EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

22. 02. 2021

0 komentářů

Sny o bydlení: Je satelit vždy tou správnou volbou?

 

Samostatný dům se zahradou, právě ten představuje sen mnoha Čechů. Takové bydlení má však svá specifika a mnozí z nás se mu nebojí obětovat i část svého pohodlí časem stráveným dojížděním. Byť to tak na první pohled nemusí vypadat, bydlení Čechů se v posledních dekádách radikálně mění. Něco však stále zůstává, preference osobního vlastnictví a význam lokality.   


Milované i zesměšňované, takové jsou satelitní městečka, které se již několik desetiletí objevují po celé zemi a stále v nich nalézají nový domov mnozí Češi. A ani měnící se životní styl na odlivu lidí z většiny měst zásadně nic nemění. I proto, že v České republice na rozdíl například od Spojených států, neexistuje mnoho samostatných enkláv rodinných domků izolovaných od jiných sídel, většinou jsou totiž větší či menší čtvrtě napojeny ke stávajícím vesnicím a městům.
Čím dál větší množství klientu hledá taková místa, které vedle kvalitního bydlení nabízí alespoň základní infrastrukturu a rozumné dojezdové vzdálenosti. Vyloženě horkým zbožím jsou však pěkné stavební pozemky s dobrou dopravní dostupností jak autem, tak ideálně i hromadnou dopravou. Obzvlášť v okolí krajských měst může částka i za menší stavební parcelu dosáhnout několika milionů a představovat i více než polovinu celkové investice potřebné pro realizaci snu o vlastním bydlení,“ vysvětluje Kamila Houšková z realitního portálu RealityPro.eu.
Na samotě u lesa?
Vzhledem k zvyšujícím se cenám domů i pozemků také stále roste tlak na kupující, kteří hledají vhodnou starší i novou nemovitost v čím dál větší vzdálenosti od větších měst, kde pracují, baví se a tráví velkou část svého času.
Většina zájemců o rodinný domek hledá co možná nejlepší průnik mezi dostupností, místní vybaveností a kvalitou, obecně však platí, že nejzásadnější vliv má vždy lokalita samotná, která dokáže umenšit horší technický stav, dispozice, nebo nutnost stávající objekt úplně demolovat,“ vysvětluje Kamila Houšková a dodává, že nepsaným realitním trhákem jsou obce, které poskytují kvalitní spojení vlakem či autobusem.
Avšak samotná vzdálenosti mezi obcí, kde si lidé chtějí přestěhovat a místem kde pracují je poměrně virtuální. Je totiž obrovský rozdíl jet například třicet kilometrů po dálnici nebo po okresní silnici, a to jak z hlediska pohodlí, tak i vynaloženého času. Z pohledu hromadné dopravy je zase bezpečnějším propojením vlak, protože autobusy mohou mít obecně nižší spolehlivost v ranních a odpoledních špičkách.
Zvyšující se cena jak stavebních parcel, tak i stavebních materiálů v posledních letech má vliv také na velikost nově postavených domů. Například v roce 2009 měl průměrný rodinný dům obytnou plochu 94,4 m2. Ta v roce 2018 poklesla na 92,1 m2. Na vině však nejsou jenom úspory.
Obecně dochází k jisté racionalizaci výstavby. Kdo si pamatuje devadesátá léta, určitě si vybaví alespoň jeden rodinný dům či spíš vilu, které měly absurdně velkou podlahovou plochu a v nemálo případech i ne úplně praktické dispozice. Mnozí lidé se z takových případů poučili a staví praktičtější domy, které jsou nejen finančně dostupnější, ale i praktičtější na údržbu a úspornější na provoz,“ uzavírá Kamila Houšková z RealityPro.eu.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.