EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 07. 2023

1 komentář

Jak se vyhnout realitním turistům a překupníkům při prodeji nemovitosti a prodat až o 20 % výhodněji

 

Nemovitosti lze považovat za jednu z nejdůležitějších investic v životě každého z nás. Prodej nemovitosti, ať už se jedná o byt, dům, nebo pozemek, je proces, který může být plný úskalí a nástrah. Můžete se pokusit projít touto cestou sami, ale je lepší mít zkušeného průvodce. V dnešní době, kdy se trh s nemovitostmi neustále mění a vyvíjí, je důležité mít odborníka, který vás bude provázet tímto složitým procesem. Ať už jste prodávající, nebo kupující, výhody využití služeb profesionální realitní kanceláře jsou nesporné.

Loading 

Realitní turisté

Na trhu s nemovitostmi se setkáte s různými typy lidí. Někteří jsou skuteční zájemci o koupi, zatímco jiní jsou pouze „realitní turisté“, kteří projevují zájem, ale ve skutečnosti nemají v úmyslu nic koupit. Bez zkušeného realitního makléře může být těžké rozlišit mezi těmito dvěma skupinami. Profesionál vám pomůže najít skutečné zájemce a ušetří vám čas a energii, kterou byste jinak sami museli věnovat hledání toho pravého zájemce.

Pozor na překupníky na webech

Pokud se pustíte do světa realit na vlastní pěst, čeká na vás například úskalí v podobě portálů pro prodej „bez realitky“. Pak však vaše nemovitost nebude inzerována na všech důležitých realitních portálech. To znamená, že oslovíte pouze malou část potenciálních zájemců. Naopak profesionální realitní kancelář má přístup k široké síti portálů a může tak zvýšit viditelnost vaší nemovitosti a dosáhnout většího počtu potenciálních kupců.

Na portálech pro ty, kteří prodávají nemovitost bez pomoci realitního makléře, navíc často narazíte na překupníky nemovitostí. Tito lidé jsou zkušení v tom, jak projevit zájem a vyjednat s nezkušeným prodávajícím velmi nízkou cenu. Prodávající může přijít o významnou část svého potenciálního zisku z prodeje nemovitosti. Tady opět vstupuje do hry zkušený realitní makléř. Ten dokáže rozpoznat překupníky a bránit jejich pokusům o snížení ceny. Může také využít své zkušenosti a nástrojů k vyjednání co nejvyšší možné ceny prodeje.

Více realitek neznamená lepší cenu

Jednou z dalších běžných chyb při prodeji nemovitosti je situace, kdy prodávající svěří prodej více než jedné realitní kanceláři a nedá ji exklusivitu. Na první pohled to může vypadat jako dobrý nápad, protože se zdá, že takový postup by mohl maximalizovat viditelnost nemovitosti a možnost rychlého prodeje. Ale opak je pravdou. Pokud je prodej svěřen více realitním kancelářím, může to u potenciálních kupců vyvolat dojem, že se jedná o problémovou nemovitost. Mohou se domnívat, že existují důvody, proč nemovitost nebyla dosud prodána, ačkoli je na trhu prostřednictvím několika realitek. Takové vnímání může odradit kupce a v důsledku toho prodloužit prodej.

Kromě toho profesionální realitní makléř, který používá správné postupy při prodeji nemovitosti, často dosahuje lepší prodejní ceny, než prodávající sám. A to dokonce až o 20 %. Tato skutečnost dokládá hodnotu odborných znalostí a dovedností, které realitní makléři přinášejí do procesu prodeje.

REKLAMA

Proto je důležité zvážit, zda je výhodné svěřit prodej více než jedné realitní kanceláři. V mnoha případech je lepší zaměřit se na kvalitu spolupráce s jednou kanceláří, než se snažit zvýšit viditelnost rozptýlením nabídky mezi více realitek. Důkladný výběr realitní kanceláře, která má zkušenosti, odborné znalosti a vynikající pověst, může být klíčovým faktorem úspěšného prodeje nemovitosti.

Prodávat za nejvyšší možnou tržní cenu

Český realitní trh se po nedávném útlumu pomalu probouzí. Zájemci o koupi nemovitostí se sice potýkají s vyššími úroky hypoték než před rokem, ale na druhou stranu mají příležitost nakoupit nemovitosti levněji než před dvěma lety. Tato skutečnost často vyrovnává nárůst úrokových sazeb, který je spojený s hypotečním financováním.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan

    7 července, 2023

    Osobní zkušenost: realita je jiná, realitní kancelář s udělenou exkluzivitou spíš čeká na někoho, kdo projeví zájem, neb své má (tj. odměnu) jisté.

    Odpovědět