EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: Monika Lukešová

10. 08. 2022

0 komentářů

Ceny některých stavebních materiálů klesají, developerský trh roste, říká odborník

 

Některé developerské projekty z důvodu drahého stavebního materiálu zpomalily. Developeři přesunuli svůj zájem mimo Prahu, ale regionální výstavba má své výhody i nevýhody. Na vývoj trhu a zda by volil panelák nebo novostavbu jsme se zeptali Jana Loba, jednatele společnosti K&L Rock. 

Jak je na tom momentálně developerský trh? 

Myslím si, že developerský trh jako takový má stále rostoucí trend, z chování velkých developerských skupin je však vidět, že se připravují na možnou variantu ochlazení trhu.

Začínají se znovu rozjíždět pozastavené stavby?

Pokud se bavíme o významnějších projektech tak u těch jsem nezaznamenal pozastavení spíše zpomalení, nicméně tyto stavby stále pokračují. Naše skupina má start nového projektu naplánovaný na tento podzim, takže uvidíme, jak to bude vypadat u nás.

Je rozdíl mezi regionální a pražskou výstavbou? 

REKLAMA

Regionální výstavba má svá specifika, mezi ty pozitivní bych řadil rychlejší schvalování projektů, či menší ceny pozemků na vstupu. Prodejní ceny jsou však jiné oproti Praze, proto se spousta větších skupin soustředí na Prahu či Brno s náklady za výstavbu bytového metru jsou mnohdy výš, než by byli schopni v dané lokalitě prodávat.

Praha je zajímavá z finanční stránky a také z důvodu vysoké poptávky po bytech, developeři měli snadnou cestu v prodeji, projekt byl většinou celý prodaný dříve, než začala stavba.

Jako negativní jsou určitě dlouhé schvalovací procesy. Naši zákonodárci by se měli zamyslet nad legislativou, která by umožnila zkrátit určité schvalovací procesy a tím urychlit obnovu a výstavbu nového bydlení po celé republice nejen v Praze.

Je stále stavební materiál tak drahý jako na jaře letošního roku?

Trh s cenami materiálu se uklidňuje a dané segmenty už začínají klesat, jako důležitější spíše vidím, že materiál vůbec je, byli tu měsíce kdy materiál dle dodavatelů prakticky vůbec nebyl.

REKLAMA

Jaký je zájem o byty v developerských projektech, které jsou ve výstavbě? 

Hypoteční trh hodně spadl díky sazbám centrální banky poptávka po vlastním bydlení však nezmizela, je nutno říct že nákup vlastního bydlení se citelně prodražuje.  V této době sleduji zvýšenou poptávku zejména o tzv. investiční byty, které se následně pronajmou, oproti trhu prodeje nových bytů, trh s pronájmy velice roste.

Jak vidíte vývoj developerského trhu do konce roku?

Myslím si, že do konce roku je to krátký výhled, nic moc se asi nezmění, otázkou je, jak zahýbe nové vedení centrální banky s úrokovými sazbami a na základě toho jak komerční banky budou schvalovat hypotéky, a za jaké podmínky. Pokud budou hypotéky lépe dostupné, prodeje se opět zvednou, kdyby však hypotéky nebyli dostupné je jasné, že prodeje budou dále klesat. To je výhled spíše na nadcházejících 12 měsíců.

A co byste volili vy: větší byt v paneláku nebo menší v novostavbě za stejnou cenu?

REKLAMA

V tento moment díky energetické krizi bych volil novější stavbu s modernějšími technologiemi. Energetická náročnost je velkou otázkou všech klientů v této době.  A také proto, že se mi nové moderní stavby líbí.

Jan Lobo

má bohaté zkušenosti na akciových, měnových či komoditních trzích a především v oblasti realit. Obchodování na burze se věnuje již od mládí a v roce 2019 se svým tehdejším kolegou Erikem Kmetěm založili skupinu K&L Rock Group. V roce 2020 spustili alternativní investiční fond, který zhodnocuje prostředky klientů unikátní kombinací investic do nemovitostí, tradingu na akciových i komoditních trzích a private equity. V současnosti má skupina v portfoliu aktiva za téměř čtvrt miliardy korun a její aktivity jsou rozčleněny do tří hlavních oblastí – správa a zhodnocování majetku, realitní projekty a private equity investice. Jan Lobo se v rámci K&L Rock Group věnuje vedení realitních a developerských projektů, tvorbě a naplňování celkové strategie a vize a také řízení, školení a rozvoji týmu zhruba desítky obchodníků.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.