Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rezidenční trh v Praze – na optimismus je ještě brzy

Analytické oddělení společnosti Trigema pokračuje nadále ve statistickém sledování pražského trhu s novými byty. V současné době monitorujeme na území hlavního města celkem 346 bytových projektů.

Jednu z našich analýz dění na pražském rezidenčním trhu jsme zveřejnili přesně před rokem, v 25. týdnu roku 2011. To nám dává příležitost porovnat loňská čísla s těmi aktuálními a zmapovat tak, co se v rezidencích za rok změnilo či naopak nezměnilo.

Například počet aktuálně volných bytů je téměř shodný.  Loni touto dobou jsme napočítali 6 842 volných ytů, dnes jich je 6 808 (- 0,5 %). To je docela pozoruhodné zjištění, které lze interpretovat různě. Optimisty potěší, že zásoba volných bytů se nezvětšuje, pesimista upozorní, že stále je to zásoba na úrovni téměř dvouleté poptávky.

Nabídka roste

Když se zaměříme na rozestavěné byty, zjistíme, že jich je  6 155, a více než dvě třetiny z nich jsou ještě volné. Celkový přehled o rozestavěných bytech viz Tabulka 1:

rozestavěných 

počet

%

volných

4 197

68 %

prodaných

1 436

23 %

rezervovaných

522

8 %

celkem

6 155

100 %

Tabulka 1 – Počet rozestavěných bytů

Z našich zjištění dále vyplývá, že v tomto roce bude podle plánů developerů dokončeno 1 538 bytů, které jsou v tuto chvíli ještě volné. Bude zajímavé sledovat, kolik z nich se ještě před dokončením podaří prodat a kolik naopak rozmnoží řady ležáků.

Pokud se podíváme na počty volných bytů z hlediska lokalit, pak nejvíce jich připadá na Libeň, na druhé místo poskočily Hlubočepy. Naopak Stodůlky, které loni byly na druhém místě, nyní klesly na konec první desítky. Lokality s nejvyšším počtem volných bytů ukazuje Tabulka 2:

Lokalita

Volné byty

Libeň

451

Hlubočepy

331

Zličín

318

Vysočany

313

Žižkov

293

Letňany

287

Záběhlice

268

Čakovice

227

Malešice

224

Stodůlky

208

Tabulka 2 – Volné byty podle lokalit

Stejně jako loni, i letos je první pololetí ve znamení přílivu nově nabízených bytů. Loni jich přibylo během prvních 25 týdnů   1 633, letos dokonce 2 069. To představuje nárůst o 27 %! Celkem se nám v prvním pololetí v Praze  objevilo 23 nových projektů. Zdá se, že developeři stále věří v lepší zítřky.

Pravda je, že prodeje jdou lépe, než tomu bylo loni, kdy se za sledované období prodalo 1 584 bytů – letos je to 1 761 bytů. V procentuálním vyjádření to znamená nárůst o 11 %, a to už je změna hodná zaznamenání. Nicméně hned připomeňme předchozí údaj – nabídka roste rychleji než poptávka.


Graf prodejů rozvržený po měsících krásně dokumentuje sezónnost prodeje nových bytů. Nejvíce se v prvním pololetí prodává v březnu a v dubnu, zatímco začátek i konec pololetí jsou slabší (viz Graf 1).

trigema-praha-062812-01

Graf 1 – Porovnání měsíčních prodejů  za prvních šest měsíců roku 2011 a 2012

Automatizovaný sběr dat umožňuje analytickému oddělení společnosti Trigema aktualizovat údaje každý týden. Díky tomu můžeme předložit srovnání počtu prodaných bytů dokonce po jednotlivých týdnech. Graf 2 ukazuje (odhlédneme-li od zjevně náhodných výkyvů v letošním 7. a 8. týdnu), že úspěšnost prodeje nových bytů má v obou letech velmi podobný průběh. Z počátku roku prodeje klesají až ke dnu v druhé půli ledna, pak se trend otáčí a jarního vrcholu je dosaženo v polovině dubna. Pak následuje poměrně prudký pokles, jehož dno připadá na období květnových svátků. Poté přijde ještě mírné zvednutí zájmu na přelomu května a června, ale s blížícími se prázdninami prodeje opět rychle opadají. 

trigema-praha-062812-02

Graf 2 – Porovnání týdenních prodejů za prvních šest měsíců roku 2011 a 2012

Konečně se také trochu znatelněji snížil počet dokončených neprodaných bytů (tzv. ležáků). Před rokem jich bylo 2 654, aktuálně jsme dospěli k počtu 2 256, což představuje pokles o 15 %. Je to zásluhou toho, že developeři konečně pochopili, že u těchto bytů není jiné cesty a sáhli k výrazným slevám. Přesto je počet ležáků stále výrazným průvodním jevem současné krize.

Závěry z poločasu a výhled do druhé poloviny roku

Generální editel společnosti Trigema Marcel Soural hodnotí zjištěna data takto: „Z týdenních grafů prodejů vyplývá, že kromě pravidelných sezónních vlivů měla v první polovině roku významný podíl na ovlivňování trhu s byty česká vláda. Její nerozhodnost a diskuze na hranici  spekulace o sazbách daně z přidané hodnoty, prezentovaná skrz média téměř v přímém přenosu, způsobila na jedné straně mimořádný krátkodobý zájem o nové byty a na straně druhé zvýšenou aktivitu developerů nabídnout trhu byty v nových projektech.  V kombinaci s drastickými slevami tzv. ležáků v řádů statisíců, někdy až milionů korun se bilance prvního půl roku může zdát ve srovnání s loňským rokem pozitivní.

Druhá polovina roku s ohledem na výhled zvýšení DPH „jen“ o 1 %  bude ve světle uplynulých měsíců půlrokem relativně stabilním – pokud se nevrátíme k vládní politice podle krále z pohádky Pyšná princezna  („Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil"). Prodeje budou s velkou pravděpodobností kopírovat standardní sezónní průběhy a trh se bude ubírat dvěmi základními směry – meziročním snížením průměrných cen bytů, které může přesáhnout i deset tisíc korun na čtvereční metr, a zmenšováním výměr bytů bez ohledu na počet obytných místností (tzv. miniaturizace bytového fondu),“ uzavírá svou prognózu Marcel Soural.  

Analytické oddělení společnosti Trigema a.s.

Rezidenční trh v Praze – na optimismus je ještě brzy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »