EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Cenám navzdory zájem o nemovitosti roste

 


 

Okurková sezona v prodeji bytů se letos v létě nekonala. Od července do září pražští developeři prodali celkem 1400 nových bytů, což bylo o 28 procent více než loni. Letošní rok celkově realitnímu trhu přeje. Od ledna se v Praze prodalo celkem 4250 bytů, což byl meziroční nárůst o 22,7 procenta. Dalších 7000 bytů mají developeři v současné době připravených k prodeji. Vyplývá to ze společných dat společností EKOSPOL, Trigema a Skanska Reality, které letos na jaře spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

I z pohledu realitních kanceláří se realitnímu trhu daří. „Na trhu sledujeme sílící optimismus. Lidé jsou ochotnější vzít si hypotéku a investovat do nemovitosti,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Na vzestupu jsou také investoři, kteří kupují celé činžovní domy či investiční byty. Mohou za to právě již zmíněné nízké úrokové sazby u hypoték. Hypoteční úvěr se totiž vyplatí, i když kupujete nemovitost jako investici a banka vám tudíž o něco zvedne i úrokovou sazbu.

Zvyšující se zájem je patrný také u nájemního bydlení, které oproti výraznému loňskému roku opět roste. „Čím dál častěji je prioritou lokalita či velikost bytu, což přirozeně zvyšuje poptávku po pronájmu,“ vysvětluje Hanuš Němeček.

Dalším důvodem razantního růstu počtu prodaných bytů v letních měsících letošního roku stojí vedle neustále doplňované nabídky levných bytů i mimořádně příznivá situace na tuzemském hypotečním trhu, kdy banky nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami. „Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent,“ říká Evžen Korec.

REKLAMA

V kurzu je i luxus

Podstatný podíl na zvýšeném obratu má ale také rostoucí hodnota některých nemovitostí. Například ceny pozemků v Praze rostly i v době realitní krize. Dalším zajímavým artiklem jsou v současné době luxusní nemovitosti. „Luxusní domy, byty a pozemky se prodávají prakticky v jakékoli situaci, nicméně v posledních měsících si získávají mnohem větší pozornost,“ říká Hanuš Němeček. Ceny ostatních nemovitostí rostou spíše pomalu. Odborníci tedy neočekávají, že by se ceny bytů a domů vrátily na předkrizovou úroveň do konce tohoto roku.

Ceny nemovitostí také záleží na dané lokalitě. Pokud je v okolí bytu dobrá občanská vybavenost a dopravní dostupnost, roste jeho cena, i když se nejedná o supermoderní novostavbu. Ceny panelových bytů tak nerostou plošně, ale jen v rámci některých adres.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *