Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Aktuální sazby hypoték: Sazby se dávají do pohybu

Jana Zámečníková

Zdá se, že hypoteční léto přece jen nebude tak klidné. Průměrná úroková sazba sice stále klesá a některé banky stále hypotéky zlevňují, jiné se ale pozvolna vydávají opačným směrem a zdražují. Blíží se konec hypotečního blahobytu?

Nebývale příznivé podmínky na hypotečním trhu a obavy z chystaných změn, které přinese nový zákon o úvěru pro spotřebitele a zpřísnění doporučení České národní banky (ČNB), žene do bank stále více zájemců o půjčku na bydlení. Stále častěji si také sjednávají hypotéky na delší dobu.

Pětileté fixace hrají prim

Ještě před pár lety si klienti nejčastěji volili tříletou fixaci hypotečního úvěru. V současné době rekordně nízkých úrokových sazeb si stále více lidí fixuje úrokové sazby na co nejdelší dobu. Na paty nejžádanější pětileté fixace tak šlape sedmiletá fixace. „Zhruba 20 procent hypoték uzavíráme nyní se sedmiletou fixací, jednoznačně vede pětiletá fixace,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Trend potvrzuje i produktový manažer Raiffeisenbank Milan Voldřich: „Klienti si uvědomují současnou výhodnou výši úrokových sazeb, o čemž svědčí zájem o delší fixace. Za první pololetí roku 2016 tak byla více než polovina sjednaných hypoték uzavřena s pětiletou fixací a čtvrtina se sedmiletou fixací.“

Popularitu pětiletých fixací si uvědomuje i Sberbank, která je zlevnila z 1,89 procenta na 1,79 procenta. O něco méně si pohrála s pětiletou fixací Expobank. Úrokové sazby fixace na pět let snížila o 0,08 procentního bodu na 3,20 procenta. Tříletou fixaci pak zlevnila o 0,09 procentního bodu na 3,16 procenta. Se sazbami nad tři procenta však i nadále zůstává Expobank nejdražší.

(Ne)patrné zdražování

Sotva se GE Money Bank s novým názvem Moneta Money Bank na trhu rozkoukala, už je tady zdražování. Všechny sledované fixace zvýšila o 0,1 procentního bodu. Fixaci na rok nabízí od 2,45 procenta a na tři a pět let od 1,95 procenta. Na druhou stranu rozšířila poměr poskytovaných úvěrů k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) z 85 procent až na 90 procent.

Raiffeisenbank zdražila sledované fixace dokonce o 0,2 procentního bodu. Jelikož banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace,  je možné získat hypoteční úvěr s fixací na jeden, tři i pět let od 1,99 procenta.

„Na poli úrokových sazeb nyní dochází spíše ke kosmetickým úpravám. Velké banky, které stály za minimy posledních měsíců, již upevnily své pozice a nyní se připravují na změny, které přinese novela zákona o spotřebitelském úvěru. K dalším kolům cenové války tak nedochází,“ říká Martin Jurek, analytik společnosti Fincentrum.

Některé banky se připravují na zpřísnění kritérií pro poskytování úvěrů na bydlení již během léta. Větší změny by pak měly přijít do konce roku. Na banky dolehne nejen účinnost nového zákona o úvěrech, ale i doporučení ČNB neposkytovat stoprocentní hypotéky.

„Výraznější změny v sazbách hypoték můžeme očekávat až s účinností novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta nastane na počátku prosince a ukáže, do jaké míry budou banky nuceny přenést na klienty náklady, spojené s novou legislativou – a zdali se některé pokusí zvýšit svůj podíl na trhu tím, že se v nižších hladinách sazeb vydrží pohybovat
déle než jejich konkurence,“
dodává Martin Jurek.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – srpen 2016

Banka

1 fixace

3 fixace

5 fixace

LTV

Česká spořitelna

3,19

1,99

1,79

do 100 %

ČSOB

3,19

2,29

1,89

do 70 %

Equa Bank

3,69

1,79

1,79

do 90 %

Expobank

4,52

3,16

3,20

do 90 %

Fio banka

2,19

1,58

1,58

do 80 %

Hypoteční banka

3,19

1,89

1,89

do 70 %

Komerční banka

2,49

1,79

1,79

do 90 %

mBank

1,84

1,99

2,24

od 61 % do 70 %

Moneta Money Bank

2,45

1,95

1,95

do 90 %

Raiffeisenbank

1,99

1,99

1,99

od 70 % do 90 %

Sberbank

2,99

1,89

1,79

do 90 %

UniCredit Bank

4,04

1,49

1,49

do 85 %

Wüstenrot

3,44

1,59

1,74

do 70 %

Poznámka: Oranžové sazby jsou vyšší a zelené nižší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií. Úroková sazba fixace na pět let do 90 % LTV.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využití pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Akce 1,89 % se vztahuje na ČSOB Hypotéku s dobou fixace úrokové sazby na 5 a 7 let a poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti do 70 %. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevu není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou úrokovou sazbu.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4. 5. 2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

„Pěkná hypotéka“: Akce se vztahuje na všechny typy úvěrů s výší úvěru od 1 000 000 Kč včetně a s dobou fixace na 3 a 5 let mimo hypotéky s LTV Poměr výše úvěru k ceně nemovitosti od 71 % do 100 %, předhypotečního úvěru, americké hypotéky a převzetí dluhu. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA. 

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro americké hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,2 procentního bodu
*) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,30%. Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000,– Kč výše

Wüstenrot: 1) U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. 2) Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,0 mil. Kč. 3) Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. 4) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. 5) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *