Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Zájem o bytové designery roste, dobrou zkušenost s nimi má už každý desátý Čech

08.01.2019 09:01 Tisková zpráva: Stavební spořitelna České spořitelny

Podle průzkumu od Buřinky, Stavební spořitelny České spořitelny, dobrou zkušenost se službami bytového designera má už téměř každý desátý Čech (9,3 %). Dalších 31,4 % považuje práci bytových designerů při budování, rekonstrukci a renovaci bydlení za přínosnou, zatím však jejich služby nevyužili, protože k tomu neměli příležitost. Bariérou v častějším využívání bytových architektů však zůstávají finance – 29,1 % lidi si myslí, že tento servis je nad jejich finanční možnosti. 27,4 % považuje služby bytových designerů za zbytečné. Největší zájem o služby bytových designerů mají mladší lidé od 18 do 35 let. Náklady na jejich služby lze financovat i z úvěru ze stavebního spoření.

 

Zdroj: Buřinka, Stavební spořitelna České spořitelny

 

Šikovný bytový architekt peníze ušetří

V souvislosti se službami bytových designerů jsou často zmiňované vysoké finanční náklady. „Někomu se může zdát částka za služby bytového designera vysoká. Vyplatí se ale podívat na věc i z druhé strany. Zkušený bytový architekt přináší do interiéru zajímavé nápady a funkční řešení šitá na míru danému prostoru. Vyřeší i problémy, které by jinak zůstaly skryty. Reálně klientovi finance spíše ušetří,“ říká Jana Hrušková ředitelka produktů a marketingu v Buřince a dodává: „Ne každý také ví, že náklady spojené s využitím bytových designerů lze při rekonstrukci či výstavbě hradit i z úvěru ze stavebního spoření.“

Podle Bohdany Havlíčkové z ateliéru Jemné architektky byli u nás lidé zvyklí být znalcem v každém oboru a kutilství bývala takřka národní disciplína. Časy se však mění. Zařizování bydlení může být činnost příjemná, ale také časově náročná. Při dnešních širokých možnostech nabídky z ní může mít člověk zbytečně těžkou hlavu. „Bytový architekt vám pomůže na prvním místě navrhnout funkčně uspořádaný prostor a pak mu dodat správným výběrem nábytku a doplňků ten správný šmrnc. A pokud o to budete stát, tak vás samozřejmě do celého procesu rád zapojí, aby byl interiér šitý na míru právě vám,“ dodává Bohdana Havlíčková.

Mladší lidé sází na odbornou pomoc při navrhování interiéru častěji

Největší podíl lidí, kteří už mají reálnou zkušenost s bytovým architektem, nebo by o využití jeho služeb vážně uvažovali, pokud by k tomu měli důvod, je ve věkové skupině mezi 18 až 35 lety. „Vnímám to také jako signál, že až si bude tato generace pořizovat vlastní bydlení, nebo ho renovovat, bude pro velkou část z nich přirozené přizvat si ke spolupráci odborníka na bytový design,“ říká Jana Hrušková z Buřinky.

Má to smysl!

Pro ty, co váhají, zda si nechat při výstavbě, částečné či celkové rekonstrukci bytu poradit, tu máme několik postřehů. Investice do bytového designéra je na delší dobu, a pokud vyberete dobře, mnohonásobně se vám vrátí. Kvalitní designér spojuje znalosti z architektury s bytovým designem a často i s poznatky z psychologie. Výsledkem je pak originální a zároveň funkční a příjemný prostor. Designér odladí veškeré detaily, včetně světel nebo zásuvek, často může i dohlížet na průběh celé akce, popřípadě pomoci s nákupy doplňků.

Pomůže vám se také vyvarovat neuvážených nákupů a jiných chyb, které někdy mohou být poměrně drahé. Některé firmy nabízejí služby svého designéra, pokud se u nich rozhodnete pořídit nábytek, s výraznou slevou. Někteří designéři mají zase nasmlouvané své dodavatele. Jejich prostřednictvím se pak můžete dostat i k lepším cenám vybavení.

Při plánování se vám může hodit

Oblíbenou cestou pro financování renovací a rekonstrukcí bydlení je úvěr od stavební spořitelny. Ještě donedávna bylo pro mnohé klienty komplikací dokládat účelovost úvěru ze stavební spoření fakturami. Buřinka nyní umožňuje svým klientům, aby využití úvěrů doložili mnohem jednodušeji. Nově stačí fotografie před a po skončení rekonstrukce či výstavby a soupis prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost i aktualizací znaleckého posudku. A stavebko se dá využít i na financování služeb bytového architekta! Více informací najdete na www.burinka.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *