EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

12. 12. 2019

V Praze je nejvíce developerských projektů za posledních deset let. Růst cen bytů už zpomaluje

 

PRAHA, 12. prosince 2019 – Praha se také v roce 2019 potýkala s nedostatkem volných bytových jednotek. Krize na trhu s bydlením trvá, ovšem pozitivní je fakt, že se více staví. Developeři meziročně zvýšili stavební aktivitu o šest procent. Probíhajících developerských projektů je v české metropoli aktuálně nejvíce za posledních deset let (133). Ceny bytů to sice stále nezastavilo, ale tempo růstu se už zmírňuje.  


„Vývoj trhu s nemovitostmi pokračoval v duchu let předchozích, ceny stále v důsledku nedostatku bytů na trhu rostly. V porovnání k roku 2018 byl růst cen pomalejší a tento trend očekáváme i v nadcházejícím roce 2020. Věříme, že se trh začne postupně vracet do rovnováhy,“ popsal Tal Grozner, šéf české pobočky developerské společnosti Star Group, letošní situaci na pražském trhu s bydlením.
Tu dokreslují následující čísla. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční podlahové plochy u volných bytů z developerských projektů v Praze už prolomila hranici 100 tisíc korun. Nedostatek bytů ji vyhnal na 102 tisíc Kč. Průměrná vnitřní plocha se u nabízených bytů snížila na 76,3 metru čtverečního. Obecně vzato jsou tedy bytové jednotky dražší a menší.
Nové byty vznikají především mimo centrum Prahy, pro výstavbu jsou důležitější jiné lokality. Vzdálenější od historického středu města, ale s výbornou dopravní dostupností. Jednou takovou jsou i Dolní Chabry v Praze 8, kde Star Group rozestavěl další etapy svého úspěšného developerského projektu.
„Po několika letech se nám podařilo získat stavební povolení pro etapy F a G projektu Nové Chabry a také pro nový projekt Nové Chabry Vily, dohromady zahrnují přes 200 bytových jednotek a několik nadstandardních rodinných domů v krásném prostředí s kompletní občanskou vybaveností, kterou jsme realizovali v minulosti,“ přiblížil Tal Grozner. Na základní kámen Grozner poklepal v listopadu, byty i rodinné domy by měly být hotové v roce 2021.
I na jejich úspěšném předprodeji lze demonstrovat aktuální hlad Pražanů po vlastním bydlení. „Předprodeje byly naplněny téměř okamžitě, z většiny kupovali naši klienti z předešlých etap, kterým se změnila situace, a po několika letech se potřebovali přesunout do většího bytu nebo chtěli jen investovat volné finanční prostředky. Jsme z toho nadšení. Klienti oceňují kvalitu bydlení v našich projektech i kvalitu bytů jako takových, použitých materiálů, promyšlenost dispozic i vybavenost v lokalitě a rozhodují se v místě zůstat. To je ta nejlepší vizitka pro naši práci,“ potěšilo Tala Groznera.
Za důležité milníky v roce 2019 pro Star Group považuje získání stavebního povolení pro projekty Nové Chabry a Nové Chabry Vily, a také zajištění jejich financování od Raiffeisenbank a.s.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.