EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Ceny některých stavebních materiálů klesají, developerský trh roste, říká odborník

 

Některé developerské projekty z důvodu drahého stavebního materiálu zpomalily. Developeři přesunuli svůj zájem mimo Prahu, ale regionální výstavba má své výhody i nevýhody. Na vývoj trhu a zda by volil panelák, nebo novostavbu jsme se zeptali Jana Loba, jednatele společnosti K&L Rock.

Loading 

Jak je na tom momentálně developerský trh? 

Myslím si, že developerský trh, jako takový má stále rostoucí trend. Z chování velkých developerských skupin je však vidět, že se připravují na možné ochlazení trhu.

Začínají se znovu rozjíždět pozastavené stavby?

Pokud se bavíme o významnějších projektech, tak u těch jsem nezaznamenal pozastavení, spíše zpomalení, nicméně tyto stavby stále pokračují. Naše skupina má start nového projektu naplánovaný na letošní podzim, takže uvidíme, jak to bude vypadat u nás.

Je rozdíl mezi regionální a pražskou výstavbou? 

REKLAMA

Regionální výstavba má svá specifika, mezi ty pozitivní bych řadil rychlejší schvalování projektů, či menší ceny pozemků na vstupu. Prodejní ceny jsou však jiné oproti Praze, proto se spousta větších skupin soustředí na Prahu či Brno. S náklady za výstavbu bytového metru jsou mnohdy výš, než by byli schopni v dané lokalitě prodávat.

Praha je zajímavá z finanční stránky a také z důvodu vysoké poptávky po bytech. Developeři měli snadnou cestu v prodeji, projekt byl většinou celý prodaný dříve, než začala stavba.

Za negativní stránku považuji dlouhé schvalovací procesy. Naši zákonodárci by se měli zamyslet nad legislativou, která by umožnila zkrátit určité schvalovací procesy a tím urychlit obnovu a výstavbu nového bydlení po celé republice, nejen v Praze.

Je stále stavební materiál tak drahý jako na jaře letošního roku?

Trh s cenami materiálu se uklidňuje a dané segmenty už začínají klesat. Jako důležitější spíše vidím, že materiál vůbec je, byly tu měsíce, kdy materiál dle dodavatelů prakticky vůbec nebyl.

REKLAMA

Jaký je zájem o byty v developerských projektech, které jsou ve výstavbě? 

Hypoteční trh hodně spadl díky sazbám centrální banky. Poptávka po vlastním bydlení však nezmizela. Je nutno říct, že nákup vlastního bydlení se citelně prodražuje.  V této době sleduji zvýšenou poptávku zejména o tzv. investiční byty, které se následně pronajmou. Oproti prodeji nových bytů, trh s pronájmy roste.

Jak vidíte vývoj developerského trhu do konce roku?

Myslím si, že do konce roku je to krátký výhled, nic moc se asi nezmění. Otázkou je, jak zahýbe nové vedení centrální banky s úrokovými sazbami a jak na základě toho budou komerční banky schvalovat hypotéky, a za jakých podmínek. Pokud budou hypotéky lépe dostupné, prodeje se opět zvednou, kdyby však hypotéky nebyly dostupné, je jasné, že prodeje budou dále klesat. To je výhled spíše na nadcházejících 12 měsíců.

A co byste volil vy: větší byt v paneláku nebo menší v novostavbě za stejnou cenu?

REKLAMA

V tento moment díky energetické krizi bych volil novější stavbu s modernějšími technologiemi. Energetická náročnost momentálně zajímá všechny klienty. A také proto, že se mi nové moderní stavby líbí.

Jan Lobo

má bohaté zkušenosti na akciových, měnových či komoditních trzích a především v oblasti realit. Obchodování na burze se věnuje již od mládí. V roce 2019 se svým tehdejším kolegou Erikem Kmetěm založili skupinu K&L Rock Group. V roce 2020 spustili alternativní investiční fond, který zhodnocuje prostředky klientů unikátní kombinací investic do nemovitostí, tradingu na akciových i komoditních trzích a private equity. V současnosti má skupina v portfoliu aktiva za téměř čtvrt miliardy korun a její aktivity jsou rozčleněny do tří hlavních oblastí – správa a zhodnocování majetku, realitní projekty a private equity investice. Jan Lobo se v rámci K&L Rock Group věnuje vedení realitních a developerských projektů, tvorbě a naplňování celkové strategie a také řízení, školení a rozvoji týmu zhruba desítky obchodníků.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *