EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Cenám navzdory zájem o nemovitosti roste

 


 

Okurková sezona v prodeji bytů se letos v létě nekonala. Od července do září pražští developeři prodali celkem 1400 nových bytů, což bylo o 28 procent více než loni. Letošní rok celkově realitnímu trhu přeje. Od ledna se v Praze prodalo celkem 4250 bytů, což byl meziroční nárůst o 22,7 procenta. Dalších 7000 bytů mají developeři v současné době připravených k prodeji. Vyplývá to ze společných dat společností EKOSPOL, Trigema a Skanska Reality, které letos na jaře spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

I z pohledu realitních kanceláří se realitnímu trhu daří. „Na trhu sledujeme sílící optimismus. Lidé jsou ochotnější vzít si hypotéku a investovat do nemovitosti,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Na vzestupu jsou také investoři, kteří kupují celé činžovní domy či investiční byty. Mohou za to právě již zmíněné nízké úrokové sazby u hypoték. Hypoteční úvěr se totiž vyplatí, i když kupujete nemovitost jako investici a banka vám tudíž o něco zvedne i úrokovou sazbu.

Zvyšující se zájem je patrný také u nájemního bydlení, které oproti výraznému loňskému roku opět roste. „Čím dál častěji je prioritou lokalita či velikost bytu, což přirozeně zvyšuje poptávku po pronájmu,“ vysvětluje Hanuš Němeček.

Dalším důvodem razantního růstu počtu prodaných bytů v letních měsících letošního roku stojí vedle neustále doplňované nabídky levných bytů i mimořádně příznivá situace na tuzemském hypotečním trhu, kdy banky nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami. „Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent,“ říká Evžen Korec.

REKLAMA

V kurzu je i luxus

Podstatný podíl na zvýšeném obratu má ale také rostoucí hodnota některých nemovitostí. Například ceny pozemků v Praze rostly i v době realitní krize. Dalším zajímavým artiklem jsou v současné době luxusní nemovitosti. „Luxusní domy, byty a pozemky se prodávají prakticky v jakékoli situaci, nicméně v posledních měsících si získávají mnohem větší pozornost,“ říká Hanuš Němeček. Ceny ostatních nemovitostí rostou spíše pomalu. Odborníci tedy neočekávají, že by se ceny bytů a domů vrátily na předkrizovou úroveň do konce tohoto roku.

Ceny nemovitostí také záleží na dané lokalitě. Pokud je v okolí bytu dobrá občanská vybavenost a dopravní dostupnost, roste jeho cena, i když se nejedná o supermoderní novostavbu. Ceny panelových bytů tak nerostou plošně, ale jen v rámci některých adres.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *