EUR 24.910

USD 22.028

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.910

USD 22.028

15. 06. 2023

SAVILLS: ČESKÁ REPUBLIKA PATŘÍ MEZI TŘI ZEMĚ S NEJVĚTŠÍ STABILITOU PRŮMYSLOVÝCH INVESTIC

 


 

Podle nejnovějšího průzkumu European Logistics Outlook společnosti Savills, dosáhl v Evropě objem investic do průmyslových nemovitostí 5,1 miliardy eur, což je v porovnání s předchozím čtvrtletím pokles o 49 % a v porovnání s rekordním 1. čtvrtletím roku 2022 pokles o 73 %. V jednotlivých zemích zaznamenaly nejmenší meziroční pokles objemu investic Česká republika (-3 %),Irsko (-29 %) a Portugalsko (-45 %). Pouze v Polsku a Rumunsku došlo k meziročnímu nárůstu investic. V Polsku byl zaznamenán nárůst o 110 %, a to zejména díky akvizici průmyslového parku Panattoni o rozloze 185 tis. m2, který koupila společnost P3 Logistic Parks. Meziroční nárůst v Rumunsku byl výsledkem porovnání s 1. čtvrtletím 2022, kdy nebyla uzavřena žádná investiční transakce. Objem investic nejvíce meziročně poklesl v Maďarsku, kde nebyla uzavřena žádná transakce, Norsku (-92 %), Belgii (-88 %) a Francii (-84 %).

Fraser Watson, Investment Advisory Director v Savills CZ&SK

, říká:

“Český průmyslový trh prokázal vysokou míru odolnosti vůči širším makroekonomickým vlivům působícím na celém kontinentu. Za tímto stavem samozřejmě nestojí jen jeden faktor; k přetrvávající poptávce investorů po českých průmyslových nemovitostech do jisté míry přispívá kombinace ideální geografické polohy země, omezená výstavba nových prostor, neochota majitelů prodávat své nemovitosti a dlouhodobě velmi nízká míra neobsazenosti.“

Průmyslové investiční transakce v Česku dosáhly v 1. čtvrtletí 2023 celkové hodnoty 125,5 milionu eur (30 % celkového objemu transakcí). Dle počtu uskutečněných transakcí byly průmyslové nemovitosti nejvíce obchodovaným sektorem, jelikož byly prodány čtyři nemovitosti. Tržní výnosy prémiových logistických nemovitostí zůstaly v 1. čtvrtletí 2023 beze změny na úrovni 5,00 %.

Za třemi ze čtyř transakcí uzavřených v České republice stál domácí kapitál, za čtvrtou slovenský subjekt. Jedná se o pokračování trendu z předchozích let, kdy dominantním zdrojem kapitálu byli tuzemští a regionální investoři. Nejaktivnějšími prodejci na evropském trhu byly v tomto čtvrtletí společnosti Goodman, LondonMetric a Panattoni, největšími kupci podle objemu pak BentalGreenOak, Blackstone a AGC Equity.

Marcus de Minckwitz, Head of EMEA industrial & logistics, dodává: „Hlavním faktorem tohoto zpomalení objemu investic v Evropě byla přísnější měnová politika, protože centrální banky pokračovaly ve zvyšování úrokových sazeb. To vedlo k vyšším finančním nákladům, které negativně ovlivnily náladu investorů. Do budoucna očekáváme, že se trh stabilizuje a v průběhu roku dojde k nárůstu objemu transakcí.“

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Další měsíc se objemy hypoték držely na vysoké úrovni

V dubnu poskytly banky a stavební spořitelny skutečně nové hypoteční úvěry za 26 mld. Kč. Jejich objem je o necelou polovinu vyšší než v prvním pololetí minulého roku. K tomu klienti navíc refinancovali či navýšili své hypotéky v rozsahu 6,2 mld. Kč. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2025

Komentář k nejzbytečnější dani, kterou měl stát už dávno zrušit

Dlouhodobě volám po tom, aby stát tuto nespravedlivou daň za to, že bydlím ve vlastním bytě či domě, úplně zrušil. Zajímavé je, že za užívání jiné vlastní věci státu daň neplatíme. Žádná speciální daň nezatěžuje vlastnictví auta, televize ani mobilního telefonu. Tak proč zrovna nemovitosti mají tohle nezáviděníhodné daňové privilegium?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 05. 2025