EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

05. 12. 2018

0 komentářů

Subjekty:
Raiffeisenbank

Půjčky na vánoční dárky: ty krátkodobé nejsou výhodné

 

Část Čechů letos opět kvůli nákupu vánočních dárků sáhne po půjčce. Loni ve 4. čtvrtletí si lidé v Česku půjčili na nákup spotřebního zboží pět miliard korun a letos odborníci odhadují ještě vyšší částku.

Loading



 


Finančních produktů nabízejí banky celou řadu, zájemci mohou využít kreditní karty, jít na účtu do mínusu nebo čerpat spotřebitelské úvěry. Měli by ale dobře zvážit, který se nejlépe hodí pro jejich účel.
„Krátkodobé půjčky jsou obecně nevýhodné. Důvodem je vyšší úroková sazba. Pokud jste se rozhodli vzít si na vánoční dárky půjčku, mějte vždy na mysli to, že peníze, které utrácíte, nejsou vaše a budete je muset vrátit. Rozhodně si spočítejte, jaká je optimální výše splátek, abyste později neměli potíže se splácením,“ upozorňuje tisková mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.
Asi nejjednodušší je využít financování kreditní kartou. Pokud klient splatí čerpanou částku v bezúročném období, nehradí žádné úroky, a půjčka je tak zdarma. Když ovšem dluží déle, začnou mu naskakovat úroky, které se pohybují zhruba od 20 procent za rok. Nepříjemnému překvapení se lze jednoduše vyhnout nastavením inkasa, kdy si bezúročné období pohlídá banka a včas si peníze strhne. Kreditní karta je vhodná také jako finanční rezerva na zaplacení nutných nebo neočekávaných výdajů, pokud klient ví, že mu peníze přijdou na účet později.
Díky věrnostním programům a různým slevám navázaným na kreditní kartu lze ušetřit nemalé částky. Například kreditní karty, které nabízí Raiffeisenbank, jsou zapojeny ve věrnostním programu Premium RB klub, se kterým držitel získá slevy až 25 % u mnoha prodejců. Za každou provedenou platbu banka také odměňuje vrácením až dvou procent z utracené částky zpět na účet. Použití kreditní karty může zkombinovat se splátkovým programem Nákup na splátky.
Klient, který za zboží zaplatil kreditní kartou, a následně využije Nákup na splátky, získá nižší úrokovou sazbu,“ dodává mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Do programu Nákup na splátky je možné zařadit veškeré platby nad 2000 korun. Dobu splácení lze nastavit od 12 do 36 měsíců.
Další možností je kontokorent neboli povolené přečerpání. Využít jej lze u debetní karty a je to v podstatě možnost jít na účtu do mínusu. Podmínky se u různých bank liší. Například v Raiffeisenbank může klient získat až 150 000 korun a maximální doba splácení je jeden rok. Kontokorent je vhodný zejména na nepředvídané výdaje. Úroky se pohybují kolem 15 až 20 %.
Spotřebitelský úvěr je poskytován na vyšší částky s delší dobou splácení. Lze jej použít například na pořízení dražší elektroniky, nákup auta nebo rekonstrukci nemovitosti. Úroky začínají pod 10 %, vždy ale závisí na konkrétní finanční situaci žadatele. Při řádném nebo rychlém splácení některé banky odpustí i část úroků. Zájemce o spotřebitelský úvěr by měl hledat banku, kde nebude platit žádné poplatky a mimořádné splátky budou zdarma.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *