EUR 25.735

USD 22.178

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.735

USD 22.178

Text: František Veselý

19. 08. 2021

I neprodané byty budou nadále zdražovat. Mohou za to ceny stavebního materiálu

 

Zdražující stavební materiál komplikuje život nejen těm, kteří staví dům, ale i lidem, kteří se poohlížejí po již postaveném bytu k rekonstrukci. Ceny klíčových vstupů typu dřeva, betonu a oceli vyrostly o desítky procent, ceny stavebních izolací se zdvojnásobily. 

Dostali jsme se podle mě aktuálně do začarovaného kruhu, kdy se sešlo několik klíčových faktorů. Jednak zdražení stavebního materiálu, a to ne pouze kvůli covid situaci ale mnoha jiných nezávislých faktorů ve světě, jako je cena ropy, nedostatek kontejnerů a tak dále. S tím souvisí i zdražení stavebních prací, jelikož při dražších vstupech se zvýšily často i marže stavebních společností. Pokud tedy zrovna společnosti neřeší problémy s nedostatkem pracovní síly. A jednak z obavy rostoucí inflace se odráží ve zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB, určitě ne poslednímu v tomto roce,“ vysvětluje Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.

Bankovní rada České národní banky zvýšila začátkem srpna úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25procentního bodu na 0,75 procenta. Zvýšení sazeb se na zdražení hypoték projeví postupně.

U luxusních nemovitostí se zvyšování cen materiálu neprojeví vždy

V aktuálním portfoliu máme několik domů nebo bytů v luxusních rezidenčních čtvrtích širšího centra Prahy po kompletní rekonstrukci. Cena těchto nemovitostí je ovšem dána svojí exklusivní polohou, vybavením a provedením. Ceny jsou nastavené očekáváním majitelů těchto výjimečných nemovitostí, proto se navýšení cen stavebních materiálů dotýká výsledné ceny jen nepatrně,“ říká Petr Míka z Boutiq Real Estate a dodává: „Máme v nabídce také byty ve standardním provedení po kompletní rekonstrukci jako např. projekt KARLEEN.CZ v ulici Pernerova 4, u nichž jsme byli nuceni ceny bytů přecenit právě z důvodů navýšení stavebních nákladů ze strany generálního dodavatele stavby.

REKLAMA

Cenový nárůst tedy zvýhodňuje již postavené nemovitosti, citelný rozdíl bude zřetelný i u nově stavěných luxusních realit. Zvyšování cen stavebních vstupů postihne veškerou výstavbu včetně malo a středně metrážních bytů na okrajích měst.

Standardnímu bytu o 100 metrů odpovídá v segmentu luxusních realit plocha o velikosti 200 metrů čtverečních a více. Nárůst stavebních nákladů při kompletní rekonstrukci či u novostavby bude ale zcela jistě do budoucna více než dvojnásobný, protože tyto nemovitosti jsou náročnější jak v exkluzivitě materiálu, tak i v jeho množství. Pokud například investujete do prémiové lokality s výjimečným výhledem na Prahu, tak nechcete šetřit na vybavení,“ upřesňuje Petr Míka.

Byt koupit teď, se stavbou je lepší počkat

Otázkou je tedy, co teď. Kdo se stavbou, či rekonstrukcí nepospíchá, bylo by lepší počkat. Na podzim by mohly stavební materiály a práce alespoň trochu zlevnit. Naopak koupit byt se vyplatí spíše dříve než později. Ceny nemovitostí budou stagnovat nebo růst, a to jak u developerských projektů, tak i u secondhandových bytů.

Raději bych v současnosti volil nákup nemovitosti k dispozici, než řešení nové výstavby s ohledem na výše uvedené a kdy ceníky se mění pomalu každé tři dny. Pořád lze najít například v Ostravě poměrně hezký byt 3+1 kolem 50 000 za metr čtvereční. Otázkou je, jak tyto faktory ovlivní developery v jejich plánech a aktuálních projektech v následujících měsících,“ dodává Vlastimil Bijota.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.