EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

14. 02. 2023

0 komentářů

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž pro veřejný prostor Modřanského cukrovaru

 

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž ART.cukrovar, která má za cíl vybrat díla pro pět lokalit veřejného prostranství v nově vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar. Díla určená pro vybraná místa mají předem definovaný účel, který vychází z veřejné participace a jejich společným libretem jsou udržitelnost, komunita a historie. V hodnotitelské porotě zasednou výrazní čeští umělci – sochař Pavel Karous, designér Maxim Velčovský, a dále také krajinářská architektka Štěpánka Endrle, Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy, hlavní architekti projektu z ateliéru Chybik+Kristof a zástupci IPR Praha, MČ Praha 12 a Skanska Residential. Soutěž byla kontrolována a schválena Českou komorou architektů (ČKA).

Loading 

Soutěž je rozdělena na dvě části a je otevřena pro umělce, designéry, architekty, krajinářské architekty a další umělecké profese. Díla mohou mít jakoukoliv výtvarnou formu, mají být navržena na míru konkrétního místa a vycházet z jeho kvalit, historie a principů udržitelného rozvoje. Autoři vítězných návrhů obdrží finanční odměnu a skicovné čeká i na soutěžící, kteří projdou soutěžním workshopem a odevzdají svůj návrh ve druhém kole. K odevzdání díla není třeba dokládat architektonickou ani jinou autorizaci.

První kolo je anonymní a jeho cílem je vytvořit koncept návrhu. Soutěžící může zpracovat návrh pro jednu nebo více lokalit, každý návrh však musí být odevzdán samostatně. Porota předpokládá výběr zhruba deseti návrhů do druhého kola. Postupující a porotci se následně setkají na workshopu, kde budou mít soutěžící možnost představit osobně svůj návrh a získat zpětnou vazbu poroty.

„V roli developera přijímáme odpovědnost tvořit prostředí, v němž mohou lidé kulturně žít a vychovávat nové generace. Ambicí společnosti Skanska je vytvářet novou kulturu bydlení, kterou stavíme na čtyřech hlavních pilířích – respektu k lokalitě, respektu ke zdrojům, bydlení jako trvalé investici a životu mezi budovami. Právě ten je akcentován v soutěži ART.cukrovar, která má do veřejného prostranství Modřanského cukrovaru přinést kromě funkčnosti i estetiku za pomoci těch nejpovolanějších – české umělecké scény,“ uvedl Petr Dušta, senior projektový manažer Skanska Residential.

Termín odevzdání v prvním kole je stanoven na 27. 3. 2023. Další informace, soutěžní podmínky, seznam včetně popisu vybraných lokalit a další podklady jsou dostupné na stránkách soutěže https://residential.skanska.cz/soutez-artcukrovar.

„V Česku nebývá zvykem, aby veřejné prostory soukromé developerské výstavby byly doplněny zhusta volným a užitým výtvarným uměním. Když už nějaké dílo vznikne, téměř vždy naplňuje znaky mělkého korporátního umění. Zcela jinak je to v tomto případě, u tohoto zadavatele, který věnuje propojení architektury, veřejného prostoru a uměleckého díla mimořádnou pozornost a chce pomocí uměleckých zásahů vybudovat nové a silné Genius loci a podpořit sociální a ekologické ambice celého stavebního celku. Nebývalá pozornost byla věnována přípravě celého procesu vztahu k zástavbě a veřejného prostranství, vytipování míst, definování libreta, témat a funkce uměleckých děl. Výběr realizovaných uměleckých objektů zadavatel dokonce ponechal na transparentní výtvarné soutěži s odbornou komisí, v které zasedají profesionálové v oblasti současného umění ve veřejném prostoru. Od začátku stavebního projektu se počítá s žádoucí úzkou spoluprací mezi architekty a výtvarníky. Taková snaha se musí odrazit v hojné účastí soutěžících a kvalitním výsledku. Šanci uspět dostanou i noví a začínající tvůrci. Zúčastněte se soutěže a spoluvytvořte budoucí životní prostor projektu Modřanský cukrovar,“ zhodnotil Pavel Karous, předseda nezávislé poroty soutěže ART.cukrovar.

REKLAMA

Projekt Modřanský cukrovar nabídne v 6 fázích téměř 800 bytových jednotek na ploše 58 tis. m2. V současné době probíhá výstavba první etapy a její dokončení je naplánováno na rok 2024.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *