EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

10. 10. 2013

0 komentářů

TPA Horwath: Obchodní podíly kupte co nejdříve, s prodejem pozemků počkejte

 


 

Senát v září zamítl návrhy novelizace a nových zákonů v oblasti daní, které předtím schválila dnes již rozpuštěná Poslanecká sněmovna. Vláda částečně tyto předpisy přepracovala a výsledek je předložen formou zákonného opatření Senátu, kde je aktuálně projednáván. Pokud komplikovaný legislativní proces doběhne úspěšně do konce, čeká nás i v daňové oblasti několik změn, které mohou být pro vlastníky firem podstatnou změnou.

Obchodní podíl na s.r.o.

V současné době platí koncept jediného obchodního podílu na s.r.o.  To znamená, že pokud například společník koupí od jiné osoby její obchodní podíl, dojde pouze k zvětšení výše jím již drženého obchodního podílu. Z hlediska daně z příjmů fyzických osob jde pak stále o jeden obchodní podíl, u kterého pokračuje běh časového testu pro osvobození. To se ale s přijetím novely zákona o daních z příjmů změní.

„Od 1. 1. 2014 bude pětiletý časový test pro osvobození od daně z příjmů na odpovídající zvýšení podílu nebo nabytí podílu od jiného společníka běžet samostatně. Doporučujeme proto těm, kteří o nabytí nebo zvýšení obchodního podílu uvažují, aby ho neodkládali a pokud možno ho zrealizovali co nejdříve, resp. do konce roku 2013,“ uvádí k tomu Jiří Hlaváč, partner TPA Horwath.

Dalším důvodem pro urychlené dokončení zamýšlených změn ve struktuře společníků před koncem roku 2013 je pak nová úprava obligatorní formy plné moci. „Podle nového občanského zákoníku bude platit, že pokud se pro určité právní jednání vyžaduje zvláštní forma, je nutné udělit v téže formě i plnou moc. Podle převažujícího výkladu tohoto ustanovení to v praxi bude s účinností od 1. ledna 2014 znamenat, že pokud je pro právní jednání zákonem vyžadována forma veřejné listiny (tzn. notářský zápis), bude ve stejné formě (tj. ve formě notářského zápisu) nutné udělit i plnou moc,“ podotýká k tématu advokát Ondřej Havránek, partner advokátní kanceláře Weinhold Legal.

„Vzhledem k tomu, že převod obchodního podílu bude zpravidla vyžadovat navazující změny společenských smluv dotčených společností ve formě notářského zápisu, bylo by zejména u společností se zahraničním společníkem výhodnější realizovat zamýšlené změny před koncem roku a vyhnout se tak zpřísněným požadavkům na formu plné moci,“ doplňuje Ondřej Havránek.

REKLAMA

Ztráta z prodeje pozemků

Naopak s prodejem pozemků pod pořizovací cenu se firmám vyplatí počkat až na rok 2014. „V současné době jsou případné ztráty z prodeje pozemků položkou, o kterou se zvyšuje v rámci daňového přiznání k dani z příjmů základ daně (tj. ztráta z prodeje pozemků není daňově uznatelná). Od roku 2014 již ztráta z prodeje pozemků bude vstupovat do obecného základu daně z příjmů (tj. nebude již v rámci daňového přiznání vylučována ze základu daně),“ upřesňuje Jiří Hlaváč, partner TPA Horwath.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Jak na daně při pronájmu vašeho bytu či domu?

Je důležité si uvědomit, že ať už pronajímáte byt, nebytový prostor nebo jen pozemek, vaše příjmy z těchto nájmů se bohužel nevyhnou zdanění. Podávání daňového přiznání může být poměrně matoucí. Především, pokud je to pro vás nová záležitost. Jaké máte možnosti a na co máte nárok?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 03. 2023

Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Kdo musí uvést příjem z prodeje nemovitosti do daňového přiznání? Proč je nutné vyplnit čtyřstránkové daňové přiznání?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2023

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *