památkové péče jsme celý koncept řešili tak, aby se jasně oddělili původní a nové konstrukce, což prochází i návrhem interiéru. Volbou jednoduchých materiálů v přírodních tónech jsme chtěli podpořit a dát vyniknout samotnému prostoru a jeho vnímání, protože v některých místech je to jediný historický vstup, který tam zbyl. Celým zámkem prochází jednotná barevnost světlých přírodních tónů teplé bílé, v kombinaci se zlatými prvky, které jsou charakteristické pro koncept THE ORB. Hodně se v návrhu pracuje se změnou struktury materiálu v tónu. Dbáme na výběr kvalitních a trvanlivých materiálů,“ dodává Věra Nagyová.

Na zámek navazuje také areál podzámčí. Z toho by se mělo stát nové kulturní a centrum Protivína. V minulých týdnech byl areál geodeticky zaměřován a v současné době se investor věnuje návrhu celého konceptu, který je vymyšlen tak, aby celkově městu přinesl co nejvíce pozitivního a doplnil chybějící zázemí a vybavenost. Měla by zde vzniknout kavárna, pekárna, restaurace, bistro a hlavně ubytovací kapacita, která městu v současné době chybí nejvíce. Celý vstup investora vytvoří také spoustu nových pracovních pozic a mohl by být startovacím prvkem v začátku rozvoje celého města a jeho nejbližšího okolí.

Zámek Protivín je součástí projektu THE ORB, který spadá pod Royal Capital Club.  Za ním stojí královské a další významné aristokratické rodiny zejména z Jižní Asie. THE ORB se skládá z 12 unikátních soukromých sídel rozmístěných po celém světě, prvním představeným místem je právě jihočeský Protivín.

„Tyto jedinečné rezidence budou tvořit pohodlné a luxusní zázemí zejména pro členy The Royal Capital Clubu. Vždy se jedná o unikátní prostor s naprostým soukromím, bezpečím a na neutrální půdě. Každá rezidence bude pečlivě vybírána s ohledem na její historickou hodnotu či výjimečnost místa, přesto typickou pro každou danou lokalitu. Společně s unikátní architektonickou formou vytvoří jedinečný poměr mezi tradicí a moderním přístupem,“ říká Martin Klouček, prezident The Royal Capital Clubu.

Rezidence budou uzpůsobeny tak, aby sloužily jak k pracovním potřebám, tak odpočinku s rodinou a relaxaci, to vše v naprostém soukromí s exkluzivními službami. Každá z rezidencí je kombinací dvou prvků, které naplňují podstatu každého objektu: Business, Passion, Resort a Retreat.

„Koncept THE ORB se snaží do dané lokace přinést co největší rozvoj okolí a jeho potenciálu tak, aby byl pozitivním přínosem pro všechny. Tato celá filozofie je již aplikována na prvním z dvanácti projektů, který je situovaný v České republice. Další rezidence THE ORB se plánujeme postupně vybudovat v Německu, Itálii, Malajsii a na dalších zajímavých místech,“ doplňuje Věra Nagyová.

Vizualizace a fotografie naleznete zde
https://pressroom.aspen.pr/ic-group/fotoarchiv/the-orb-chateau-protivin

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *