EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

27. 04. 2021

Vlastní bydlení si podle svých slov může dovolit 32 % Čechů. Optimismus v posledních letech překvapivě vzrostl

 

Skoro čtyři pětiny Čechů žijí ve vlastním a zbylá pětina by si tento sen také ráda splnila. Jenže finanční situace to umožňuje pouze necelé třetině českých domácností, které zatím ve vlastním nebydlí. Přestože se to může zdát málo, na vlastní dům nebo byt podle svých slov paradoxně dosáhne více Čechů než před třemi lety. Nezměnila to ani koronavirová pandemie. Vyplývá to z průzkumu, provedeného pro největší digitální realitní službu Bezrealitky na platformě Instant Research výzkumné agentury IPSOS na vzorku 550 respondentů. 


Za tři roky se na českém trhu s bydlením stalo mnohé. Zatím co průměrná mzda stoupla o 27 %, průměrná cena českých nemovitostí nabízených k prodeji se zvýšila o celých 63 %. Vše tedy na první pohled nasvědčuje tomu, že možnost koupit si vlastní bydlení se Čechům vzdaluje. Přesto si dnes podle vlastních slov může nákup nemovitosti dovolit o tři čtvrtě Čechů více než tři roky zpět. Zatím co na začátku roku 2018 to bylo 18 %, dnes je to již 32 % z oslovených.
Pouze naprosté minimum z nich tak může učinit jen s pomocí úspor domácnosti. Z vlastních prostředků totiž mohou uhradit jen zloměk potřebné částky. 51 % z nich má připravenu částku do jednoho milionu korun, zhruba čtvrtina pak v domácnosti zajistí úspory od jednoho do dvou milionů. 18 % zmiňuje, že má možnost zaplatit dva až čtyři miliony.
Zdaleka nejméně komplikovanou vidí svou cestu k vlastnímu bydlení respondenti mezi 27 a 35 roky věku – z této skupiny dotazovaných si vlastní bydlení může pořídit celých 45 %. Podobně jsou na tom o dekádu starší respondenti mezi 36–44 roky. Výzkum také ukazuje výrazné rozdíly mezi lidmi se základním vzděláním nebo vyučením na jedné straně a středním vzděláním s maturitou a vysokoškolským titulem na straně druhé.
Zajímavý je také další poznatek – skoro 57 % Čechů se shoduje, že koronavirová krize jejich plány v oblasti bydlení nijak nepoznamenala. Například nákup nemovitosti odložilo jen 7 % dotazovaných.
„Optimismus rostoucí navzdory zdražování může vypadat překvapivě. Češi však mají největší úspory od roku 1997, i přes problémy spojené s koronavirem většina z nich vychází s penězi lépe než před ním. Hypotéky zároveň nepřestávají být dostupné. Ve světle těchto poznatků je rostoucí počet Čechů, kteří si podle vlastního názoru mohou dovolit bydlení, pochopitelný,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. Zároveň však varuje, že tento stav nemusí trvat věčně. „Hypotéky jsou dnes na svém minimu a vyrovnání firem s kovidem nás čeká teprve v následujících měsících. A ceny nemovitostí zároveň nepřestanou růst.“
I to je možná důvod, proč si stále více Čechů myslí, že jejich děti takové možnosti v nákupu nemovitosti mít nebudou. Zatímco v roce 2018 dvě třetiny Čechů předpokládaly, že jejich děti nebudou mít s koupí vlastního bydlení problém, dnes je o tom přesvědčenou méně než 60 % respondentů.
„Je však otázkou, nakolik bude u nastupující generace život ve vlastním standardem. Zejména ve velkých městech stoupá poptávka po nájemním bydlení. Jen za poslední čtyři roky v Česku zamířilo do nájmů o polovinu více lidí,“zakončuje Meyer.
Nejlépe v Praze a Olomouci, nejhůře na Vysočině
Zdaleka nejoptimističtější jsou v možnosti koupit si vlastní bydlení v Olomouci – tuto možnost má podle svých slov 42 % tamních domácností. Stejně to vidí 41 % Pražanů, a to přesto, že ceny bydlení v hlavním městě patří k nejvyšším z celé republiky. S 37,5 % se nad průměrem drží ještě obyvatelé Pardubického kraje. Na opačném konci žebříčku se hluboko pod průměrem nachází Vysočina. Vlastní bydlení si zde nemůže pořídit celých 84,5 % respondentů.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.