EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

05. 05. 2020

0 komentářů

Rok 2019: Stavebnímu spoření se dařilo. Nové obchody stouply o 12 %

 

Praha 5. května – V roce 2019 uzavřeli klienti 545 517 smluv o stavebním spoření, v meziročním srovnání o 12 % více. Pro stavební spoření v České republice tak jde o nejlepší výsledek za posledních pět let. Celkové vklady v systému dosáhly 359,7 miliardy korun a objem poskytnutých úvěrů 278,1 miliardy korun. 


Celkový počet smluv ve fázi spoření meziročně stoupl o necelých 60 tisíc (o 2 %) na 3 226 733 smluv. Jedná se tak o první nárůst od roku 2003, což dokazuje, že Češi nadále považují stavební spoření za vysoce atraktivní a bezpečný produkt k uložení svých finančních prostředků.
V minulém roce lidé uzavřeli 545 517 smluv, z nichž v 60 341 případech došlo k navýšení cílové částky u již existujícího kontraktu. Nový obchod tak dosáhl nejlepších výsledků za posledních pět let.
„Ukazuje se, že po letech zájmu o úvěry lidé více uvažovali o tvorbě rezerv a kumulaci vlastních prostředků, nutných pro získání případného úvěru,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS. „Podle mého mínění začnou lidé spořit ještě více. Vývoj posledních týdnů nám všem tvrdě ukázal, jak rychle se mohou některé ‚jistoty‘ změnit,“ dodává.

Graf 1: Počet nově uzavřených smluv
Zdroj: AČSS
 
Stavebko také zaznamenalo obrat trendu, který je pro jeho budoucí vývoj zásadní. Po letech přibyl počet klientů, resp. smluv v systému, a zároveň vzrostla i uspořená částka na 357,9 miliardy korun, přičemž objem aktuálně poskytnutých úvěrů dosáhl 278,1 miliardy korun. Dostatečný objem vkladů je rozhodujícím faktorem pro schopnost stavebních spořitelen poskytovat další úvěry na lepší bydlení i v budoucnu.
Podíl úvěrů na vkladech se meziročně zvýšil o víc než tři procentní body na 77,3 % a dosáhl nejvyšší úrovně v historii stavebka v České republice. Víc než tři čtvrtiny uložených peněz tak slouží k financování úvěrů. Nejen to ukazuje vysokou a stále rostoucí míru efektivity celého systému stavebního spoření u nás.

Graf 2: Zůstatky vkladových a úvěrových účtů (v miliardách korun)
Zdroj: AČSS
 
Stabilní sektor a produkt
Aktuální data ukazují, že po změnách v nastavení státní podpory z let 2004 a 2011 se trh nyní již postupně stabilizoval. Po letech přibyl počet klientů, resp. kontraktů, a vzrostla i uspořená částka. „Nové obchody, které jsou klíčem k dlouhodobým zdrojům nutným pro budoucí úvěrování, dopadly nejlépe za posledních pět let, meziročně poskočily o 12 procent,“ uvádí Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Současné výsledky stavebního spoření v České republice ukazují, že ho lidé považují za perspektivní, bezpečný a stabilní produkt nejen pro spoření, ale také financování svých bytových potřeb. Úspory a případné úvěry přispěly k růstu kvality bydlení obyvatel země a měly ve formě investic a odvedených daní do státního rozpočtu i pozitivní efekt na celou českou ekonomiku.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022

Vláda diskutuje zrušení podpory stavebního spoření. Podle AČSS by to na obyvatelstvo mělo velmi nepříjemné dopady

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbeným finančním produktem. Aktuálně jej využívají více než tři miliony klientů. Nyní je v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu vážným kandidátem na „odstřel“. Zeptali jsme se proto tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého, jaké dopady by mělo zrušení státní podpory po 30 letech na stavební spoření.

Text: Milan Vodička

Foto: AČSS

17. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.