EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

15. 06. 2023

0 komentářů

SAVILLS: ČESKÁ REPUBLIKA PATŘÍ MEZI TŘI ZEMĚ S NEJVĚTŠÍ STABILITOU PRŮMYSLOVÝCH INVESTIC

 


 

Podle nejnovějšího průzkumu European Logistics Outlook společnosti Savills, dosáhl v Evropě objem investic do průmyslových nemovitostí 5,1 miliardy eur, což je v porovnání s předchozím čtvrtletím pokles o 49 % a v porovnání s rekordním 1. čtvrtletím roku 2022 pokles o 73 %. V jednotlivých zemích zaznamenaly nejmenší meziroční pokles objemu investic Česká republika (-3 %),Irsko (-29 %) a Portugalsko (-45 %). Pouze v Polsku a Rumunsku došlo k meziročnímu nárůstu investic. V Polsku byl zaznamenán nárůst o 110 %, a to zejména díky akvizici průmyslového parku Panattoni o rozloze 185 tis. m2, který koupila společnost P3 Logistic Parks. Meziroční nárůst v Rumunsku byl výsledkem porovnání s 1. čtvrtletím 2022, kdy nebyla uzavřena žádná investiční transakce. Objem investic nejvíce meziročně poklesl v Maďarsku, kde nebyla uzavřena žádná transakce, Norsku (-92 %), Belgii (-88 %) a Francii (-84 %).

Fraser Watson, Investment Advisory Director v Savills CZ&SK

, říká:

“Český průmyslový trh prokázal vysokou míru odolnosti vůči širším makroekonomickým vlivům působícím na celém kontinentu. Za tímto stavem samozřejmě nestojí jen jeden faktor; k přetrvávající poptávce investorů po českých průmyslových nemovitostech do jisté míry přispívá kombinace ideální geografické polohy země, omezená výstavba nových prostor, neochota majitelů prodávat své nemovitosti a dlouhodobě velmi nízká míra neobsazenosti.“

Průmyslové investiční transakce v Česku dosáhly v 1. čtvrtletí 2023 celkové hodnoty 125,5 milionu eur (30 % celkového objemu transakcí). Dle počtu uskutečněných transakcí byly průmyslové nemovitosti nejvíce obchodovaným sektorem, jelikož byly prodány čtyři nemovitosti. Tržní výnosy prémiových logistických nemovitostí zůstaly v 1. čtvrtletí 2023 beze změny na úrovni 5,00 %.

Za třemi ze čtyř transakcí uzavřených v České republice stál domácí kapitál, za čtvrtou slovenský subjekt. Jedná se o pokračování trendu z předchozích let, kdy dominantním zdrojem kapitálu byli tuzemští a regionální investoři. Nejaktivnějšími prodejci na evropském trhu byly v tomto čtvrtletí společnosti Goodman, LondonMetric a Panattoni, největšími kupci podle objemu pak BentalGreenOak, Blackstone a AGC Equity.

Marcus de Minckwitz, Head of EMEA industrial & logistics, dodává: „Hlavním faktorem tohoto zpomalení objemu investic v Evropě byla přísnější měnová politika, protože centrální banky pokračovaly ve zvyšování úrokových sazeb. To vedlo k vyšším finančním nákladům, které negativně ovlivnily náladu investorů. Do budoucna očekáváme, že se trh stabilizuje a v průběhu roku dojde k nárůstu objemu transakcí.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Nový stavební zákon pod lupou

Nový stavební zákon bude pro všechny typy staveb účinný od 1. července 2024. Jedním ze zamýšlených cílů nové úpravy bylo stavebníkům ulevit a také zrychlit celý povolovací proces. Zaměřme se na novinku v podobě jednotného řízení o povolení záměru – v čem skutečně stavebníkům usnadní život a s jakými úskalími je třeba počítat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *