EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

22. 06. 2020

Společnosti přehodnocují svá realitní portfolia, aby uvolnily kapitál a zvýšily odolnost svého podnikání

 

Londýn, Praha, 22. června 2020Poptávka korporátních společností po uvolnění kapitálu vázaného v jejich nemovitostech byla v první polovině roku 2020 podle nejnovější studie JLL na vzestupu. Zvýšená nejistota způsobená pandemií COVID-19 vede majitele společností, kteří jsou současně jejich uživateli, k aktivnímu vyhledávání nových finančních zdrojů a ke zvyšování flexibility jejich realitních portfolií, což souvisí s rostoucím apetitem investorů po stabilních nemovitostech generujících příjmy. 


Zájem o prodej a následnou možnost zpětného pronájmu bude i letos nadále růst v návaznosti na rekordní čísla z roku 2019, kdy odprodej korporátních nemovitostí dosáhl objem 23,1 miliardy EUR, a to ve více než 460 transakcích v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika). Oproti předchozímu roku tak došlo k růstu objemu o 33 %, přičemž se současně jednalo o pátý po sobě jdoucí rok, kdy celková hodnota korporátních prodejů přesáhla 15 miliard EUR. Podle JLL byly v roce 2019 nejaktivnějšími sektory kanceláře, retail a průmyslové nemovitosti, které představovaly 76 % z celkové hodnoty prodejů korporátních nemovitostí v regionu EMEA. Tato aktiva byla navíc nejčastěji prodávána spíše než jednotlivě jako celá portfolia.
„V době, kdy jsou dluhové trhy a jiné zdroje kapitálu významně omezeny, vlastníci nemovitostí, kteří jsou zároveň jejich uživateli, značně přehodnocují své obchodní modely a stále více využívají své nemovitosti jako strategické nástroje k uvolnění hotovosti a maximalizaci provozního kapitálu. Vidíme, že stále více firem připravuje aktiva k prodeji, a očekáváme, že tato aktivita bude ve druhé polovině roku ještě viditelnější, jakmile se trhy vrátí k normálu,“ řekl Nick Compton, vedoucí oddělení kapitálových trhů pro region EMEA v JLL.
“Současně mají na realitní investice vliv volatilita a nejistota a mnozí investoři hledají možnosti pro opatrné uložení svého dostupného kapitálu. Rostoucí škála nových, a v některých případech jedinečných produktů s dlouhodobým výnosem, mnohým umožní rozložit jejich hotovost a významně rozšířit spravovaná aktiva v rámci různých trhů, sektorů nebo lokalit,” dodal Compton.
 
Korporátní odprodeje středně velkého investičního objemu (50-100 mil. EUR), které byly v roce 2019 ovládané především soukromým kapitálem, budou i nadále klíčové, a s největší pravděpodobností budou mít silné zastoupení i letos. Roste také zájem investorů o specializované nemovitosti, jejichž vybavení je nezbytné pro chod firmy, jako jsou například budovy vědy a výzkumu nebo komplexní výrobní haly a parky.
 
Komentář za Českou republiku
Doposud největší obdobnou Sale & Lease transakcí, na které se JLL v rámci České a Slovenské republiky podílela (a současně největší transakcí na Slovensku), byl prodej a zpětný pronájem průmyslového komplexu v Trenčíne v hodnotě 90 mil. EUR o výměře 117 000 m2 zahraniční společností původem z Taiwanu.
„Prodej a zpětný pronájem nemovitostí představuje čím dál více využívanou alternativu k standardnímu korporátnímu financování. Společnosti tento kapitál vyžívají zejména jako strategický nástroj pro financování širších obchodních operací. Konkrétní důvody pro prodej a zpětný pronájem jsou sice specifické pro danou společnost a odvětví, nicméně investory tento typ investice velice zajímá, o čemž svědčí i pravidelný růst celkového investičního objemu i v našem regionu. Očekávám, že v nejbližším období bude díky COVID-19 tento trend nadále pokračovat,“ uvedl Jiří Horák, ředitel v oddělení kapitálových trhů JLL.
Ze strany známých a na trhu významně aktivních českých společností zaznamenáváme výrazný nárůst poptávek po prodeji a zpětném pronájmu. Uvolněním finančního kapitálu ze svých nemovitostních aktiv jsou tito vlastníci schopni urychlit investice s cílem zabezpečit udržitelnost a zvýšit celkovou efektivitu svého fungování,“ řekl James Fitzgerald, senior konzultant v industriálním oddělení JLL.
Tisková zpráva JLL

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.