Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Cenám navzdory zájem o nemovitosti roste

Monika Lukešová

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů zatím stále klesají, ale ceny nemovitostí rostou. I přesto, že jsou ceny vyšší, roste i poptávka po novém bydlení. Záleží však na lokalitě dané nemovitosti. Kupující v poslední době i čím dál víc lákají luxusnější nemovitosti než družstevní byty v paneláku.

Okurková sezona v prodeji bytů se letos v létě nekonala. Od července do září pražští developeři prodali celkem 1400 nových bytů, což bylo o 28 procent více než loni. Letošní rok celkově realitnímu trhu přeje. Od ledna se v Praze prodalo celkem 4250 bytů, což byl meziroční nárůst o 22,7 procenta. Dalších 7000 bytů mají developeři v současné době připravených k prodeji. Vyplývá to ze společných dat společností EKOSPOL, Trigema a Skanska Reality, které letos na jaře spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

I z pohledu realitních kanceláří se realitnímu trhu daří. „Na trhu sledujeme sílící optimismus. Lidé jsou ochotnější vzít si hypotéku a investovat do nemovitosti,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Na vzestupu jsou také investoři, kteří kupují celé činžovní domy či investiční byty. Mohou za to právě již zmíněné nízké úrokové sazby u hypoték. Hypoteční úvěr se totiž vyplatí, i když kupujete nemovitost jako investici a banka vám tudíž o něco zvedne i úrokovou sazbu.

Zvyšující se zájem je patrný také u nájemního bydlení, které oproti výraznému loňskému roku opět roste. „Čím dál častěji je prioritou lokalita či velikost bytu, což přirozeně zvyšuje poptávku po pronájmu,“ vysvětluje Hanuš Němeček.

Dalším důvodem razantního růstu počtu prodaných bytů v letních měsících letošního roku stojí vedle neustále doplňované nabídky levných bytů i mimořádně příznivá situace na tuzemském hypotečním trhu, kdy banky nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami. „Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent,“ říká Evžen Korec.

V kurzu je i luxus

Podstatný podíl na zvýšeném obratu má ale také rostoucí hodnota některých nemovitostí. Například ceny pozemků v Praze rostly i v době realitní krize. Dalším zajímavým artiklem jsou v současné době luxusní nemovitosti. „Luxusní domy, byty a pozemky se prodávají prakticky v jakékoli situaci, nicméně v posledních měsících si získávají mnohem větší pozornost,“ říká Hanuš Němeček. Ceny ostatních nemovitostí rostou spíše pomalu. Odborníci tedy neočekávají, že by se ceny bytů a domů vrátily na předkrizovou úroveň do konce tohoto roku.

Ceny nemovitostí také záleží na dané lokalitě. Pokud je v okolí bytu dobrá občanská vybavenost a dopravní dostupnost, roste jeho cena, i když se nejedná o supermoderní novostavbu. Ceny panelových bytů tak nerostou plošně, ale jen v rámci některých adres.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *