EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

31. 01. 2022

0 komentářů

Daňové přiznání a příjem z pronájmu

 

Příjem z pronájmu je příjem, který musíte uvést v daňovém přiznání a odvést z něho daň z příjmu. Pro příjem z pronájmu bytu platí, že ho můžete danit i jen jako fyzická osoba nepodnikatel, není třeba si kvůli němu zakládat živnostenský list a není nutné vést účetnictví. Podle jakých pravidel se tedy daní příjem z pronájmu?

Loading 

Příjem z pronájmu, nebo ubytovací služba?

Rozlišujeme mezi těmito výdělečnými činnostmi. Příjem z pronájmu realizuje fyzická osoba nepodnikatel a tento příjem se daní dle §9 zákona o daních z příjmu. Příjem z ubytovací služby můžete realizovat pouze na IČO a daní se jako příjem ze samostatné výdělečné činnosti nebo jako příjem právnické osoby. V závislosti na tom, zda podnikáte na živnostenský list nebo jako obchodní společnost.

  • Pronájem nemovitosti je pronájem, který má dlouhodobý charakter a zajišťuje bytovou potřebu nájemníka. Platby za pronájem probíhají zpravidla jednou za měsíc a pronájem nemovitosti je dlouhodobý, tedy v rámci měsíců či roků. Jde o běžnou situaci, kdy jste si pořídili investiční byt a ten nyní pronajímáte pro realizaci výnosů.
  • Ubytovací služby jsou provozovány na IČO. Jsou poskytovány na krátkou dobu a opakovaně. Slouží pro zajištění služeb v rámci cestovního ruchu. Klasicky jde o ubytování například v hotelech. Finanční správa jako ubytovací služby ovšem posuzuje i krátkodobé ubytování přes AirBnB v soukromých bytech. Pro danění ubytovací služby platí stejná pravidla jako pro příjem z podnikání.
  • Více si můžete najít v metodickém pokynu finanční správy.

Pamatujte tedy, že pokud realizujete příjmy z pronájmu v rámci AirBnb, tak je automaticky bráno, že tato činnost je vaše podnikání. Což znamená, že musíte mít příslušná povolení, musíte platit řádné daně a místní poplatky a příjmy zdanit jako příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. A máte povinnost podat daňové přiznání do 1. dubna každého roku.

Příjem z pronájmu znamená povinnost podat daňové přiznání

Povinnost podat daňové přiznání do 1. dubna každého roku máte, i pokud realizujete příjem z pronájmu jako fyzická osoba. Tento příjem znamená, že mzdová účtárna u zaměstnavatele nemůže provést roční zúčtování daně z příjmu zaměstnance a ten musí podat daňové přiznání.

Příjem z pronájmu se poté daní dle §9 zákona o daních z příjmu. Na příjem z pronájmu můžete uplatnit reálné či paušální náklady a vypočtenou daň můžete snížit využitím některé daňové slevy. Daň má splatnost do 1. dubna každého roku.

REKLAMA

Jak snížit vypočtenou daň z příjmu z pronájmu?

Pro zdanění můžete využít paušální výdaje, které jsou v tomto případě 30 %. Často ale vychází mnohem výhodněji počítat reálné výdaje pro dosažení příjmu. Může se tak podařit snížit daň na naprosté minimum. Do reálných nákladů si totiž můžete dát odpisy nemovitosti a také paušál na auto, tyto částky dokáží často snížit dosažený zisk i na nulu.

Jako reálné náklady můžete také započítat například pořízení nového vybavení do nemovitosti nebo poplatky za makléřské služby. Do reálných nákladů pak nepatří příspěvky do fondu oprav nebo náklady na energie v dané nemovitosti.

Tip: Co patří do reálných nákladů při pronájmu nemovitosti

Jak dále snížit daň z příjmu z pronájmu

Daň z příjmu můžete snížit využitím daňových slev. Většina pronajímatelů má ovšem i jiné příjmy a často daňovou slevu „vyčerpají“ už v zaměstnání nebo v rámci podnikání. Jsou ale skupiny obyvatel, kterým právě daňové slevy můžou snížit i daň vypočtenou v rámci příjmu z pronájmu. Jsou to například osoby ve starobním důchodu, kterým investiční nemovitosti zajišťují dodatečný příjem ke státnímu důchodu. Nebo ženy na mateřské a rodičovské dovolené.

Daňové slevy:

  • základní daňová sleva na poplatníka,
  • sleva na invaliditu
  • a na ZTP/P,
  • na studenta,
  • sleva na vyživované dítě,
  • školkovné,
  • sleva na manželku/manžela.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu: kdy musíte podat přehled?

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. Při tomto příjmu musíte podat daňové přiznání vždy, když příjem převýší 20 000 Kč za rok. A to i v případě, že jinak pracujete na HPP a jiné zdanitelné příjmy nemáte. Musíte ale podat i přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a na OSSZ?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

paušální výdaje

Paušální výdaje: 30 % pro příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu je nutné uvést do daňového přiznání a zaplatit z něj daň z příjmu. Tento příjem musíte zdanit, pokud překročí 20 000 Kč za rok. A musíte proto podat daňové přiznání. I když jste zaměstnaní a běžně vám mzdová účtárna dělá roční zúčtování daně.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024

Odpočet hypotéky z daní

Jak funguje odpočet hypotéky v daňovém přiznání

I když byl limit pro využití odpočtu hypotéky v daňovém přiznání před pár lety snížen na polovinu, stále je to daňový odpočet, který vám na dani příjmu může ušetřit až 22 500 Kč za rok. Jak se tento daňový odpočet používá, kdo má na něj nárok a jak přesně funguje?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *