EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024

0 komentářů

Je letošní rok vhodný pro nákup nemovitosti?

 

Letošní rok je charakteristický zatím dvěma zásadními vlastnostmi. Oživení trhu nemovitostí i hypoték přináší určitou naději, že bude brzy lépe. Na druhou stranu, ale trh nemovitostí oživuje o dost rychleji, než klesají úrokové sazby u hypoték. Tak jak tedy: koupit nové bydlení, nebo ještě čekat?

Loading 

Oživení trhu nemovitostí ukazují nejen data u nových nemovitostí, ale také data u starších bytů i u stavební pozemků. Vypadá to tak, že ceny českých nemovitostí se možná na chvíli zastavily, ale chystají se znovu růst. Je to dáno především nízkou nabídkou, která se prostě za to krátké období stagnace cen nezměnila. A navíc to vypadá, že ani nový stavební zákon to moc nezmění.

Poptávka po nemovitostech byla výrazně utlumena především kvůli situaci na hypotečním trhu. Vysoké úrokové sazby si mohl dovolit málokdo. Vypadá to ale, že i přes přetrvávající vyšší sazby, došlo k obnovení poptávky. Jakmile množství poptávaných nemovitostí vyrovná stávající nabídku, tak ceny začnou opět růst. Neboli spíše už začaly opět růst.

Hypotéky jsou fixované, ale jinak, než bychom chtěli

Vypadá to, že v tuto chvíli je trh hypoték poměrně rigidní a strnulý. Sice to vypadalo, že banky rychle naskočí do rozjíždějícího se vlaku levných hypoték. Ostatně na začátku tohoto roku prolomila průměrná sazba na trhu 6% hranici a vypadalo to, že během půl roku by se mohly nabídky dostat ke 4 %. Nestalo se tak. Banky si to rozmyslely a k úpravám sazeb přistupují spíše jen kosmeticky.

Čeká se na to, jak ČNB naloží s klíčovými sazbami koncem června. Také se čeká, jak se přesně vyvine česká inflace v následujících měsících, jestli bude dále klesat směrem k inflačnímu cíli ČNB, nebo naopak zůstane nad 3% hranicí. Další vyšší inflace by totiž mohla znamenat zakonzervování, možná i zvýšení klíčových úrokových sazeb. A následné zvyšování sazeb i na hypotečním trhu.

REKLAMA

Dobrý čas na nákup nemovitosti už byl

To vlastně platí pro posledních minimálně pět let. A letos se to nezmění. Kdo chtěl kupovat nemovitost na hypotéku, tak možná někdy v první čtvrtině letošního roku bylo krátké okno, kdy ceny nemovitostí ještě stále klesaly. A kdy banky viděly novou situaci pozitivně a snižovaly sazby. V tuto chvíli to ale vypadá, že ta doba je pryč. Hypotéku dostanete stále draze a nemovitosti budou brzy dražší.

Pokud chcete platit hotově, tak teď máte určitě nejvyšší čas začít nakupovat. Pokud si chcete vzít na nákup nového bydlení hypotéku, tak bohužel letošní rok vás moc nepotěší. Hypotéky už o moc levnější nebudou. A sice analýzy předpokládaly, že by hypotéky mohly koncem roku dosáhnout 3% hladiny. Ale zatím to vypadá, že se letos nepodívají ani pod 5 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Klíčové sazby 2024

Je inflace v mezích a bude ČNB dále snižovat úrokové sazby?

Na začátku května zasedala bankovní rada ČNB a od 3. května 2024 snížila úrokové sazby. 2T repo sazba je tak 5,25 %, diskontní 4,25 %, lombardní 6,25 %. Rada své rozhodnutí odůvodnila příznivou ekonomickou situací a příznivým výhledem do budoucnosti. Na druhou stranu ale potvrdila svůj závazek cenové stability s tím, že bude cílovat inflaci […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 05. 2024

Hypoteční sazby EU

Průměrná úroková sazba hypotéky je v eurozóně 3,84 %

V Česku nemáme euro a nejsme součástí eurozóny. Jako hlavní přínos tohoto je často zmiňován fakt, že ČNB provádí nezávislou monetární politiku a že určuje úrokové sazby bez ohledu na sazby ECB. Díky tomu může efektivněji řídit kurz české koruny a také českou inflaci. Vedlejším produktem je pak fakt, že úrokové sazby hypoték jsou u […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *