Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

ČNB: Úrokové sazby hypoték v březnu 3,28 %

Petr Zámečník

Česká národní banka zveřejnila měnovou statistiku. V rámci ní uvádí i úrokové sazby hypotečních úvěrů. Jsou vyšší než podle Fincentrum Hypoindexu. A jak si stojí ostatní úvěry na bydlení?

Česká národní banka v minulém týdnu zveřejnila měnovou statistiku shrnující pohled na finanční trh. Součástí jsou i informace o úvěrech poskytnutých domácnostem – a to včetně úvěrů na bydlení zahrnujících hypotéky i stavební spoření.

Měnová statistika ČNB uvádí průměrnou úrokovou sazbu nově poskytnutých hypoték za měsíc březen ve výši 3,28 %. To je znatelně vyšší ukazatel, než kolik činí průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypoték za stejný měsíc dle Fincentrum Hypoindexu – 3,17 %. Obě čísla ale vycházejí z různých údajů.

Česká národní banka v souladu se zákonem o dluhopisech od roku 2009 uvádí mezi hypoteční úvěry veškeré úvěry zajištěné nemovitostí, pokud dlužná částka nepřevýší dvojnásobek zástavní hodnoty. Tímto způsobem jsou mezi hypotéky zahrnuty též např. úvěry ze stavebního spoření, které jsou zástavou nemovitosti zajištěny. A úvěry ze stavebního spoření jsou v současné situaci nízkých úrokových sazeb dražší.

Druhým důvodem vyšších odlišných úrokových je, že Fincentrum Hypoindex sleduje nově sjednané úvěry – a u nich mnohdy dochází k pozdějšímu čerpání. Např. v současnosti není výjimkou možnost sjednat si hypoteční úvěr s odloženým čerpáním až do konce letošního roku a zajistit si tak současnou výši úrokové sazby.

Tabulka 1: Úrokové sazby úvěrů na bydlení v březnu 2013 dle ČNB

 

Nově poskytnuté úvěry

Celkové úvěry

Úvěry na bydlení

3,54 %

4,47 %

–       Hypoteční úvěry

3,28 %

4,35 %

–       Úvěry ze stavebního spoření

4,55 %

5,36 %

Zdroj: Měnová statistika ČNB – květen

Úrokové sazby hypoték podle statistik České národní banky se pohybují shodně s výsledky Fincentrum Hypoindexu. V lednu a únoru došlo dle ČNB pouze k drobnému výkyvu, ovšem následoval březnový hlubší pokles než u dat Fincentrum Hypoindexu.

Tabulka 2: Úrokové sazby hypoték v roce 2013 dle ČNB a Fincentrum Hypoindexu

 

ČNB

Fincentrum Hypoindex

Leden 2013

3,35 %

3,21 %

Únor 2013

3,38 %

3,21 %

Březen 2013

3,28 %

3,17 %

Zdroj: Měnová statistika ČNB – květen, Fincentrum Hypoindex

Stavební spoření je levnější než hypotéky především v dobách vysokých úrokových sazeb. To plyne jednak z jeho konstrukce, která je postavená na „přátelských klientech“ – tedy klientech, kteří (zatím) nechtějí prostředky využít k účelu bydlení. Zároveň ovšem plyne i ze zákona. Stavební spořitelny u řádných úvěrů musí úrokovou sazbu uvést do smlouvy o stavebním spoření hned při jejím sjednání. Navíc rozdíl mezi sazbou z vkladů a sazbou z úvěru nesmí přesáhnout 3 procentní body.

Úvěry ze stavebního spoření i v poslední době podle statistik ČNB spíše zdražují. Zatímco v lednu dosahovaly 4,44 %, v únoru povyrostly na 4,48 %, a v březnu znatelně vyskočily na 4,55 %. Přesto ale i v březnu zůstávají v meziročním srovnání na nižší úrovni, když v březnu 2012 sazba dosahovala 4,62 %.

Meziročně jsou levnější i hypoteční úvěry. Od března 2012 do března 2013 jejich úroková sazba poklesla téměř o 0,5 procentního bodu – z 3,75 % na 3,28 %.

Klesnou ještě sazby hypoték?

Prostor pro pokles sazeb je již pravděpodobně vyčerpán. Toto je věta, kterou jsou hodnoceny poklesy úrokových sazeb hypoték již více než rok. V současné době se ale množí skupina zastánců názoru, že již opravdu dochází prostor k dalšímu poklesu.

Navíc v současnosti velmi pravděpodobně zapůsobí na pokles sazeb množství aktuální jarních hypotečních slev a akcí, což spodní hranici úrokových sazeb v Česku může ještě posunout.

Anketa: Klesnou ještě úrokové sazby hypoték?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *