EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Petr Zámečník

24. 12. 2012

0 komentářů

Ježíšek vs. Santa Claus: Kdo si bydlí lépe?

 


 

Občanská vybavenost

Santa Claus na severním pólu má celou vesnici. Jenže jejím hlavním a jediným účelem je výroba vánočních dárků. Kromě továrny, kde celoročně zaměstnává skřítky za byt a stravu, vesnice neobsahuje z občanské vybavenosti vůbec nic. Chybí škola, nákupní centrum i zábavní podniky. Navíc do jakéhokoli obdobného zařízení je třeba cestovat přes zamrzlý oceán.

Ani návštěvy nejsou příliš časté a Santu navštíví jen občasné polární výpravy, které pak žasnou nad geografickou anomálií pólu a fascinovaně kráčí na sever – a na jih. Na sever – a na jih. Podle českých badatelů je jeho bydliště horší než Kokořín a není tam ani stánek s občerstvením.

Ježíšek je na tom s občanskou vybaveností mnohem lépe. Již od raného dětství může využívat předškolních zařízení – jesliček a nedaleko jeho bydliště je hospoda, centrum (nejen starověké) kultury.

S návštěvami spojenými se společenským vyžitím je na tom Ježíšek také mnohem lépe. Dveře jeho chléva se pro příval návštěvníků nestíhají ani dovřít a již v šestinedělí ho navštěvují dokonce i zahraniční delegace.

Náklady na vytápění

Nemáme zprávy o způsobu vytápění domku Santa Clause, ale vzhledem k jeho preferenci vcházení do bytu krbovým komínem se domníváme, že preferuje vytápění dřevem. To patří i v České republice stále k nejlevnějšímu a navíc obnovitelnému zdroji. Na severním pólu ovšem bude tento způsob zatížen nemalými náklady na dopravu.

REKLAMA

Náklady na topení budou nemalým způsobem zvyšovat nízké teploty severního pólu. Ty se v průměru pohybují na –34 °C a Santa se ohřeje pouze v letních měsících, kdy vystoupají až k bodu mrazu. Zato v zimě klesají až k –43 °C, není proto divu, že se v období Vánoc chodí ohřívat i do cizích krbů.

Příznivější klima má Ježíšek na západním břehu Jordánu. Aktuální teploty v rozmezí od (extrémních nočních) 4 °C do (příjemných) 16 °C činí vytápění mnohem méně nákladným. I Ježíšek využívá ekologické vytápění – oslíka, ovečky a starého vola. K jejich pohonu stačí zajistit dostatek trávy, kterou mohou topná tělesa konzumovat v době vyšších denních teplot samostatně na pastvě, akumulovanou energii následně vypouštějí v noci, kdy teploty klesají. Na obdobném principu fungují též tepelná čerpadla.

Vybavenost domácnosti

Ve vybavení domácnosti Ježíšek jednoznačně prohrává. Nemá televizi, chybí mu tekoucí voda v domě, s odpadem a sociálním zařízením je to také na štíru. Kromě prázdné slámy, dřevěných jesliček a biologických topných těles není v domě vůbec nic. Až tři králové přinesou myrhu na vykuřování obtížného hmyzu a kadidlo na odstranění čichových vjemů vedlejších produktů topného zařízení.

Zdroje o domácnosti Santa Clause se o jejím vybavení opět příliš nezmiňují. Vzhledem k okolním podmínkám a domácnosti fungující jako velká továrna lze ale předpokládat, že nemá problém s tekoucí vodou v domě (mimo dům by problém nepochybně měl) a i sociální zařízení musí být z pochopitelných důvodů uvnitř. Již těmito atributy převyšuje vybavenost Ježíškova chlíva.

REKLAMA

Bezpečnost a právní prostředí

V době Ježíškova narození vládne v říši despota a tyran Herodes. Veškeré právo se odvíjí od jeho vůle a podle toho vypadá i bezpečnostní situace. Ta se pro nemluvně ještě zhorší po vydání celoříšského zatykače s vykonatelným rozsudkem na všechny čerstvě narozené děti. Z důvodu bezpečnostní situace se Ježíšek se svou rodinou odhodlali k emigraci a žádosti o politický azyl v sousedních zemích.

Na severním pólu je neomezeným vládcem Santa Claus. Na severní pól si neklade nároky ani žádná ze zemí v jeho okolí, a tak jedinou bezpečností hrozbou jsou dopravní letadla zkracující si cestu po planetě jeho výsostným vzdušným prostorem. Riziko je to ale nepochybně nízké, neboť letadlo, které uletí cestu na severní pól, s největší pravděpodobností odletí i od něj, a ani hrozba teroristického útoku není nikterak vysoká, protože fanatici mají rádi pozornost a na severním pólu je nedostatek televizních štábů.

Daně

Daně jsou významným hlediskem výběru domicilu rezidence. V tomto směru se opět daří lépe Santa Clausovi, který navzdory vysoké produkci vánočních dárků neplatí žádné daně. Jeho jedinými odvody jsou v podobě naturálií – účasti v reklamě Coca Coly, od níž získal svůj zimní oděv. Samotný severní pól je daňovým rájem, přestože obecné představy o ráji jsou spojené spíše s teplým mořem a horkým sluncem než ledovou krustou a teplotami, při nichž zamrzá i ruská vodka.

Ježíšek se narodil v Betlémě, městě Davidově, protože toto bylo rodné město jeho nevlastního otce Josefa, který se do něj musel vrátit z důvodu soupisu obyvatel, jenž se měl stát základem pro výběr daní. Z toho lze usuzovat, že kromě vysokého zdanění (platila se daň z půdy, odváděl se podíl ze zemědělské produkce, nechyběla ani daň ze zisku a základem byla daň z hlavy, kterou musel platit každý; navíc byli lidé zatíženi cly a dalšími poplatky – no, něco mi to připomíná…) byl výběr spojen s vysokou administrativní zátěží daňových poplatníků.

O výši daní, které platil Ježíšek, svědčí i další skutečnost. Po jeho narození za ním přicházeli lidé z blízka i z daleka a dávali mu nesčetné dary. Mezi nimi byli i tři králové, kteří ho obdarovali skutečnými poklady. A přestože Ježíšek s rodinou v exilu žili skrovný život a není zmínka ani o loupežném přepadení, další texty toto bohatství již neuvádějí. Závěr? Museli zaplatit nekřesťanskou darovací daň.

Závěrem

Kdo má tedy lepší bydlení? Ježíšek vede v občanské vybavenosti a nižších nákladech na vytápění, naopak prohrává ve vybavení domácnosti, daňovém zatížení i bezpečnostní situaci, která ho dokonce donutila své bydlení opustit. Santa Claus nemusí platit žádné daně a ve svém sídle je naprosto v bezpečí. Na druhou stranu musí pózovat v televizních reklamách a v zimním období je mu taková kosa, že se leze ohřívat do cizích krbů.

__ANKETA490__

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Analýza k dani z nemovitosti v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko mají relativně podobný systém daně z nemovitosti (pozn. formálně v ČR jde o daň z nemovitých věcí). V obou zemích je příjem z daně v současnosti 100procentním příjmem dané obce nebo města. Stejně tak si obce v ČR i na Slovensku určují do jisté míry výši daně sami.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *