EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Tomáš Prčík

08. 11. 2016

0 komentářů

Investování do nemovitostí (nejen) v Praze podle knihy The Demographic Cliff

 


 

Bestseller New York Times od Harryho S.Denta The Demographic Cliff zkoumá vliv (nejen) demografického vývoje na HDP, ceny akcií, vývoj různých ekonomických odvětví, ale i na ceny nemovitostí. Zajímalo nás, co lze podle knihy předpovědět pro nemovitosti v Praze.

Podle čeho „předpovídat“ růst cen nemovitostí

Podle knihy je pro vývoj cen nemovitostí určující počet obyvatel v určitých věkových skupinách:

  1. 26 – 27 let – poptávka po pronájmu startovního nájemního bydlení.
  2. 31 – 32 let – poptávka po vlastnickém startovním bydlení.
  3. 37 – 41 let – celková poptávka po vlastnickém bydlení.
  4. 41 – 42 let – poptávka po vlastnickém bydlení pro rodinu.
  5. Počet lidí narozených před 42 lety mínus počet lidí narozených před lety v počtu průměrné délky doby dožití – (v knize uváděn počet lidí narozených před 42 lety mínus počet lidí narozených před 84 lety) – „buyers vs. diers“ – jde o ještě přesnější odhad celkové poptávky po vlastnickém bydlení.

Z knihy ovšem vyplývá, že se vliv klíčových demografických skupin na trh nemovitostí projeví obvykle až po několika letech.

Praha a střední Čechy na tom budou zdaleka nejlíp

Přibližně v době, kdy mi přišla pod ruku kniha The Demographic Cliff, zveřejnil Český statistický úřad Projekci vývoje obyvatel v krajích do roku 2050. Vyplývají z ní pro nás určitě zajímavé informace:

Jedinými příjemci populace by měla být Praha a Středočeský kraj (tedy spádová oblast Prahy). Ostatní kraje by měly obyvatele ztrácet. Počet obyvatel Prahy by měl vzrůst o 11 % z 1 246 000 v roce 2013 na 1 385 000 v roce 2050. Počet obyvatel Středočeského kraje by měl vzrůst o 16 % z 1 291 000 v roce 2013 na 1 492 000 v roce 2050.

REKLAMA

Ve spádové oblasti Prahy by tak v roce 2050 mělo žít více než 2,8 mil. lidí, což by mělo tvořit okolo 28 % populace celé ČR. Počet obyvatel celé země by přitom měl do roku 2050 klesnout(!) přibližně o půl milionu na 10,025 milionů obyvatel.

Už z těchto údajů plyne pro českého realitního investora nejspíš jedna důležitá informace: šance na reálný růst ceny nemovitostí jsou největší ve spádové oblasti Prahy. V jiných regionech nejspíš pouze lokálně – pravděpodobně ve velkých městech.

Obstarali jsme si tedy od Českého statistického úřadu potřebná podrobnější data, abychom zjistili očekávaný vývoj počtu obyvatel v klíčových věkových skupinách podle The Demographic Cliff. A tady jsou výsledky. Podotýkám, že graf obsahuje údaje pouze pro region Hlavního města Prahy, nikoliv pro Středočeský kraj.
demograf1
Zdroj : ČSÚ

Pražský demografický útes

Co nám tedy data napovídají? Vrcholem celkové poptávky po nemovitostech v Praze vyvolanou demografickým vývojem by měly být přibližně roky 2014 a 2015. Vrchol poptávky po startovních bytech jsme si odbyli v roce 2009 a 2010, kdežto vrchol poptávky po vlastnickém bydlení pro rodiny by měla být léta 2015 až 2020.

REKLAMA

Za „demografický útes“ celkové poptávky bychom mohli označit léta 2016 až 2018; za demografický útes poptávky po rodinném bydlení pak léta 2021 a 2022.

Nutno zdůraznit, že The Demographic Cliff dává do souvislosti s demografickými trendy reálné, nikoliv nominální ceny.  Dále také uvádí, že se demografie do cen prosazuje s určitým zpožděním.

Uživí vás malý byt na pronájem v důchodu?

Dobrou zprávou pro současné čtyřicátníky, kteří budou odcházet do důchodu okolo roku 2040 až 2045, je, že by se počet dvacetišestiletých až dvacetisedmiletých měl alespoň na počátku jejich důchodového věku zvyšovat. A měl by být dokonce vyšší než dnes, tedy v roce 2016. Sázka na koupi malého bytu na pronájem by tedy alespoň na počátku důchodu mohla vyjít.

„Spending wave“, aneb prosperita celého Česka

Pro zajímavost uvádíme také graf odhadovaného vývoje počtu 46letých obyvatel celého Česka. Podle The Demographic Cliff mají lidé ve věku 46 let nejvyšší životní výdaje. Právě na jejich počtu záleží, aby bylo komu co prodávat.

REKLAMA

Za situace, kdy Česko velkou část svého produktu vyváží, tj. je silně závislé na ekonomickém růstu v Evropě, nebude mít podle našeho názoru tento faktor na vývoj HDP ČR velký vliv.
demograf2
Zdroj : ČSÚ

Dá se podle The Demographic Cliff investovat?

Než se do myšlenky investovat podle The Demographic Cliff zamilujete, přikládáme několik důvodů, proč by to mohlo být zrádné:

  • Češi mohou dělat stejné životní kroky (pronájem prvního bytu, koupě prvního bytu, koupě rodinného bydlení) typicky v jiném věku, než kniha předpokládá. Grafy by tak poskytovaly pro Prahu chybný návod.
  • Skutečný vývoj počtu obyvatel Prahy bude hodně jiný, než předpokládá střední varianta Projekce.
  • Celá koncepce představená knihou The Demographic Cliff nefunguje. Kniha např. předpokládá globální ekonomickou krizi pro rok 2014, která se, jak se jeví, zatím nedostavila. Nebo byla utopena v moři „fetu“ podávaném světu centrálními bankami, takže ji nikdo nepoznal J.

Závěry nechť si pro sebe udělá každý sám. Vliv vývoje obyvatel na ceny nemovitostí je každopádně v dlouhodobém horizontu neoddiskutovatelný. Podle našeho názoru bude v budoucnu mnohem více záležet na prosperitě země a, v rámci toho, pražské aglomerace, vývoji případné imigrace a vývoji investic do pražských nemovitostí ze zahraničí. Protože „domácí“ demografické vyhlídky se nejeví být příliš slibné.

Bude zajímavé sledovat, zda dá skutečný vývoj cen nemovitostí v Praze knize The Demographic Cliff za pravdu. Budeme to sledovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *