Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Home staging aneb Jak rychleji a lépe prodat nemovitost

Home staging aneb Jak rychleji a lépe prodat nemovitost

Rozhodli jste se prodat či pronajmout vaši nemovitost a nedaří se vám to? Odmítáte snížit cenu na radu realitní kanceláře? Nemůžete nebo nechcete investovat horentní částky do rekonstrukce či redesignu? Řešením je home staging – o profesionální příprava nemovitosti s cílem dobře ji prezentovat při prodeji či pronájmu na realitním trhu.

Home staging je odlišný od interiérového designu, který se zabývá vlastním bydlením nebo firemními prostory. Snahou home stagingu je zatraktivnění nemovitosti pro co největší okruh klientů při prodeji či pronájmu. Nejde však o zakrývání nedostatků, ale o ukazování předností nemovitosti. V rámci home stagingu se používá zejména barevné sladění různých doplňků, správné rozmístění nábytku a osvětlení či odebrání negativních prvků, které by mohly ovlivnit potencionální zájemce. Home staging není tak drahý jako redesign, protože využívá zejména prvky, které jsou již součástí nemovitosti, případně doplňkové dekorace, které si můžete i pronajmout.  

Prezentace bytu je velice důležitá, ale lidé často netuší, jak to správně provést. Zjistíme to pouhým pohledem na realitní inzeráty, kde z fotografií například nezískáme představu o prostoru. Přitom stačí jiný úhel pohledu nebo změna osvětlení a nemovitost získá na atraktivitě.

„Pro home staging je klíčové uspořádání nábytku a nastavení osvětlení. Velice příjemně v interiéru působí také například živé květiny, knihy, zrcadla, koberce, záclony, ale i žaluzie. Důležitý je i čerstvý vzduch a decentní vůně. Nemovitost po zásahu profesionála ukazuje skutečnost takovou, jaká by mohla být,“ říká Milan Vrbík, ředitel franšízové pobočky RSČS/Finezza reality v Brně.

S home stagingem se může setkat ve třech případech: při prodeji bytu nebo domu tzv. home staging to sell, při pronájmu bytu nebo domu tzv. home staging to rent a tzv. home staging to live při přípravě nemovitosti k nastěhování.

Home staging vznikl v polovině 70. let ve Spojených státech, u nás se objevil teprve před pár lety. Jitka Kobzanová, původně interiérová návrhářka,  je zakladatelkou home stagingu v České republice. Poté, co se tomuto oboru věnovala tři roky ve Velké Británii, jej v roce 2010 přivedla do Čech. Založila si vlastní společnost a dokonce i Akademii home stagingu, kde vychovává tzv. home stagery.

Člověk, který provádí home staging, tedy home stager by měl mít nejen skvělou představivost, ale i smysl rozpoznat přednosti nemovitosti a být kreativní. Měl by být schopný zkombinovat barvy, materiály a bytové doplňky a na nemovitost by se měl dívat neutrálně, nenechat se ovlivnit jejím vzhledem před změnou.

Největší chybou při home stagingu je opomenutí neutrálnosti prostředí. Cílem je, aby si co největší škála zájemců dokázala představit sama sebe v daném bytě či domě, proto je potřeba zvolit takovou škálu barev a dekorace, které jsou neutrální. 

Další chybou často bývají přeplněné prostory. Pokud přes přeplněné úložné prostory není vidět ani sám úložný prostor, klient může nabýt dojmu, že tam není dostatek místa a že dům „praská ve švech“. Stejné je to se zařízením. Pokud zařízení v prostoru zabírá mnoho místa nebo je ho nadmíru, je třeba jej odstranit, aby místnost lépe vynikla. Jde zejména o cvičební přístroje, ventilátory, stoly či příliš velké květiny. Pocit bezpečí v zájemci nevyvoláte, pokud máte vystavenou například sbírku zbraní. Uložte ji proto raději do skříně.

Říká se „čistota půl zdraví“. Stejně tak to platí u nemovitosti, kterou chcete prodat či pronajmout. Nabízíte-li svou nemovitost, pak musí být uklizená každou minutu, kdy je nabízena na trhu. To, že milujete vašeho domácího mazlíčka, neznamená, že ho musí milovat i kupující. Proto je dobré schovat, případně příliš nevystavovat, například psí pelíšek či misky se žrádlem, a nezapomínat na pravidelné luxování chlupů.

Špatně může působit i opotřebované příslušenství, jako jsou vodovodní baterie, dveře, svítidla, skříně nebo závěsy. Jejich nahrazení či oprava patří mezi snadnější a méně nákladné úpravy s velkým pozitivním dopadem na zájemce. 

Pokud se rozhodnete nechat si profesionálně pomoci s úpravou vaší nemovitosti, pak vám stačí obrátit se na některou ze společností poskytujících home staging. V dnešní době se začíná tento obor rozšiřovat i mezi realitní společnosti, které tímto způsobem rozšiřují svou nabídku služeb.

„Prodej nemovitosti v České republice trvá průměrně asi 4 až 6 měsíců. Podle statistik se v zahraničí při prodeji nemovitosti upravené metodou home staging cena nemovitosti zvyšuje až o 6,9 % a prodejní doba se zkracuje téměř o pětinu. To je pro klienty pádný a přesvědčivý argument,“ uvedl Milan Vrbík.

Cena za home staging se odvíjí od stavu dané nemovitosti. Cena základní konzultace, která trvá přibližně dvě hodiny, se pohybuje od 3 000 korun. Součástí této konzultace je prohlídka nemovitosti, při které home stager zjistí kladné i záporné vlastnosti místností, ukáže příklady úprav a změn v jednotlivých místnostech a poradí další tipy jak dosáhnout zlepšení. Fotografie, které provádí home stager, jsou u některých společností součástí základní konzultace.

Výsledkem konzultace jsou doporučení, které přispějí ke zatraktivnění nemovitosti  a odhad nákladů na další úpravy. Pak už záleží pouze na majiteli, zda si dané úpravy provede sám nebo za ně zaplatí home stagerovi. Většina společností dále nabízí i pronájem vybavení a doplňků a uskladnění případného nepotřebného nábytku či jiných předmětů.

Před úpravami: Kuchyňský kout, který působí chladně i kvůli nerezové lednici. Dveře otevřené do neznáma nepřidávají na útulnosti místnosti a navíc působí chaoticky.

clipboard052

Po úpravách: Lepší osvětlení, jiný úhel pohledu a využití několika málo dekorací, jako je květina a ubrus, stačí k lepšímu dojmu.

clipboard053

Před úpravami: Ložnice se špatným osvětlením vůbec nepůsobí vstřícně ale chladně.

clipboard054

Po úpravách: Světlo a barevné sladění povlečení s nábytkem dodává teplo a útulnost ložnici.

clipboard055

Zdroj obrázků: Tisková zpráva Realitní společnosti České spořitelny

Home staging aneb Jak rychleji a lépe prodat nemovitost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

skvely clanek Zorro z Atmo | 29.05.2014 18:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »