EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Petr Zámečník

10. 04. 2017

0 komentářů

ČNB ukončila intervence. Úroky porostou

 

ČNB ukončila intervence na devizovém trhu a uvolnila českou korunu. Bezprostřední reakcí bylo posílení koruny. Ukončení kurzového závazku ale zvýší úrokové sazby. I hypotečních úvěrů. 


Česká národní banka (ČNB) opustila minulý čtvrtek ve 12:30 kurzový závazek na mimořádném měnověpolitickém zasedání Bankovní rady ČNB. Česká koruna bez intervencí začala krátce poté posilovat. Ještě týž den posílila a podívala se pod 26,60 Kč/EUR. Intervence ČNB ale nedržely pouze slabou korunu. Boj proti posilování české koruny též držel nízké úrokové sazby.
Ukončení intervencí ČNB se projeví i v cenách hypotečních a dalších úvěrů. Jejich sazby porostou. U úvěrových produktů ale změna potrvá déle a sazby porostou pozvolna. Krátce poté, kdy ČNB ukončila intervence, se zvýšily výnosy českých státních dluhopisů. Následovat bude pravděpodobně zvýšení sazeb na mezibankovním trhu. A z něj se teprve přenese na hypotéky a spotřebitelské půjčky.

Jak intervence ČNB snižovaly úrokové sazby

Česká národní banka udržovala kurz české koruny „poblíž hranice 27 Kč/EUR“. Jakmile koruna měla tendenci posílit, přišla ČNB s nově „vytištěnými“ korunami a nakoupila eura. Vyšší nabídka korun vedla k oslabení koruny – a k udržení kurzu nad 27 Kč/EUR.
Proti ČNB stáli především spekulanti. Ti se nyní budou stahovat a budou koruny prodávat, jakmile koruna (pro jejich spekulativní plán) dostatečně posílí. Klesne tedy poptávka po českých státních dluhopisech, které nakupovali, a jejich úrokové sazby (výnosy) vzrostou. Ostatně, to se již děje.
Zatímco [ve čtvrtek] dopoledne byl výnos dvouletých dluhopisů ještě -0,35 %, po ukončení kurzového závazku vystřelil nahoru a v současné době  se pohybuje kolem -0,16 %, nejvyšší úrovni od loňského srpna,“ uvedl krátce po ukončení intervencí ČNB Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Úrokové sazby hypoték pod tlakem

Oddělit jednotlivé vlivy růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů je téměř nemožné. Od 1. dubna 2017 začalo platit zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték s vyšším LTV (banka nesmí poskytnout více než 90% hypotéku a v rozmezí LTV – úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti – od 80 % do 90 % smí poskytnout jen 15 % nových úvěrů. Výsledkem bylo téměř okamžité zvýšení nabídkových sazeb hypoték nad 80 % LTV.
Zároveň banky zřejmě ještě zcela nepromítly do sazeb zvýšení rizika pro ně plynoucího z nového zákona o spotřebitelském úvěru. I tento „prospotřebitelský“ zákon s novými pravidly na „ochranu spotřebitele“ vede ke zdražení hypoték.
A do této situace ČNB ukončila svůj kurzový závazek, který k růstu úrokových sazeb také přidá. Ale vliv na hypotéky nebude mít pravděpodobně bezprostředně. Okamžitě se změna projevila na trhu českých státních dluhopisů. Poté se přenese na cenu zdrojů bank – na mezibankovní trh. Tam to neprodleně (následující měsíc) pocítí klienti s variabilní úrokovou sazbou.

Kdy porostou úrokové sazby hypoték?

“Konec intervencí se od České národní banky dal očekávat, bylo to jen otázkou času. Lze očekávat, že úrokové sazby půjdou pomalu nahoru, což ovlivní i cenu úvěrů. Nepředpokládám však, že by se měly úvěry dramaticky zdražovat,“ říká Tomáš Konvička, obchodní ředitel Fair Credit.
„Je pravděpodobné, že ČNB nebude chtít hýbat s oficiálními sazbami, dokud neuvidí, že se neusadila post-intervenční volatilita. První růst úrokových sazeb tak přijde pravděpodobně výrazně později, než předpokládá poslední prognóza centrální banky. A nedá se teoreticky vyloučit ani zavedení záporných sazeb – v případě, že by časem vyšší úroveň kratšího konce české dluhopisové křivky začala přitahovat do korun nový spekulativní kapitál. To však v tuto chvíli není na pořadu dne,“ uvádí Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.
Záporné úrokové sazby ČNB by naopak mohly vést ke snížení úrokových sazeb hypoték. Jejich využití ale není příliš pravděpodobné, přestože to členové Bankovní rady ČNB nevylučují. Prognóza ČNB z poloviny loňského roku přitom predikovala růst úrokových sazeb v pololetí 2017.
Na dotaz ohledně budoucího růstu sazeb Jiří Rusnok odpověděl spíše neurčitě. Dle něj ČNB přinesla zpřísnění měnových podmínek ukončení kurzového závazku a podle dalšího vývoje kurzu a inflace bude ČNB zvažovat vývoj svých sazeb. Nepředpokládal však, že by se sazby zvedaly záhy po konci kurzového závazku (například v květnu), nicméně to nechtěl dopředu vyloučit,“ uvedl k tiskové konferenci ČNB po ukončení kurzového závazku Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.
„Podle našeho názoru bude rychlost zvyšování úrokových sazeb záviset na rychlosti posilování koruny. I se silnější korunou na úrovni 26 Kč za euro však začne ČNB zvyšovat úrokové sazby již letos. Růst sazeb v letošním roce tak vidíme jako velmi pravděpodobný,“ odhaduje budoucí vývoj Jakub Seidler.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Vysoké úroky a refinancování

Lidé se nebojí sjednávat finanční produkty přes internet. Pohodlnost vítězí

V době koronavirové pandemie se většina sjednávání finančních produktů přesunula na internet. S rozvolněním protikoronavirových opatření se lidé ale na pobočky neženou. Stále roste procento klientů, kteří jsou ochotni uzavřít hypoteční úvěr a další finanční produkty přes internet. Ukázal to průzkum společnosti B3 Technology.

Text: František Veselý

27. 05. 2022

Úrokové sazby u hypoték budou ke konci roku kolem 7 %, odhadují odborníci

Začátkem května Česká národní banka znovu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu na 5,75 procenta. Je teda jasné, že úrokové sazby u hypoték budou nadále stoupat. Výši sazeb a další rozhodnutí Bankovní rady ČNB také ovlivní volba nového guvernéra, kterým se stal Aleš Michl.  Jak se bude tedy v průběhu letošního roku vyvíjet hypoteční trh?

Text: František Veselý

24. 05. 2022

Čemu se vyhnout, když chcete získat hypotéku

Přemýšlíte nad hypotékou a už plánujete první kroky k jejímu dosažení? Při zařizování, ale můžete také šlápnout vedle. Jakých nejčastějších chyb se vyvarovat, když chcete být v dosažení hypotečního úvěru úspěšní?

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

23. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.