Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Investiční byt: Spekulace, nebo investice?

Investiční byt: Spekulace, nebo investice?

Byt je možné označit za konzervativní investici poskytující pravidelný příjem, ale není to investice pro každého. Investování do nemovitosti s sebou nese starosti. Je to investice jako každá jiná, dá se vydělat i prodělat a snadno se vše může proměnit na spekulaci v budoucí růst cen.

Kdo se nechce spálit, musí i při koupi investičního bytu vynaložit nějakou práci, mít nějaké znalosti a schopnosti. Úvahy, co všechno v souvislosti s investičními byty zvažovat, jsou široké. V dnešním příspěvku se zamyslíme nad byty jako majetkem či aktivem, do kterého lze investovat.

Byt jako aktivum, kapitálová hodnota bytu a její růst

Byt je aktivum, je to investice, která dokáže po dlouhou dobu uspokojovat potřebu bydlení. Je to investice srozumitelná, charakteristické jsou vysoké pořizovací náklady. Z hlediska fundamentálně založeného investora se musí jednat o bytovou jednotku, o kterou bude v budoucnu zájem – a to jak z hlediska možného pronajímání, tak z hlediska potencionálního prodeje. Jedná se typicky o dlouhodobou investici, u které je investiční horizont třeba i několik desetiletí. Je to investice nelikvidní, má-li být byt prodán za rozumnou cenu, související procesy zaberou delší čas.

Obrázek 1: Charakteristiky bytu jako investice, od financování, přes průběžné příjmy, až po případný prodej

investicni-byt-01

Při pořízení bytu existuje možnost použít finanční páky v podobě hypotéky – část financovat ze svého, část ve formě dluhu. Návratnost této investice je dlouhá (desítky let) a investor může získávat průběžné příjmy plynoucí z nájmu. V případě ideálního průběhu je možné dosáhnout pozitivního cash-flow, tedy situace, kdy inkasované příjmy pokryjí v průběhu času vznikající náklady i úmor hypotéky. Potenciál výnosu je ale, podobně jako u investice do jiných aktiv, vyvážen přijetím rizik.

Jaký je (bude) reálný výnos?

Výnos nelze předem přesně odhadnout, skutečný a reálný profit ukáže až čas. Matematika ročního výnosu investice vypadá jednoduše – tržba plynoucí z inkasovaného nájemného se očistí o náklady. Výnos lze pak vztáhnout k původně investované sumě, případně k tržní ceně nemovitosti (poměr cena/nájem).  V případě prodeje je nutné k průběžným výnosům připočíst i dopad vývoje tržní ceny nemovitosti – kapitálového zisku nebo i ztráty.

Výnos investičního bytu je tedy tvořen dvěma zdroji – výnosy z inkasovaného nájemného a výnosem z kapitálového zhodnocení či znehodnocení nemovitosti, realizovaným při prodeji.

Tabulka 1: Dva zdroje výnosu investičního bytu, kapitálový zisk nebo ztráta a průběžný výnos plynoucí z nájemného

 

Spekulace a touha po kapitálovém zisku (koupit a později prodat)

 

Budou ceny bytů v dané lokalitě růst?

Nastoupí vlna inflace a znehodnocení kupní síly peněz?

 

 

  • Investice do „správné" nemovitosti ve správný čas na správném místě může zajistit dlouhodobé zhodnocení peněz nad úrovní inflace.
  • Spekulace na kapitálový zisk a snaha „koupit dole a prodat nahoře“.
  • Koupit byt s potenciálem zhodnocení, jehož parametry nebo adresa se stane žádanou (rozvíjející čtvrť, lokalita kam směřují investice).
  • Budoucnost je nutně zatížena nejistotou.

 

Získání průběžného příjmu (koupit a pronajímat)

 

Bude průběžný výnos plynoucí z nájmu dostatečný?

