EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 09. 2021

Hypotéky začaly a budou dále zdražovat

 

Hypotéky se odrazily od svého dna a začaly opět růst. V září řada bank zdražila a to jsme teprve v polovině měsíce. Roste i průměrná úroková sazba na českém hypotečním trhu, měřeno dle Fincentrum Hypoindex. V posledních měsících se úroková sazba zvedá průměrně téměř o desetinu procentního bodu. Růst je to sice pomalý a může ještě zpomalit, ale i tak se dá čekat, že hypoteční sazby vystoupají až k 3% úrovni. 

Naposledy se hypotéky dotýkaly dna koncem roku 2016, kdy průměrná sazba na trhu byla ve výši 1,77 %. Tak nízko už tentokrát hypoteční sazby asi neklesnou, ale ani se nepředpokládá, že by měly růst závratným tempem. V roce 2017 a 2018 sazby vystoupaly postupně ke 3 %, přičemž ani tentokrát se zatím nepředpokládá, že by měly jít sazby výše. Ten růst bude ale nejspíš rychlejší a k 3% hranici se hypotéky můžou teoreticky dostat už během příštího roku.

Cesta k 3% hranici

Jaké jsou hlavní faktory tohoto růstu? Nejvíce sazby samozřejmě ovlivní situace na mezibankovním trhu, kdy ČNB začala už v polovině letošního roku postupně zvyšovat klíčové sazby a předpokládá se, že se ani dalšího zvyšování nelekne. Ostatně v situaci s vysokou inflací expanzivnější monetární politika nedává smysl. Navíc představitelé ČNB už dříve avizovali, že se zvyšování sazeb opravdu nebojí. A to ani v situaci, kdy celkově jsou sazby v Evropě nižší než u nás.

„Jsme připraveni zvyšovat na každém dalším jednání úrokové sazby. Nechceme to dělat ale žádným razantním způsobem, protože není žádná urgentní situace, která by to vyžadovala. Nejdeme ale ve směru utahování opasků, nějaké přísné měnové politiky. Jen sundaváme nohu z plynu, nešlapeme na brzdu. Máme stále velmi uvolněné měnové podmínky.“ Jiří Rusnok, guvernér ČNB

REKLAMA

Sazby ČNB tedy budou nadále růst, ze současných 0,75 % by nepřekvapil růst ani na 2 %, tedy na více než dvojnásobek. Pokud k těmto krokům centrální banka přistoupí, tak se dá čekat, že v delším horizontu se tento růst přelije i na hypoteční trh. Banky v tom tedy nebudou spěchat a rozhodně nebude změna během třeba týdnů nebo pár měsíců, ale každopádně to určitý signál k dalšímu růstu hypotečních sazeb je.

Český trh je výrazně konkurenční

Proti překotnějšímu růstu ovšem nadále působí velká konkurence na hypotečním trhu. A také pravděpodobně stále rostoucí ceny nemovitostí. Realitní trh je v současné době v Česku přešponovaný a nastavený na velmi dynamický růst. Nemovitosti se prodávají mrknutím oka a výjimkou nebyl za poslední rok ani růst cen v rámci desítek procent. To nahrává tomu, že stále méně nemovitostí je finančně dostupných. Finanční dostupnost pak následně nejspíše ovlivní i hypoteční trh, kde bude zájemců o hypotéku postupně ubývat. Nikterak razantně, ale banky už teď bojují o každého jednotlivého klienta. A i jen malý úbytek klientů jim nedovolí nějak razantně zvyšovat v dohledné doby sazby.

Jaké jsou hypoteční sazby v Evropě?

Česká republika se geograficky nachází ve střední Evropě. A ve středu je víceméně i, co se hypotečních sazeb týká. Zatímco na západ od nás se sazby pohybují mnohdy pod 2% hranicí, například v Německu nebo Rakousku, tak na východě nejsou výjimkou ani sazby vyšší než 4 %. Přes 4% hranici ostatně vystoupaly hypoteční sazby například v Polsku nebo Maďarsku.

S hypotékou nečekejte

Celkem jasnou zprávou hypotečního trhu docela určitě je, že pokud chcete kupovat nemovitost na hypotéku, tak není času nazbyt. S každým dalším měsícem čekání se zdražují nejen nemovitosti, ale pravděpodobně i hypotéky. Rozdíly v měsíční splátce můžou během půlročního a delšího čekání dělat i několik stovek až tisícovek korun.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

úrokové sazby hypotéky v Evropě

Úrokové sazby hypoték v Evropě: proč jsou u nás tak vysoko?

V uplynulých několika letech jsme si na nemovitostním trhu a trhu hypoték užívali nízkých úroků, kdy většina bank nabízela úrokové sazby začínající dvojkou. To už dneska pomalu neplatí a po mírně překvapivém kroku ČNB se hypoteční trh připravuje na 3% a vyšší úrokové sazby. Jak jsou ale na tom okolní země?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 10. 2021

přesýpací hodiny s rukou

Aktuální sazby hypoték: Zdražuje ČSOB i Česká spořitelna

Foto: freeimages.com ČNB v srpnu zvýšila základní sazby. Banky s tímto navýšením sice již počítaly, přesto ve zdražování hypotečních úvěrů pokračují. Sazby zvýšila Česká spořitelna, skupina ČSOB, Fio banka, Moneta či Sberbank.(Aktualizováno)

Text: Jana Zámečníková

02. 09. 2021

Co se stane až ČNB zvýší úrokové sazby

Aktuální sazby hypoték: Sazby se přibližují hranici 3 %

Foto: Shutterstock Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb hypoték. Ani v červenci a na začátku srpna tomu nebylo jinak. Až na skupinu ČSOB, která připravila akční nabídku, většina bank pokračuje ve zdražování hypoték. Sazby se pozvolna přibližují tříprocentní hranici.

Text: Jana Zámečníková

03. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.