EUR 25.270

USD 24.048

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.270

USD 24.048

Text: Petr Zámečník

29. 07. 2013

1 komentář

Buřinka rozesílá výpovědi. Ale nevěří si

 


 

„Dovolte, abych Vám potvrdila individuální zvýhodnění v podobě jednorázové finanční kompenzace ve výši 20 000 Kč a to v případě ukončení smlouvy stavebního spoření,“ uvádí pracovnice klientského servisu v dopise jednomu z našich čtenářů. Čtenář nesouhlasil s důvody výpovědi smlouvy o stavebním spoření podle Obchodního zákoníku.

„Ke každému klientovi přistupujeme individuálně, bereme v potaz jejich individuální situaci a uvědomujeme si, že náš krok mohl některým z nich způsobit nesnáze, s nimiž se jim snažíme pomoci. Snažíme se i nadále udržet přízeň těchto klientů a nabídnout jim možnosti pokračování spoření za oboustranně přijatelných podmínek. Tuto praxi uplatňujeme již řadu let,“ zdůvodnila nabídku kompenzace stavební spořitelna. Je výpověď skutečně neplatná?

Právní názory

„Domnívám, že byla-li smlouva uzavřena v právním režimu nějakého právního předpisu, pak zánik této smlouvy by měl být řízen podle tohoto právního předpisu, který řídil její vznik. Jsem toho názoru, že zánik smlouvy o stavebním spoření by měl podléhat do půlnoci dne 31. 12. 2013 právnímu režimu občanského zákoníku,“ uvádí k našemu dotazu JUDr. Jareš, právník spolupracující s Asociací občanských poraden.

„Postup stavebních spořitelen vychází z tvrzení, že mezi nimi a klientem je uzavřena smlouva o vkladovém účtu dle ustanovení § 716 obchodního zákoníku. Nicméně stavební spoření vzniká na základě smlouvy o stavebním spoření dle zákona o stavebním spoření, přičemž se lze domnívat, že nejde o identické závazky. Ostatně smlouva o vkladovém účtu je při sjednávání stavebního spoření součástí smlouvy o stavebním spoření, nikoliv smlouvou identickou. Lze tak argumentovat, že vypovězení smlouvy o vkladovém účtu není totožné s vypovězením smlouvy o stavebním spoření,“ uvedl pro finanční server Měšec.cz právník a mediátor Petr Němec.

Neplatná výpověď?

Dva právní názory se shodují ve skutečnosti, že vypovídat smlouvu o stavebním spoření na základě Obchodního zákoníku, podle něhož nebyla uzavřena, je přinejmenším problematické. I postup stavební spořitelny v případě snahy o vyrovnání se s klientem formou jednorázové kompenzace naznačuje nejistotu spořitelny, jak by dopadl případný soudní spor.

„Zákon o stavebním spoření je zvláštním právním předpisem, který však upravuje prvky specifické pouze pro stavební spoření. V otázkách neupravených tímto zvláštním právním předpisem se stavební spoření řídí obecnými právními předpisy, tedy zejména obchodním a občanským zákoníkem,“ trvá na platnosti výpovědi SSČS.

„Protože účet stavebního spoření představuje svou povahou vkladový účet, […] lze na smlouvu o stavebním spoření s odkazem na výše uvedené uplatnit úpravu vkladového účtu v obchodním zákoníku,“ hájí svůj postup stavební spořitelna.

Nedostali jste výpověď? Snížíme vám úrok

Výpovědi se týkají přibližně šesti tisíc klientů s úrokovou sazbou 3 až 4 % ročně – tedy u klientů využívajících smlouvy o stavebním spoření ještě z let do roku 2003. U mladších smluv začíná využívat ustanovení Všeobecných obchodních podmínek, které pro ni znamená mnohem větší prospěch než výpověď smlouvy.

„Po uplynutí 6 let ode dne uzavření smlouvy o stavebním spoření a při splnění dalších podmínek stanovených zákonem má Stavební spořitelna právo jednostranně měnit úrokovou sazbu z vkladů, a to opakovaně. Výši změněné úrokové sazby vyhlašuje Stavební spořitelna ve sdělení. O uplatnění tohoto práva bude účastník písemně informován,“ uvádí Všeobecné obchodní podmínky.

Podle našich informací začala ustanovení o snížení úrokových sazeb starších klientů Buřinka již uplatňovat.

Tip: Buřinka není jediná stavební spořitelna, která má možnost snížit úrokovou sazbu u starších smluv stavebního spoření. Které spořitelny a za jakých podmínek vám sazbu snížit mohou? Čtěte v článku Rozumíte podmínkám stavebních spořitelen? aneb Snížíme vám úrok

Využíváme právo zakotvené ve smlouvě o stavebním spoření na jednostrannou změnu úrokové sazby po 6 letech spoření. Přestože jsou srovnatelné vkladové produkty úročeny nižšími úroky, klientům budeme úročit stavební spoření novou sazbou ve výši 1 % ročně,“ uvádí Buřinka ve svém sdělení. Nová úroková sazba bude účinná od 1. 9. 2013.

V současnosti zasílá informaci o změně sazby klientům, kteří uzavřeli smlouvu po 1. 1. 2004, spoří alespoň 6 let a nevyužili nabídku na poskytnutí úvěru. U starších smluv možnost snížení úroku spořitelna nemá.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024

Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali

Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším případě dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Eva Valentová

    25 března, 2014

    Zdravím, dostala jsem výpis překlenovacího úvěru, kterému moc nerozumím, v.s.432 160 12 Valentová Eva prosím o sdělení zda máme dále platit, nebo je už částka uhrazena??? Děkuji za odpověď

    Odpovědět