 

  • Koupit nemovitost s průběžným, dlouhodobě udržitelným, výnosem z nájmu, pokrývajícím náklady.
  • Chce to nemovitost, u které bude snadné v případě výpadku nájemce najít nájemce jiného, při podobných podmínkách a srovnatelné výši nájmu.
  • Komplikace by nastala, pokud by poklesl zájem nájemců o daný byt (nepřizpůsobiví sousedé, změna významu lokality, apod.).
  • Kalkulace udržitelnosti investice z tohoto hlediska nepočítá s růstem cen, případný růst ceny je považován za bonus nebo ochranu před inflací.

 

Z  pohledu fundamentálně založeného investora je tedy nutné zajímat se o takovou bytovou jednotku, o kterou bude zájem jak ze strany nájemníků, tak v případě budoucího prodeje.

Obrázek 2: Některé z faktorů ovlivňujících pohyb tržního ocenění bytů a zájem či nezájem o investiční byt v daném čase a v dané lokalitě

investicni-byt-02

Kolísání tržních cen, věštění z křišťálové koule a matoucí nominální a reálné ceny

Pořizovací cena by z logiky věci měla odrážet lukrativnost daného bytu. Čím více výhod pro uživatele bytu (lokalita skýtající dostupnost MHD, možnost parkování, dostupnost občanského vybavení, atd.), tím bude pravděpodobně vyšší pořizovací cena (nebo fundamentální hodnota). Pořízení bytu je nutně dlouhodobá investice, a dočasné výchylky tržního ocenění by investora neměly sužovat – zvláště pokud byt na sebe vydělá a inkasované nájemné dlouhodobě pokryje náklady. Pokud by to ale v investičním portfoliu mělo být jediné investiční aktivum a dluhová finanční páka byla velká, bylo by to nakročení k možnému problému!

Ten, kdo ve správné lokalitě ve správnou dobu pořídí investiční byt a dobře odhadne vývoj nebo má třeba jen štěstí, slušně vydělá. V realitě života je to ovšem jako s jinými investicemi, tržní ceny mohou i propadnout, podmínky se mohou změnit. Pokud by byl někdo při výrazném poklesu cen nebo změně podmínek nucen prodat, realizuje ztrátu.

Domněnku, že propad cen je v dlouhém období vždy vystřídán jejich růstem, vyvrací specifický příklad Japonska. Kdo investoval v polovině osmdesátých let minulého století do japonských nemovitostí, je vzhledem k přetrvávající deflaci ve ztrátě i dnes.

Vnímat je nutné také časovou hodnotu peněz. Když bude inflace, dříve či později se to promítne do úroku hypotéky, ale také se to odrazí v ocenění nemovitosti. Říká se, že nemovitosti udržují vzhledem k inflaci hodnotu. Je-li investiční horizont 30 let dlouhý, pak případné každoroční nominální znehodnocení hodnoty měny v řádu několika procent bude ve výsledku znamenat znehodnocení v desítkách procent. V investičním horizontu desítek let je určitě třeba toto riziko nepodceňovat. Díky inflaci může být reálný výnos (tedy toho, co si lze v protihodnotě koupit) zdaleka menší.

Obrázek 3: Role nabídky a poptávky – dnešní versus budoucí ocenění je určeno dlouhodobým vyrovnáním nabídky a poptávky na daném místě v daném čase a vlivem inflace

investicni-byt-03

Moudré investování a lesk a bída bytů na investici

Odpověď, zda, komu a za jakých podmínek se to skutečně vyplatí, není jednoduchá. Všechno má své pro a proti. Někdy pro někoho to je výhodné, jindy, nebo pro někoho jiného, nikoliv. Rozhodně to není „bezpracný výdělek“, je třeba pečlivě vybírat nájemce, mít dobře ošetřené smlouvy a věnovat čas průběžné správě.

Nelze říci, že investice do bytů by byla tou jedinou správnou alternativou – různé finanční instrumenty a třídy aktiv mají svá pro a proti. Názory se mohou lišit, také podle toho, z jakého úhlu pohledu je vhodnost této investice posuzována. Sledovány jsou různé investiční cíle, a také majetkové pozice různých investorů se liší.

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (792)
 
Ne. (357)
 Celkem hlasovalo 1149 čtenářů

Investiční byt: Spekulace, nebo investice? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »