Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pronajímáte byt? Uplatňujte skutečné výdaje

Pronajímáte byt? Uplatňujte skutečné výdaje

Zákon o daních z příjmů umožňuje místo skutečných výdajů využít výdajový paušál. Jeho využití je ale krajně nevýhodné. Proč? Základem odpovědi jsou odpisy a automobil.

Využití výdajového paušálu, který u pronájmu činí 30 %, je velmi jednoduché. Pronajímatel si při jeho použití nemusí evidovat žádné výdaje a při sestavování daňového přiznání pouze sečte příjmy z nájemného a do příslušné kolonky spočítá 30 % z něj jako výdaje. Toto zjednodušení je ale poměrně drahé.

Při pronájmu nemovitostí se téměř vždy vyplatí evidovat skutečné výdaje. Náklady na správu domu či bytu jsou poměrně vysoké a v průměru dosahují přibližně 55 Kč/m2 měsíčně, což sice neznamená, že by tyto náklady musel pronajímatel vynaložit každý měsíc, ale v průměru se jim pronajímatel nevyhne. Navíc při evidenci výdajů lze do nákladů uplatnit i odpisy – a automobil včetně jeho provozu.

Odpisy

Odpisy jsou stěžejní pro výhodnost sledování skutečných výdajů. Naprostá většina nemovitostí (bytových domů i bytů) je zařazena v 5. odpisové skupině, v níž se majetek odpisuje 30 let. To znamená, že při rovnoměrném odpisování může pronajímatel vložit do nákladů 1,4 % a v dalších letech 3,4 % pořizovací ceny bytu či domu.

Z každého 1 mil. Kč ceny pořízení tak roční náklady činí (14 tis. Kč v prvním roce a) 34 tis. Kč v dalších letech, což odpovídá 2 833 Kč měsíčně. Aby se jen vůči odpisům vyplatily paušální výdaje při pronájmu bytu v pořizovací ceně 1 mil. Kč, musel by nájem činit alespoň 9 444 Kč. To by odpovídalo hrubému výnosu ve výši 11,3 % – a takového nemovitosti dosahují z pronájmu pouze výjimečně.

Automobil

Druhým významným důvodem pro využití skutečných výdajů je automobil. Pokud je i soukromý vůz používán v souvislosti s pronájmem (např. kontrola nemovitosti, vyzvednutí nájemného, dovoz materiálu na opravy apod.), je možné vkládat do nákladů paušálně 4 000 Kč měsíčně[1]. Využívá-li pronajímatel více vozů, může si za každý další uplatnit paušální náklady 5 000 Kč měsíčně[2]. Při využití paušálních nákladů navíc není třeba vést knihu jízd.

Pronajímatel vedle paušálních či skutečných výdajů na provoz uplatnit i náklady na opravy a odpisy. Automobil je zařazen ve 2. odpisové skupině a odepisuje se 5 let. V prvním roce se odepisuje 11 % a v dalších letech 22,25 % pořizovací ceny vozu. Pokud vůz využívá i k soukromým účelům, může si uplatnit 80 % odpisů do nákladů. Není přitom potřeba platit silniční daň, neboť pronájem nemovitosti není ani podnikáním ani jinou samostatně výdělečnou činností.

Při pořízení staršího automobilu v ceně 100 tis. Kč znamená jeho odpisování snížení daňového základu o (11 tis. Kč v prvním roce a) 22 250 Kč ročně v dalších letech, tedy 1 854 Kč měsíčně, resp. 80 % této částky při využívání vozu i k osobním účelům.

80 % lze uplatnit i z nákladů na opravy, pokud vůz není využíván výhradně za účelem dosažení příjmů z pronájmu.

Úroky z úvěru

Úroky z úvěru na bydlení lze ještě uplatnit ve výši až 300 tis. Kč ročně, bude je možné uplatnit „jen“ ve výši do 80 tis. Kč ročně. Toto se ale vztahuje pouze na úroky z úvěru na bydlení, nevztahuje se to na úroky z úvěru na nemovitost, v níž se podniká nebo je pronajímaná.

Při pronájmu nemovitosti lze úroky uplatnit do nákladů v plné výši bez jakéhokoli limitu. Jedná se o náklad související s pronájmem, který snižuje zisk. Pozor, jedná se ale pouze o úroky, nikoli o splátku jistiny. Tu do nákladů zahrnout nelze.

Podmínkou pro uplatnění nákladů na úvěr při pronájmu nemovitosti je ale opět evidence výdajů. Pokud se pronajímatel rozhodne pro uplatnění výdajů procentem z příjmů, náklady na úvěr navíc do nákladů zařadit nelze.

Fond oprav

Fond oprav je tvořen za účelem oprav a rekonstrukcí společných částí domu, v němž je více majitelů (bytových a nebytových) jednotek. Společenství vlastníků rozhoduje o užití prostředků z fondu.

Přestože při tvorbě fondu oprav se předpokládá jejich užití na opravy a rekonstrukce, nelze platbu do fondu využít jako náklad uplatnitelný proti příjmům z nájemného. Při platbě do fondu není jisté, jakým způsobem budou prostředky využity – společenství vlastníků jednotek se může rozhodnout místo oprav a rekonstrukcí ke zhodnocení nemovitosti (např. pro stavbu výtahu apod.), které není nákladem, ale navyšuje zůstatkovou cenu nemovitosti a následně je spolu s ní odpisováno. Stejně tak není jisté, jestli v době oprav bude byt ještě pronajímán.

Náklady na opravy společných částí domu ovšem uplatnit lze. Je potřeba si od společenství vyžádat doklady (jejich kopie) a následně uplatnit poměrnou část.[1] Možné je využít paušál 5 000 Kč měsíčně, ovšem jen za předpokladu, že je vůz využit výhradně v souvislosti s pronájmem a není užíván k soukromým účelům.

[2] Je-li první vůz užíván k osobním účelům a je-li na něj uplatňován paušál 4 000 Kč, na další vozy se hledí, jako by byly užívány výhradně v souvislosti s pronájmem. Takto lze uplatnit paušální náklady až na 3 vozidla.

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (792)
 
Ne. (357)
 Celkem hlasovalo 1149 čtenářů

Pronajímáte byt? Uplatňujte skutečné výdaje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: Michal | 02.04.2015 14:22
Marek | 25.03.2015 10:32

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »