EUR 24.210

USD 20.786

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.210

USD 20.786

Text: redakce hypoindex.cz

01. 04. 2025

Zahraniční kapitál se pomalu vrací, velké transakce však stále realizují čeští investoři

 

Rok 2024 byl pro nemovitostní fondy úspěšný a výhled pro tento zůstává také pozitivní. Do Česka se vrací zahraniční kapitál, ale největší realitní transakce stále uskutečňují domácí investoři. Věřím, že sebedůvěra, kterou získali při výpadku zahraničního kapitálu v souvislosti s pandemií a mezinárodní politickou situací, jim pomůže k uskutečnění ambiciózních plánů. Domácí investoři nejen že zvládají akvizice, ale zůstávají také flexibilní a rychlí v rozhodování, což jim umožňuje vyjednávat výhodné podmínky a uzavírat obchody. K dalšímu rozhýbání trhu by mohl přispět pokračující pokles úrokových sazeb, jeho rychlost však bude pomalejší než v posledních dvou letech.

Loading



 

Vývoj sazeb České národní banky se týká každého z nás. Ovlivňuje nabídku komerčních bank, a to jak na straně úvěrů, tak na straně stále atraktivních spořicích produktů, jejichž úročení už v loňském roce klesalo a nedosahovalo výnosů většiny nabízených investičních produktů. Mezi nimi se na špici dlouhodobě drží nemovitostní fondy, které navíc nabízí ideální možnost pro pravidelné investování po malých částkách. Náš fond CREDITAS Nemovitostní I přinesl investorům za loňský rok zhodnocení ve výši 10,6 %.

Letošní výsledky nemovitostních fondů bude ovlivňovat řada probíhajících pozitivních trendů na realitním trhu. Jedním z nich je oživení v oblasti hospitality. Po letech ekonomických nejistot, kdy cestovní ruch a pohostinství utrpěly značné ztráty, se v roce 2024 sektor vrátil na předcovidovou úroveň. Velmi příznivou perspektivu má stále i oblast nájemního bydlení. V posledních letech se zájem o ně v České republice zvýšil, a to především ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Plzeň. Tím se vytvořil prostor pro nabídku institucionálního nájemního bydlení spojeného s vyšší kvalitou služeb. Zároveň tomuto trendu nahrávají rostoucí ceny bytů na českém trhu i měnící se preference mladší generace.

Realitní trh, potažmo situace na poli nemovitostních fondů, zůstává stabilní. Celkově lze říci, že český kapitál se ukazuje jako silný a stabilní faktor, což přináší pozitivní změny v komerčních i rezidenčních projektech. Věříme, že v CREDITAS Nemovitostní I budeme nadále posilovat naši pozici na trhu a přinášet našim investorům stabilní a atraktivní zhodnocení.

Autor: Petr Škoch, člen představenstva CREDITAS investiční společnosti

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.91 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%
Historie vývoje

 

 


Související články

Největší developer odkládá výstavbu nových bytů. Jak to ovlivní dostupnost bydlení?

Největší rezidenční stavitel Central Group, stejně jako celý trh, nyní zažívá prodejní i stavební boom. Ve výstavbě má firma rekordních 3200 bytů v osmi lokalitách po celé Praze. A to bez potřeby bankovních úvěrů. Také prodeje nových bytů má v letošním roce rekordní. Přesto nyní o jeden rok odkládá zahájení všech svých nových projektů. Důvodem je nezdravé přehřívání stavebního trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2025

Studie: Proč majitelé bytů a domů věří, že svět je spravedlivý

Představte si, že vám najednou vzroste cena bytu o 30 procent. Necítíte se o trochu chytřejší, pracovitější, prostě „lepší“? A co když ceny rostou dál a dál. Ne proto, že byste vy osobně něco udělali, ale proto, že centrální banka tiskne peníze, přistěhovalci chtějí bydlet v Praze nebo spekulanti nakupují celé činžáky? Podle dvou studií […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2025

Mezi Prahou a kraji ve výrazný rozdíl ve výstavbě nemovitostí pro bydlení

Výrazný rozdíl v bytové výstavbě stále panuje mezi hlavním městem a ostatními kraji. Zatímco v Praze nové výstavbě dlouhodobě dominují bytové domy, v regionech naopak lidé preferují rodinné domy. Může za to nedostatek místa a drahé stavební pozemky v hlavním městě. Podíl bytů v bytových domech však v poslední době roste i jinde.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2025