EUR 25.085

USD 22.483

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.085

USD 22.483

19. 09. 2019

0 komentářů

Zrychlený růst českého stavebnictví se promítá i do projekčních zakázek. Trendem je hledání úspor v plášti budovy

 

Praha, 19. září 2019 – Podle poslední kvartální analýzy českého stavebnictví by tuzemský projektový trh měl letos meziročně vzrůst o 4,9 procenta. Příznivý vývoj potvrzují i někteří projektanti. Mezi současné hlavní trendy u projektové přípravy přitom uvádějí maximalizaci úspor u pláště budovy, poptávku po domech s minimálními provozními náklady a také častější využívání informačního modelování budov (BIM). Zároveň u staveb varují před extrémně drahými řešeními mimo dohledovou návratnost.

Loading



 


Podzim je podle řady projektantů ideálním období pro zahájení projektové přípravy. Zatímco v zimních měsících mohou investoři své úsilí věnovat do přípravy projektu, se začátkem jara se v ideálním případě může začít s hrubou stavbou. „Většinou se začátek projektové přípravy odvíjí od termínu, ve který chce začít investor stavět. Nejčastěji to bývá na jaře nebo na podzim,“ řekl Pavel Kahoun z projekční kanceláře K4.
Projekční kanceláře mohou v současnosti těžit také z dobré kondice tuzemského stavebnictví. To podle posledních dat Českého statistického úřadu zrychlilo v červenci růst na 6,5 procenta. Příznivá je také předpověď společnosti CEEC Research, podle které projektový trh v letošním roce meziročně naroste o 4,9 procenta, z hlediska tržeb projektových společnosti by se pak mělo jednat o nárůst 4,4 procenta.
Takový vývoj potvrzují i někteří projektanti. „V posledních několika letech evidujeme nárůst počtu projekčních zakázek, nejinak tomu je tedy i v letošním roce. Stojí za tím vyšší poptávka ze strany klientů, stavebnictví se nachází v konjunktuře, což je patrné také na aktivitě stavebních firem,“ uvedl Kahoun. Neplatí to však úplně plošně. „Poptávka je v našem případě konstantní a nekoreluje s obecnými trendy ve stavebnictví. Je to dáno zejména tím, že oslovujeme úzké spektrum klientů, a výkyvy v poptávce tak téměř nepociťujeme,“ sdělil Petr Houdek ze společnosti Top-architekt ateliér.
 
Úsporná řešení s rozumnou návratností
Z hlediska trendů u projekčních zakázek lze v současnosti pozorovat zejména snahu o hledání úspor v obálce budovy. „Konkrétně v úsporách energie na vytápění a chlazení, které jdou ovlivnit vlastnostmi obvodového pláště. Právě zacílení na kvalitu obvodového pláště a izolačních trojskel nás vede k uvedenému závěru,“ řekl Kahoun.
Podle Jana Malysze ze společnosti Lomax lze větší důraz na tepelně-izolační vlastnosti pláště stavby pozorovat napříč celým trhem. „Investoři i uživatelé zohledňují tento faktor častěji než v minulosti, snaží se ho přitom řešit komplexně a neberou v potaz pouze dílčí aspekty. Konkrétně to znamená, že zatímco dříve byla hlavní snaha o minimalizaci úniků tepla skrz okna, dnes hrají výraznou roli i další části pláště – od vchodových dveří až po garážová vrata. Právě garáž může být z hlediska tepelných ztrát jedním z nejnáchylnějších míst stavby,“ doplnil.
Dalším současným trendem projekčních zakázek je podle odborníků poptávka po domech s minimálními provozními náklady. Podle Houdka si však spousta lidí vůbec neuvědomuje, že high-endová řešení s naprosto minimálními náklady na provoz jsou často zcela mimo dohlednou návratnost. „Takto do stavby uloží doslova statisíce zcela zbytečně a bez šance na návratnost. Ekologická a úsporná stavba musí tyto atributy splňovat komplexně, nikoliv jen z jednoho úhlu pohledu,“ doplnil.
 
Rostoucí popularita BIM
Kromě důrazu na úspory energií se v poslední době podle Kahouna rozšiřuje také projektování za pomocí 3D modelů BIM. Jejich výhodou je snadné vytvoření vizualizací, větší šance objevit problémová místa a zejména lepší koordinace zpracovatele profesních částí. Snižuje se tím časová náročnost projektu, každou změnu a její vliv navíc projektant vidí okamžitě.
Trend větší obliby BIM potvrzuje i Jan Malysz ze společnosti Lomax. „Setkáváme se s tímto řešením čím dál častěji. V roce 2015, kdy jsme jako první výrobce garážových vrat a stínicí techniky v Česku vytvořili knihovnu našich produktů, to byly jen jednotky projektů. Jejich počet se však každým rokem zvyšuje. Věříme proto, že BIM bude za pár let minimálně v soukromé sféře standardem,“ sdělil.
U jednotlivých projektů se výrazně liší zejména délka samotné přípravy. Například jednodušší stavby na místech připravených pro novou zástavbu mohou být vyprojektovány i za 2 měsíce, u běžného rodinného domu se projektová příprava pohybuje v rozmezí 6 do 12 měsíců. „U luxusnějších vil se může komplexní příprava natáhnout i na 1,5 roku,“ doplnil Houdek. Platí pravidlo, že čím složitější a rozsáhlejší stavba je, tím se lhůty mohou prodlužovat. „Stavby, které svojí hodnotou přesahují miliardu korun se tak projektují v průměru i dva roky,“ uzavřel Kahoun.
 
Tisková zpráva K4, Top-architekt ateliér a Lomax
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nezateplíš? Zchudneš!

Nedojde-li k zateplení budov, hrozí lidem energetická chudoba. A nedojde-li k opravám starých domů, budou demolována celá sídliště. Tak varuje analýza sdružení PORSENNA. Jsou dotace na zateplování nezbytné?

Text: Jiří Havelka

14. 03. 2013

Průkaz energetické náročnosti při prodeji a pronájmu bytu

Povinnost prokazovat energetickou náročnost budovy brzy zasáhne také vlastníky bytových domů, vlastníky bytů i jejich společenství. Při prodeji bytu bude mít každý kupující a dokonce i zájemce o koupi nárok na příslušné informace. Nesplnění této povinnosti může skončit citelnou pokutou. 

Text: Jiří Havelka

13. 11. 2012

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013

Průkazy energetické náročnosti budov nejsou žádnou novinkou. Povinnost prokazovat jimi splnění požadavků na energetickou náročnost budov platí již od roku 2009. Doposud se ale tato povinnost týká jen výstavby nových a rekonstrukcí velkých starších budov. Od příštího roku ale zasáhne i vlastníky rodinných domů, bytů a společenství vlastníků jednotek. 

Text: Jiří Havelka

30. 10. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *