Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Úspory domácností opět rostou. Češi by bez příjmů vydrželi téměř 4 měsíce, v průměru mají naspořeno přes 120 tisíc

03.09.2015 09:09 Tisková zpráva: ING Bank

„I přes mírné sezónní výkyvy si úspory českých domácností dlouhodobě drží rostoucí trend, byť se dynamika růstu mírně přibrzdila. Obdobných výsledků dosahuje i náš potenciál k vytváření finanční rezervy. Důvodem zpomalení růstu úspor domácností může být oživení tuzemské ekonomiky a s ním spojená ochota Čechů utrácet či investovat více než v minulých letech. Toto chování potvrzují aktuální statistiky růstu spotřeby domácností a zrychlující dynamika nově poskytnutých úvěrů domácnostem, a to jak na spotřebu, tak i na pořízení bydlení,“ komentuje data Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Graf č. 1: ING Bank Index úspor domácností

 

  graf1

Na špici indexu úspor stojí již tradičně domácnosti vysokoškoláků, které mají finanční rezervu na šest měsíců. Češi s maturitou by v případě výpadku příjmů přežili čtyři měsíce a lidé se základním vzděláním jen něco přes dva měsíce. Regionální srovnání ukazuje, že nejlépe jsou na tom s úsporami Pražané a Středočeši, kteří mají finanční rezervu na čtyři a půl měsíce, což je v řeči konkrétních čísel v průměru asi 150 tisíc korun. Ve zbývajících regionech Čech a Moravy by lidé bez příjmů ufinancovali své výdaje v průměru jen tři a půl měsíce. Jejich úspory přesahují v průměru jen 110 tisíc korun.

A zatímco domácnosti vysokoškoláků mají naspořeno bezmála 200 tisíc, finanční rezerva lidí se základním vzděláním nedosahuje ani 80 tisíc korun. Každý pátý respondent dokonce ani netuší, kolik má vlastně naspořeno.

Domácnosti respondentů se základním vzděláním mají nejčastěji (26 %) příjem mezi 10 – 20 tisíci korunami měsíčně, přičemž průměrný čistý příjem domácností v této skupině obyvatel je 21 674 korun. Domácnosti se zastoupením vysokoškoláků mají nejčastěji (21 %) příjem mezi 30 – 40 tisíci korunami, jejich průměrný čistý příjem je pak 38 379 korun.

Obdobný trend vykazuje i index potenciálu spoření. Zatímco Češi s vysokoškolským vzděláním by měsíčně mohli odkládat až 46 % příjmů, lidé s maturitou 33 % a respondenti se základním vzděláním pouze 16 %. Z regionálního pohledu odchylky nejsou relevantní.

Graf č. 2: ING Bank Potenciál spoření

  graf2

Podpůrnou aktivitou projektu ING Bank Svět spoření jsou interaktivní webové stránky http://www.vseosporeni.cz, kde návštěvník získá všechny dostupné informace a data z tohoto průzkumu. Na webu zájemci naleznou také metodiku výpočtu indexů, aktuální informace ze světa spoření a tipy na spoření, mohou si otestovat vědomosti v kvízu nebo využít kalkulačku pro výpočet svého potenciálu spoření atd. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *