EUR 24.755

USD 23.747

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.755

USD 23.747

Text: Monika Lukešová

15. 10. 2014

0 komentářů

Cenám navzdory zájem o nemovitosti roste

 


 

Okurková sezona v prodeji bytů se letos v létě nekonala. Od července do září pražští developeři prodali celkem 1400 nových bytů, což bylo o 28 procent více než loni. Letošní rok celkově realitnímu trhu přeje. Od ledna se v Praze prodalo celkem 4250 bytů, což byl meziroční nárůst o 22,7 procenta. Dalších 7000 bytů mají developeři v současné době připravených k prodeji. Vyplývá to ze společných dat společností EKOSPOL, Trigema a Skanska Reality, které letos na jaře spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

I z pohledu realitních kanceláří se realitnímu trhu daří. „Na trhu sledujeme sílící optimismus. Lidé jsou ochotnější vzít si hypotéku a investovat do nemovitosti,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Na vzestupu jsou také investoři, kteří kupují celé činžovní domy či investiční byty. Mohou za to právě již zmíněné nízké úrokové sazby u hypoték. Hypoteční úvěr se totiž vyplatí, i když kupujete nemovitost jako investici a banka vám tudíž o něco zvedne i úrokovou sazbu.

Zvyšující se zájem je patrný také u nájemního bydlení, které oproti výraznému loňskému roku opět roste. „Čím dál častěji je prioritou lokalita či velikost bytu, což přirozeně zvyšuje poptávku po pronájmu,“ vysvětluje Hanuš Němeček.

Dalším důvodem razantního růstu počtu prodaných bytů v letních měsících letošního roku stojí vedle neustále doplňované nabídky levných bytů i mimořádně příznivá situace na tuzemském hypotečním trhu, kdy banky nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami. „Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent,“ říká Evžen Korec.

REKLAMA

V kurzu je i luxus

Podstatný podíl na zvýšeném obratu má ale také rostoucí hodnota některých nemovitostí. Například ceny pozemků v Praze rostly i v době realitní krize. Dalším zajímavým artiklem jsou v současné době luxusní nemovitosti. „Luxusní domy, byty a pozemky se prodávají prakticky v jakékoli situaci, nicméně v posledních měsících si získávají mnohem větší pozornost,“ říká Hanuš Němeček. Ceny ostatních nemovitostí rostou spíše pomalu. Odborníci tedy neočekávají, že by se ceny bytů a domů vrátily na předkrizovou úroveň do konce tohoto roku.

Ceny nemovitostí také záleží na dané lokalitě. Pokud je v okolí bytu dobrá občanská vybavenost a dopravní dostupnost, roste jeho cena, i když se nejedná o supermoderní novostavbu. Ceny panelových bytů tak nerostou plošně, ale jen v rámci některých adres.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022

Nepříznivý scénář poklesu cen nemovitostí na scéně

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku trhají rekordy. Zdá se, že inflace cen nemovitostí v Česku nezná hranic. Nic ovšem neroste do nebes, dynamika cen na českém realitním trhu jistě zpomalí. Realitní trh začne v lepším případě stagnovat, v horším se otřese v základech. V nepříznivém scénáři ceny domů a bytů klesnou.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.