EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

08. 08. 2018

0 komentářů

Za dům nebo byt z druhé ruky Češi zaplatí skoro 10 hrubých ročních příjmů

 

Ceny nemovitostí meziročně vzrostly napříč celou republikou. Kromě novostaveb se to týká i takzvaného „second hand“ bydlení – tedy domů a bytů, které jsou na trhu již deset a více let a míří ke svým novým majitelům. Přestože tento typ bydlení je stále levnější v porovnávání s novostavbami, rozhodně přestává platit, že by byl výrazně dostupnější. Kolik peněz si musí lidé z jednotlivých krajů připravit právě na bydlení „z druhé ruky“, prodávané napřímo majitelem nemovitosti, zmapoval největší český server pro prodej nemovitostí bez makléře a jakékoli provize Bezrealitky.cz.

Loading



 


Zatímco průměrná mzda v celé České republice rostla meziročně o 8,6 %, ceny napřímo prodávaných domů a bytů se zvedly v průměru o 12 %. Celorepublikový průměr však nevypovídá o situaci v jednotlivých krajích, neboť například Praha se v posledních měsících zcela vymyká republikové statistice.
Přestože Pražané jako jediní v ČR mají průměrnou hrubou mzdu nad celorepublikovým průměrem, na bydlení by z ní šetřili nejdéle z celé České republiky. Nákup bytu nebo domu přímo od majitele sice patří k finančně nejvýhodnějším variantám, na rodinný dům v hlavním městě by bylo i tak potřeba neuvěřitelných 467 průměrných hrubých platů – tedy 39 ročních. Průměrnou cenu zvyšují především luxusní domy a vily přímo v centru města, po kterých je vysoká poptávka a ceny rostou úměrně s ní. Byty jsou v hlavním městě výrazně levnější, k nákupu průměrného bytu je potřeba 130 průměrných hrubých platů – tedy 11 ročních. V porovnávání s cenou novostaveb, udávanou developery, je nákup staršího bytu přímo od majitele asi o čtvrtinu levnější.
Jiná je situace ve středních Čechách, které se stále častěji stávají útočištěm pro ty, kteří si v hlavním městě byt nemohou dovolit. Pokud se Pražan rozhodne koupit nemovitost ve Středočeském kraji, bude mu stačit 10 celoročních hrubých platů pro nákup rodinného domu a necelých 6 celoročních hrubých platů pro nákup bytu.
Srovnání průměrných platů vzhledem k ceně nemovitostí zároveň ukazuje, že výrazně lépe než Pražané na tom nejsou ani obyvatelé Jihomoravského kraje. Pro ty jsou sice s ohledem na dobře dostupné vesnice výrazně levnější rodinné domy – průměrně stačí 14 celoročních hrubých platů, nicméně při shánění bytů by platili jen o jeden roční plat méně něž obyvatelé Prahy – tedy 10 celoročních hrubých platů.
Naopak nejdostupnější bydlení nalezneme v Ústeckém kraji, kde je možné získat nemovitost k bydlení již za necelé 4 celoroční hrubé mzdy a následně v kraji Moravskoslezském a Karlovarském, kde by bylo potřeba 51 měsíčních hrubých mezd, tedy lehce přes 4 celoroční hrubé mzdy.
„Na druhou stranu je pozitivní, že mimo Prahu na trhu s přímým prodejem nemovitostí neočekáváme žádné zásadní zemětřesení. Nemovitosti z druhé ruky se drží ve stabilní cenové hladině a čím více budou lidé využívat přímý prodej bez nutnosti započítávat do ceny nemovitosti provizi, tím lépe,“ uvádí Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz.
Trhu s prodejem na přímo se přitom dařilo. V posledních třech měsících si lidé mezi sebou prodali o 75 % více nemovitostí než na začátku roku a tuto alternativu stále častěji upřednostňují před prodejem prostřednictvím realitních makléřů. Ti naopak hlásí, že počet nemovitostí v jejich nabídce klesá.
Tisková zpráva: Bezrealitky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *