EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Monika Lukešová

27. 12. 2017

Daniel Kotula: Když se bude ekonomice dařit, za rok sazby u hypoték vzrostou i na 3 %

 

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pomalu, ale jistě rostou. Otázkou je, jak dlouho bude tento rostoucí trend pokračovat. Zájemci o nové bydlení stojí před rozhodnutím, zda nemovitost koupit teď, nebo ještě počkat. I klienti, kterým končí v dohledné době fixace, řeší, na jak dlouho si hypotéku zafixovat, případně jestli si sazbu rezervovat i rok dopředu. Co na to říká Daniel Kotula, majitel realitní kanceláře RE/MAX City? 


Co byste doporučil lidem, kteří si chtějí koupit byt na hypotéku? Rychle jednat, nebo počkat?
Jednat ve spěchu se při koupi nemovitosti nevyplatí nikdy. Je potřeba nemovitost pečlivě vybírat z hlediska toho, co od ní očekáváme, tak aby koupě nebyla výsledkem nevýhodného kompromisu. Sám o sobě tento proces hledání trvá celou řadu měsíců. Pak je potřeba také kupovat za smysluplnou cenul Ušetřené desetinky procenta na úrokové sazbě nevynahradí nevýhodnou koupi.
A co když klientům v dohledné době končí fixace? Vyplatí se „zarezervovat“ si sazbu hypotéky na rok dopředu?
Sazby aktuálně rostou a nějakou dobu růst budou. Obecně je však dlouhodobý trend snižování úrokových sazeb, kdy se na nová dna dostáváme po každé další krizi. Český hypoteční trh je mladý, tak to až tak dobře nevidíme, ale pokud se podíváme na západní trhy, tak od roku 1970 se situace opakuje co 10 let. V období hospodářské prosperity sazby rostou, v krizi klesají. Dlouhodobě je však trend klesající, tedy sazby v období prosperity nikdy nepřekročí výši sazeb při posledním období boomu a naopak, sazby v období recese klesnou ještě níže než v období minulé recese.
Důvod je jasný, nízké úroky rozhýbávají ekonomiku, a to je potřeba v období recese. Naopak v období prosperity jsou lidé a podniky ochotni platit vyšší úroky. Celkově se však dluh ve společnosti dlouhodobě zvyšuje, a aby byl udržitelný, jeho náklad, jinými slovy úroková sazba, musí klesat. Tedy odpověď na otázku je, že bychom měli aktuálně zafixovat na období hospodářského boomu, a ten budeme mít minimálně ještě 1 – 2 roky.

Tří a pětileté fixace budou stále v kurzu

Jakou dobu fixace byste tedy doporučil? Hodně klientů teď zvažuje třeba desetiletou fixaci.
Vzhledem k tomu, že ekonomický cyklus se opakuje co cca deset let, je pravděpodobné, že kolem roku 2019 může nastat ekonomický útlum a sazby začnou opět postupně klesat do nových minim. Osobně bych tedy doporučoval fixovat na 3 roky, maximálně 5 let.
Mění se s rostoucí cenou nemovitostí i s dražšími hypotékami nějaký trend?
Sazby sice rostou, ale žádné drama to není. Vzhledem k tomu, že silně rostou mzdy a podnikatelé mají rekordní zisky, vyšší splátka zájemce o hypotéku neodrazuje. Negativní vliv na poptávku má potřeba vyšší části vlastních zdrojů na koupi a přenesení platby daně z nabytí z prodávajícího na kupujícího. Pokud by tato opatření nebyla, ceny nemovitostí by rostly ještě silněji. Lidé jsou ochotni kupovat nemovitosti za takto vyšší ceny, protože se cítí finančně stabilní a do budoucna předpokládají, že se jejich situace bude ještě zlepšovat.
V poslední době úrokové sazby u hypoték rostou. Jak vidíte jejich další vývoj?
Úrokové sazby budou růst i v roce 2018 na průměrných 2,5 – 2,6 procenta. Při získávání výhodné sazby bude zejména záležet na bonitě kupujícího, výšce  půjčky a poměru hypotéky k hodnotě nemovitosti. Pokud se bude ekonomicky dařit i v roce 2019, mohou průměrné sazby atakovat až 3 procenta.
Děkuji za rozhovor.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.