EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

12. 12. 2019

0 komentářů

V Praze je nejvíce developerských projektů za posledních deset let. Růst cen bytů už zpomaluje

 

PRAHA, 12. prosince 2019 – Praha se také v roce 2019 potýkala s nedostatkem volných bytových jednotek. Krize na trhu s bydlením trvá, ovšem pozitivní je fakt, že se více staví. Developeři meziročně zvýšili stavební aktivitu o šest procent. Probíhajících developerských projektů je v české metropoli aktuálně nejvíce za posledních deset let (133). Ceny bytů to sice stále nezastavilo, ale tempo růstu se už zmírňuje. 

Loading 


„Vývoj trhu s nemovitostmi pokračoval v duchu let předchozích, ceny stále v důsledku nedostatku bytů na trhu rostly. V porovnání k roku 2018 byl růst cen pomalejší a tento trend očekáváme i v nadcházejícím roce 2020. Věříme, že se trh začne postupně vracet do rovnováhy,“ popsal Tal Grozner, šéf české pobočky developerské společnosti Star Group, letošní situaci na pražském trhu s bydlením.
Tu dokreslují následující čísla. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční podlahové plochy u volných bytů z developerských projektů v Praze už prolomila hranici 100 tisíc korun. Nedostatek bytů ji vyhnal na 102 tisíc Kč. Průměrná vnitřní plocha se u nabízených bytů snížila na 76,3 metru čtverečního. Obecně vzato jsou tedy bytové jednotky dražší a menší.
Nové byty vznikají především mimo centrum Prahy, pro výstavbu jsou důležitější jiné lokality. Vzdálenější od historického středu města, ale s výbornou dopravní dostupností. Jednou takovou jsou i Dolní Chabry v Praze 8, kde Star Group rozestavěl další etapy svého úspěšného developerského projektu.
„Po několika letech se nám podařilo získat stavební povolení pro etapy F a G projektu Nové Chabry a také pro nový projekt Nové Chabry Vily, dohromady zahrnují přes 200 bytových jednotek a několik nadstandardních rodinných domů v krásném prostředí s kompletní občanskou vybaveností, kterou jsme realizovali v minulosti,“ přiblížil Tal Grozner. Na základní kámen Grozner poklepal v listopadu, byty i rodinné domy by měly být hotové v roce 2021.
I na jejich úspěšném předprodeji lze demonstrovat aktuální hlad Pražanů po vlastním bydlení. „Předprodeje byly naplněny téměř okamžitě, z většiny kupovali naši klienti z předešlých etap, kterým se změnila situace, a po několika letech se potřebovali přesunout do většího bytu nebo chtěli jen investovat volné finanční prostředky. Jsme z toho nadšení. Klienti oceňují kvalitu bydlení v našich projektech i kvalitu bytů jako takových, použitých materiálů, promyšlenost dispozic i vybavenost v lokalitě a rozhodují se v místě zůstat. To je ta nejlepší vizitka pro naši práci,“ potěšilo Tala Groznera.
Za důležité milníky v roce 2019 pro Star Group považuje získání stavebního povolení pro projekty Nové Chabry a Nové Chabry Vily, a také zajištění jejich financování od Raiffeisenbank a.s.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *