Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme? 

Zatímco výdaje domácností mohou být nekonečné, příjmy bezedné nejsou. Proto je důležité plánovat výdaje a připravovat se i na případné neočekávané údálosti, které mohou mít větší či menší dopad na rodinný rozpočet. Dodržením několika základních pravidel můžete rodinnému rozpočtu odlehčit a připravit se i na horší časy.

Pravidelné platby

Šetření Českého statistického (ČSÚ) Životní podmínky 2014 (SILC 2014) ukázalo, že podíl výdajů na bydlení na čistých peněžních příjmech domácnosti činily v průměru 5 602 korun, což představuje 18,3 % z čistých příjmů domácnosti. Dokonce 31,3 % platili jednotlivci starší 65 let. Naopak bezdětné domácnosti pouze 13,5 %.

Podle Evropské unie (EU) se za velkou zátěž považuje podíl nákladů na bydlení na příjmech vyšší než 40 %. V roce 2014 se v této skupině v Česku nacházelo 10,5 % domácností. Jejich počet však klesá a navíc je nižší než podíl průměru EU, který v roce 2014 dosáhl 11,4 %.

Výsledky tzv. Statistiky rodinných účtů ČSÚ (SRÚ) za rok 2015 ukazují, že výdaje průměrné české domácnosti na bydlení dosáhly 16,2 % čistých příjmů. Výdaje se liší podle toho, v jakém bytě domácnosti hospodaří. V nájemním bytě tvořily výdaje na bydlení ve čtvrtém kvartálu loňského roku 26 % z čistých peněžních příjmů, v družstevním bytě 18,9 % a ve vlastním pouze 17 %. Tyto podíly se od roku 2014 příliš nezměnily.

Největší položkou pravidelných plateb téměř každé domácnosti jsou platby za bydlení, vodu, plyn, elektřinu či další energie. Právě v této oblasti však mnoho domácností platí více, než je nutné. Navíc často ani netuší, kolik přesně každý měsíc platí.

Potvrdil to i průzkum agentury Perfect Crowd pro novou finanční službu SURI, která hlídá podmínky a výročí uzavřených smluv. „Lidé se nezabývají smlouvami, které mají třeba už několik let uzavřeny, a navíc se neorientují ve smluvních podmínkách. Například 61 % lidí neví, co znamená výročí smlouvy, a že v tomto období mohou smlouvu bez jakýchkoliv sankcí vypovědět,” vysvětluje Pavel Jechort, výkonný ředitel SURI. 

 „Mimo to lidé často zapomínají na automatickou prolongaci smlouvy a platí tak stále stejně za produkt, který je často nesmyslně zastaralý. Změna dodavatele či produktu je pak stojí zbytečné peníze,” doplňuje Pavel Jechort a dodává, že staré smlouvy mají často výrazně nižší plnění, než by zákazníci aktuálně potřebovali. Cílem nové online služby je revidovat všechny smlouvy a kontinuálně hledat a nabízet výhodnější podmínky.

Podívat se a srovnat konkurenční nabídky, se může vyplatit. Úspora relativně malých měsíčních částek může ročně vést k příjemnému překvapení. Vytvořit si seznam pravidelných plateb a možnosti úspor rozhodně není od věci.

Plánujte a plaťte včas

Jednoduchou, ale dobrou radou je: plaťte včas. I malé zpoždění se může prodražit. Pokuta za pozdní platbu se navíc může rychle navyšovat.  „V dodržování včasnosti plateb pomůže pečlivé plánování měsíčního rozpočtu. Používat doporučujeme i internetové bankovnictví, které vám přehledně ukáže, na co a jak často vydáváte své rodinné finance,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Hledejte a srovnávejte

Internetové srovnávače se stávají běžnou součástí života. Ovšem ne vždy je nejlevnější nabídka nejvýhodnější. Především při nákupu dražších věcí je nutné porovnat alespoň základní parametry. Týká se to nejen fyzických nákupů, ale i pojištění či bankovních produktů.

Zjistěte si, zda není možné vaši půjčku refinancovat, případně sloučit do jedné výhodnější. Sloučit se dnes dají i půjčky blízkých rodinných příslušníků, půjčky bankovní i nebankovní, kontokorenty či karty. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby neustále klesají, úspora může být značná.

Motivujte se ke spoření

Finanční rezerva domácnosti pro případ nemoci, ztráty zaměstnání či mimořádných výdajů by měla podle Ministerstva financí dosahovat tři až šest měsíců. Ovšem spořit bez jasné představy, na co spoříme, je obtížné. Motivace a osobní disciplína ke spoření je snazší, pokud spoříme na konkrétní věci či investice do vybavení domácnosti.

(Ne)rozumné půjčky

Pro mnoho rodin je řešením nejen v napjatých finančních situacích půjčka. Nejde však vždy o nejlepší řešení. A ne každá půjčka je rozumná a nutná. Půjčka na investici do domácnosti v podobě kvalitnějšího zateplení, které vám umožní ušetřit v dalších letech, je smysluplná. Zbytečně drahé a nepotřebné dárky na Vánoce však důvodem k zadlužení nejsou. „Zlaté pravidlo nakládání s penězi zní: Rozumné je splácet věci tak dlouho, jaká je jejich životnost,“ radí Hana Drápalová. 

Rozhodně není rozumné si půjčovat na splácení půjčky. Vytloukat klín klínem vás dostane do ještě větších problémů a dluhové spirály, z které je jen těžkého úniku. „Při plánování výše měsíčních splátek si nechte dostatečnou rezervu. A když už se do problémů se splácením dostanete, doporučujeme řešit je otevřeně a co nejdříve přímo s bankou. Cest k řešení je dnes mnoho,“ uzavírá Hana Drápalová.

Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »