EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Jak přiznat státu příjmy z Airbnb a jaké změny přinesl koronavirus

 

Pokoronavirové uvolnění přineslo i rostoucí cestovní ruch, nejen v Praze ale i v dalších turistických destinacích po celé České republice. A možná je těch turistů víc z Česka než z Číny, ale to nevadí. Turisté jsou zpět a Airbnb pronájmy už zase šlapou. 

Jak se daní Airbnb

Pravidelné Airbnb pronájmy spadají do příjmů, které musíte přiznat ve svém daňovém přiznání. Zároveň tyto příjmy nemůžete zdanit jako příjmy z pronájmu, tak přiznáváte pouze příjmy z dlouhodobých pronájmů na nájemní smlouvu. Oproti tomu Airbnb generuje pravidelné příjmy z krátkodobých pronájmů a jako takové je nutné mít na něj živnostenské oprávnění.
Opakovaně na to upozorňuje i Finanční správa. Ta Airbnb označila za poskytování ubytovacích služeb a vyloučila zařazení této činnosti a příjmu z ní jako příjem z pronájmu. Tato činnost je totiž prováděna opakovaně a pravidelně.

Ubytovací služby = živnostenský list

Poskytování ubytovacích služeb patří mezi živnosti volné, není tak nutné splňovat speciální kvalifikace pro výkon živnosti a pro vydání živnostenského oprávnění. V praxi stačí vyřídit si živnostenské oprávnění na živnostenském úřadu a můžete začít pronajímat přes Airbnb. Pokud už máte živnostenský list, je možné stávající oprávnění k podnikání pouze rozšířit i o ubytovací služby.

Daňové přiznání

Poskytování ubytovacích služeb je nutné uvést v daňovém přiznání jako příjmy ze samostatné činnosti. Na příjmy pak můžete uplatnit reálné či paušální náklady. Vypočtený zisk podléhá 15% dani z příjmu.
Daňové přiznání se tradičně podává do konce třetího měsíce následujícího po skončení daňového období. Tedy do konce března, v posledních letech oficiální termín připadal na 1. dubna. V letošním roce bylo kvůli protikoronavirovým opatřením posunuta povinnost pro odevzdání daňového přiznání na 18. srpna. Do této doby je také nutno doplatit veškerou vypočtenou daň.

Uplatnění daňových slev a odpočtů

I při příjmech z pronájmu na Airbnb můžete samozřejmě uplatnit veškeré daňové slevy a odpočty, na které máte nárok: daňovou slevu na poplatníka, na studenta, daňové zvýhodnění na dítě, na invaliditu a ZTP/P, na manželku bez zdanitelných příjmů a další. Stejně jako při příjmech ze zaměstnání i při podnikání na živnostenský list vám může být vyplacena daňová vratka. Při daňovém zvýhodnění na děti je možné vyplácet i daňový bonus.

REKLAMA

Je nutné platit pojištění

Kromě daňového přiznání a povinnosti zaplatit daň z příjmu z krátkodobého pronájmu máte povinnost také platit sociální a zdravotní pojištění. Příjmy z Airbnb můžete mít jako příjmy z hlavní činnosti na živnostenské oprávnění. Pokud máte také pracovní smlouvu a pracujete na HPP, můžete mít příjmy z Airbnb vedeny také jako vedlejší příjmy. Na základě vedlejší či hlavní činnosti se pak odvíjí výše vašeho zdravotního i sociálního pojištění.
Na pojištění při hlavní činnosti je nutné platit alespoň minimální zálohy. Ty jsou v roce 2020 ve výši:

  • 2544 Kč pro sociální pojištění a
  • 2352 Kč pro zdravotní pojištění.

Při podnikání na vedlejší činnost můžou být vypočtené zálohy nižší.
Kromě placení záloh jste také povinni podat přehled o příjmech a výdajích na správu sociálního zabezpečení a na svou zdravotní pojišťovnu. Termín pro odevzdání přehledu je tradičně do třiceti dnů po odevzdání daňového přiznání, bývá to do přelomu dubna a května každého roku. Letos je kvůli koronavirové epidemii termín posunut:

  • přehled na OSSZ je nutno podat do 18. září 2020,
  • přehled na zdravotní pojišťovnu je nutno podat do 3. srpna 2020.

Při posouvání termínů během koronaepidemie byl nejdříve stanoven termín pro odevzdání daňového přiznání na 1. červenec. Z toho pak vycházel termín pro odevzdání přehledů na 3. srpna. Termín pro daňové přiznání byl poté ještě o měsíc a půl posunut, ale termíny pro přehledy posunuty nebyly. ČSSZ ale potvrdila, že oficiální termín také posune na 18. září. Zdravotní pojišťovny k tomuto zatím nepřistoupily, proto také platí dřívější termín pro podání přehledu na zdravotní pojišťovnu než pro podání daňového přiznání na finanční úřad. Pro změny sledujte stránky a oficiální informace své zdravotní pojišťovny.
Také si přečtěte: Jaké jsou další povinnosti pro poskytovatele Airbnb

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

regulováno Airbnb

Bude Airbnb stále více regulováno?

Airbnb, sdílená platforma pro pronájem bytů v rámci cestovního ruchu, zažilo menší zemětřesení před dvěma lety začátkem koronavirové pandemie. Turisté skokově ubyli, poptávka po krátkodobém ubytování se limitně blížila k nule a majitelé bytů z Airbnb raději nabídli své byty k běžným pronájmům. Jen aby realizovali alespoň nějaké zisky.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

Regulace Airbnb rekolaudace

Regulace Airbnb: Diskutuje se i povinnost rekolaudace

Foto: Shutterstock Proočkovanost populace proti koronaviru roste a platformy sdíleného ubytování jako např. Airbnb evidují nové rezervace ubytování. Na stole je nyní kromě dříve navržených opatření i povinnost reakolaudace bytu ve sdíleném ubytování na příslušnou provozovnu.

Text: Veronika Hejná

14. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *