EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Text: Veronika Hejná

05. 04. 2023

0 komentářů

Energošmejdi jsou stále aktivní. Podomním prodejcům nic nepodepisujte

 

Nepoctiví podnikatelé v energetice – energošmejdi – jsou stále aktivní. Porušují zákazy podomního prodeje, které mohou v tržních řádech zakotvit obce a města.

Loading 

Praktiky energošmejdů

Od července loňského roku se změnila pravidla podnikání v energetice. Zprostředkovatelé, kteří doposud podléhali dozoru České obchodní inspekce nyní kontroluje Energetický regulační úřad. Podnikání zprostředkovatele je možné pouze na základě licence udělené od ERÚ.

Nepoctiví zprostředkovatelé – tzv. energošmejdi jsou však stále aktivní. Nejčastější obětí podvodného jednání jsou senioři, jimž se energošmejdi prezentují jako zástupci jejich dodavatele, Energetického regulačního úřadu či distributora.

„Záminkou k návštěvě je třeba kontrola vyúčtování. Jakmile je předložíte, spočítají vám úsporu, které dosáhnete, pokud s nimi uzavřete novou smlouvu. Dalším častým trikem je podstrčení smlouvy o dodávkách energií k podpisu, přičemž podomní prodejce listinu vydává za neškodné potvrzení o své návštěvě. Smlouva se může vyklubat i z dokumentu prezentovaného jako nezávazná nabídka,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Podomní prodejci jsou stále aktivní

Ačkoliv Energetický regulační úřad může podnikatele za porušení energetického zákona sankcionovat, pokutu za podomní prodej udělit nemůže. Ten totiž vyplývá z předpisů obce.

„ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec. Obrátit se na městskou policii je důležité i kvůli rychlosti, s jakou mohou místní policisté zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

REKLAMA

Stížnosti na podomní prodejce se nyní scházejí jak u ERÚ, tak na obcích. Mnoho z nich souvisí s nepoctivými podnikateli v energetice.

„Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami,“ říká Radka Vladyková ze Svazu měst a obcí ČR.

Energetický regulační úřad nyní ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR připravuje informační kampaň.

Obce musí novelizovat zákazy podomního prodeje

Po novele energetického zákona vykonávají zprostředkovatelé ve energetice podle energetického zákona, nikoliv živnostenského jako doposud. „Obce či města mohou použít § 11p energetického zákona. Ten jasně hovoří o možnostech obce stanovit, že je poskytování služeb prováděných mimo obchodní prostory při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích v obci nebo v její části zakázáno,“ vysvětluje Radka Vladyková.

Dosavadní tržní řády v této věci by tedy obce měly novelizovat a navázat na energetický zákon. Podrobnou metodiku pro zástupce měst a obcí nyní ERÚ společně se Svazem měst a obcí připravuje. Zároveň před praktikami podomních prodejců varuje i samotné spotřebitele.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *