EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

12. 05. 2024

0 komentářů

Stěhování se do vlastních kancelářských budov se stává novým trendem, zejména v bankovním sektoru

 

Na pražském trhu s kancelářskými prostory dochází v poslední době k zajímavým transakcím, kdy si nájemci pořizují do vlastnictví celé kancelářské budovy. Jedná se o situaci, ke které zde doposud příliš často nedocházelo. Důvodem je nedostatek volných prostor v moderních kancelářských komplexech a také snaha firem o dlouhodobé zajištění stability a kontroly nad svým pracovním prostředím.

Loading 

„Realitní trh v Praze se v posledních letech potýká s nedostatkem výstavby nejen v oblasti rezidencí, ale také v sektoru komerčních nemovitostí. Větší firmy se tak mohou dostávat do situace, kdy mají zájem o stěhování do nových prostor, ale pronájem v atraktivních lokalitách není dostupný. Nákup vlastní budovy se pro ně stává alternativou, která jim umožňuje dlouhodobě zajistit atraktivní a stabilní prostředí pro své zaměstnance,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners, která se specializuje na poradenství v oblasti komerčních nemovitostí, a dodává: Zároveň se jedná o atraktivní uložení vlastního kapitálu i dlouhodobou investici, která může firmě v kontextu rostoucích nájmů přinést i finanční úsporu.“

Letos vzroste celková plocha pražských kanceláří o více než 80 tisíc metrů čtverečních, což je zhruba o 10 tisíc metrů čtverečních méně než v roce 2023. Zhruba polovina z toho je však již pronajata, navíc třetinu tvoří rekonstrukce stávajících budov. V příštím roce pak zřejmě dojde k dokončení pouze jedné nové budovy. Větší nájemci, kteří potřebují moderní prostory řádově pro stovky svých zaměstnanců, tak mají omezené možnosti výběru. Developeři zároveň ale disponují mnoha připravenými projekty, z důvodu zhoršených podmínek financování však neriskují zahájení výstavby před zajištěním předpronájmu na velkou část prostor. Řešením této situace tedy může být zájemce o celou budovu.

„V posledních letech jsme svědky rostoucího zájmu firem o vlastní nemovitosti. Zejména se jedná o společnosti, které mají pevné zázemí, stabilní obchodní model a jasnou strategii dlouhodobého rozvoje, kdy mohou dobře předvídat tržby. Není tak náhodou, že vlastní centrálou často disponují bankovní domy či pojišťovny,“ doplňuje Radek Procházka.

Zejména u bank je častým důvodem stěhování konsolidace provozů rozmístěných na více místech v Praze, kde historicky sídlily, ale z hlediska nákladů se nejednalo o optimální řešení. Ve vlastních budovách tak dlouhodobě sídlí například Komerční banka nebo ČSOB, z pojišťoven kupříkladu Kooperativa/VIG a Generali Česká pojišťovna. V minulých letech pak své nové centrály otevřely silné finanční skupiny KKCG a J&T. Za zmínku stojí akvizice kancelářské budovy Via Una v centru Prahy v ulici na Příkopě bankou Trinity Bank. V přípravě je projekt finanční skupiny Partners na Chodově nebo výstavba centrály České spořitelny, která je spojená s rozsáhlou revitalizací rozvojového území na Smíchově.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *