EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Je vám chladno? Pořiďte si nemovitost ve Španělsku

 


 

Proč jste se rozhodli v Praze prodávat španělské nemovitosti?

Situace na španělském realitním trhu není veselá, což ovšem ve výsledku hraje do karet investorům. Ceny jsou dle našich analytiků na historickém minimu, ovšem měly by nyní začít růst. Našim hlavním produktem je prémiový resort Oliva Nova, kde apartmány nebo vily kupují bohatí lidé z celého světa. Česká ekonomika v posledních letech významně vzrostla. Španělsko pro své podnebí, bezpečnost, ceny, stejně tak pro své zdravotní systémy a služby je vhodnou destinací.

Zároveň použijeme část naší infrastruktury v České republice. V rámci realitních aktivit v Česku, kdy se věnujeme hlavně koupi pozemků, budeme vyřizovat a asistovat českým investorům, kteří se rozhodnou investovat ve Španělsku. 

Jakou roli v prodejích hrají španělské banky?

Španělské banky vykazovaly v minulosti podobnou funkci jako české banky při koupi nemovitostí, avšak momentálně je situace jiná. Přímo či nepřímo jsou banky vlastníky většiny nemovitostí ve Španělsku, a to především z důvodu masivního krachu developerů.

Důležitá role bank ovšem přichází ve vztahu k cizincům. Pakliže cizinec kupuje nemovitost ve vlastnictví banky, je ochotna poskytnout půjčku či hypotéku ve výši 50 % z ceny nemovitosti.

S jakými společnostmi spolupracujete?

Našim nejdůležitějším partnerem je právě Oliva Nova. Tento areál se začal stavě před více než 40 lety a je takovou španělskou Floridou. V areálu je golfové hřiště, hotel a deset kilometrů chráněné písečné pláže. Dalšími partnery jsou pro nás již zmíněné španělské banky.

Co si od takového kroku slibujete? Bude podle vás velký zájem o nabízené nemovitosti?

Nabízíme unikátní formu investice, poněvadž spojuje vysokou pravděpodobnost výnosu a možnost rekreace. Španělsko je, ač se to možná nezdá, velmi blízko a letenky nejsou drahé. Nečekáme, že nám lidi s nabídkou utrhnou ruce, ovšem zájemce již máme. Slibujeme atraktivní produkt, který mnoho kanceláří nenabízí. Kromě prodeje nemovitostí zajišťujeme také pronájem místních vil a apartmánů, což může být pro mnoho lidí zajímavá forma dovolené. Dokážeme zařídit letenky, transport atd.

Máte nebo plánujete zastoupení i v jiných zemích?

Dceřinné společnosti Darma v současné době působí již ve Španělsku a Rusku – v Kazani a Vologdě. Další expanzi samozřejmě zvažujeme, protože ve Španělských nemovitostech vidíme velký potenciál. Očekáváme zájem například od investorů z jižní Ameriky.

Jak je na tom momentálně realitní trh ve Španělsku?

Španělský realitní trh dosáhl svého maxima v roce 2007 a od té doby ceny klesaly – klesly až o 40 %. Dle našich odhadů je cena nemovitostí na svém minimu a dále klesat nebude. Vzhledem k současném vývoji lze očekávat, že ceny porostou. Tento trend se týká ovšem pouze přímořských nemovitostí, které mají své kupce i mimo Španělsko. Vnitrozemské nemovitosti zůstanou i nadále jen velmi špatně prodejné. O přímořské nemovitosti projevují zájem tradiční kupci (Angličané, Němci, Skandinávci), ale díky cenám také Rusové nebo Jihoameričané. Španělské nemovitosti vyhledávají také Belgičané a Francouzi, kteří dříve dávali přednost Maroku a Turecku.

V čem jsou Češi při kupování nemovitostí jiní než Španělé? 

Španělé realizovali masivní nákupy nemovitostí mezi lety 1998 a 2007, ovšem nyní je jejich kupní síla v oblasti nemovitostí srovnatelná s rokem 1970. Naopak Češi mají oproti Španělům dostatek kupní síly, což vytváří podmínky k nabídce investičních příležitostí například ve Španělsku. Místní realitní trh sice prochází zásadní krizí, ale nemovitosti na pobřeží si dle odborníků nadále zachovají vysokou hodnotu.

Neplánujete byznys i obrátit? Že by vaše firma nabízela nemovitosti v Česku Španělům. 

Španělští investoři v současné době hledají investiční příležitosti v zahraničí, stejně tak v České republice. Investory jsou často stavební a logistické společnosti, které hledají možnosti rozšíření své infrastruktury. V této rovině se španělskými investory v České republice kooperujeme. Co se týče investice Španělů do rezidenčních nemovitostí, tak tam je poptávka takřka nulová.

Luis De Miguel, jednatel realitní kanceláře Darma
 

Luis de Miguel se narodil v roce 1955 ve Valencii. Vystudoval práva, ale v profesním životě se věnuje financím a realitám. V roce 1996 založil společnost BMB GESTION DOCUMENTAL S.L., která v ročně spolu se španělskými bankami vyřídila 120 tisíc hypoték. V roce 2011 prodal svůj podíl nadnárodní společnosti INDRA, v době prodeje jeho společnost dělal roční obrat 134 milionů Euro. Od roku 2005 působí mimo jiné i na českém realitním trhu. Věnuje se nákupům a prodejům pozemků a výstavbě budov. V letošním roce rozšířil svou působnost o nabídku španělských nemovitostí prostřednictvím realitní kanceláře Darma. Ta působí kromě České republiky také ve Španělsku, Rusku a nyní expanduje do Jižní Ameriky a Asie. Hlavním produktem kanceláře je exkluzivní zastupování luxusního resortu Oliva Nova.

 


 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *