EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Monika Lukešová

30. 09. 2014

2 komentáře

David Bureš: Klienti se cítí dotčeni, nedostanou-li nejnižší sazbu u hypoték

 


 

Úrokové sazby u hypoték stále klesají. Jaké jsou reakce klientů? Vyčkávají, zda banky nebudou půjčovat za 1,5 procenta, nebo zájem o hypotéky roste?
Úrokové sazby jsou nízké již delší dobu a klienti jsou z toho nadšeni. Pro část lidí je to skutečně impuls udělat ten krok nyní a dále nečekat. Současně ale roste velká skupina lidí, která s nízkou až minimální sazbou doslova počítá. Často se i klient s nízkým úvěrem cítí dotčený, že nedostane tu minimální sazbu 2,19 % na 5 let. A 2,39 % se zdá danému člověku hrozně drahé. Je to dvousečné. Pro refinancování lidi často využívají možnost již nyní vše zafixovat, protože nikdo netuší, co bude za rok a i dobrá banka tam může mít sazbu za 4 %.

Setkáváte se teď více s tím, že klienti chtějí stále více smlouvat o úrokové sazbě?
Ano, toto je trend posledních dvou let, kdy klienti často vidí v reklamně minimální sazbu s ještě nižší hodnotou a mají pocit, že to je běžné pro každého. Proto se pak dělá i jakési výběrové řízení, abychom klientům ukázali, že jim dáváme to nejlepší. Hypoteční úvěr pak musíme rozepsat včetně všech nákladů.

Vidíte nějaká rizika v nízkých úrokových sazbách? Třeba při refinancování za pět let?
Vidím zde rizika u lidí, kteří si dnes při nízkých sazbách berou vysoké úvěry a vědí, že manželka půjde zanedlouho na mateřskou. To mi přijde jako nejhorší kombinace. Jinak refinancování v budoucnu tím bude hodně poznamenané, ale opět bude záležet na tom, jak se to klientům vysvětlí. Jsou lidé, kteří budou čekat až do posledního momentu, zda sazba půjde dolů a pak bude velká část lidí, kteří třeba 6 – 12 měsíců před termínem budou chtít zajistit aktuální podmínky, protože to bude lepší než další riziko růstu. Lidé chtějí hlavně jistotu.

Co vás na chování klientů za poslední rok překvapilo?
Právě ty žádosti klientů, kteří chtějí 2,19 procenta na 5 let i s hypotékou ve výši 700 tisíc korun.

Jsou teď aktuální nějaké trendy? Třeba, že lidé vybírají hypotéky i podle poplatků a nejen podle sazeb?
Třeba u výstavby či rekonstrukce hraje velký vliv konkrétní banka, která má dobře zvládnutý proces čerpání bez faktur s minimem byrokracie. A věřte, že v tom jsou velké rozdíly. Zde jde sazba stranou. Další je pak požadavek na vyčíslení celkových nákladů včetně pojištění a vedlejších poplatků. Zde často vyjde banka s dražším úrokem levněji než jiná s nízkým úrokem navázaným na další 3 povinné zpoplatněné služby. Nakonec u refinancování se často s klienty bavíme o dalších plánech (prodej nemovitosti a koupě větší, velké úspory na účtu atd. ) a tím přizpůsobíme další výběr hypotéky. V tu chvíli je úrok téměř nepodstatný, protože výběr speciálního produktu přináší tak velkou výhodu, že to vše přebije.

Jak vidíte hypoteční trh do konce roku. Počet lidí, kteří si berou hypotéku, je přeci omezen. Bude i nadále zájem o tyto úvěry?
Do konce roku vidím rozhodně růst. Sazby nyní vypadají stabilně a ceny nemovitostí jsou na nízkých hodnotách. Od klientů však slyším často jiný problém a to ten, že si dlouho nemohou vybrat správnou nemovitost, protože je menší nabídka a přeci jen, dnes již lidé více vybírají.

Odpovídal David Bureš

Finančnímu poradenství se věnuje více než 15 let. Během své praxe zpracoval přes 900 finančních plánů, vyřešil jsem hypotéky za více než 1,5 miliardy korun a počet jeho spokojených klientů již přesáhl 2 000 osob. V roce 2012 získal ocenění Nejlepší poradce ve společnosti Fincentrum, dlouhodobě je členem TOP klubu společnosti Fincentrum.

David Bureš v poslední době připravil novou službu pro klienty kupující nemovitost pod názvem Realitní vyjednavač. Klienti s touto službou získají kontrolu technického stavu nemovitosti, vyjednání slevy, kontrolu smluv a vyřešení hypotečního úvěru.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • dotaz

  1 října, 2014

  Nezasloužil by si pan Bureš nějaký medailonek, nebo alespoň informaci pod hlavičkou které společnosti pracuje? Podle mého by to měla být součást každého rozhovoru, takto mi to přijde dost neprofesionální a netransparentní­. Díky

  Odpovědět

 • Monika H.

  1 října, 2014

  Dobrý den,
  máte naprostou pravdu. Medailonek jsem zapomněla doplnit. Omlouvám se. Chyba napravena. Přeji hezký den

  Odpovědět